Peter Sagan vyhral tretiu etapu Okolo Švajčiarska

(Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela, SITA|10. jún 2013 o 18:37

Horská prémia v rámci tretej etapy na Okolo Švajčiarska bola vo výške 1390 metrov. Na vrchole prechádzal na tretej priečke prekvapivo Peter Sagan. Slovák sa skvele držal favoritov na celkové prvenstvo a náročnú etapu vyhral.

Agentúrny text sme doplnili autorským článkom SME o 21.09.

MEIRINGEN. O 18 dní sa začína slávna Tour de France a Peter Sagan je blízko vlaňajšej formy. Pred vrcholom roka ukázal, že tempo udrží aj so silnými vrchármi, keď sa sklon cesty zdvihne.

V pondelkovej etape na Okolo Švajčiarska zvíťazil, hoci pred cieľom bolo dlhé stúpanie s osemstometrovým prevýšením.

V kopci sa pelotón rozbil na skupinky, odpadlo veľa silných pretekárov. V úzkom okruhu najlepších vrchárov sa však stále držal dres slovenského majstra.

Ušli v zjazde

V čelnej skupine pritom nebolo viac ako dvadsať pretekárov. Zvyšok odpadol.

Sagan skvele zvládol následný zjazd do cieľa. Na mokrom asfalte s množstvom prudkých zákrut ušiel s ďalšími tromi súpermi.

Dolu kopcom skupinka postupne zvyšovala svoj náskok. Miestami išli cyklisti vyše 90­-kilometrovou rýchlosťou.

V cieli Sagan nemal problém súperov prešprintovať. Nik z nich nemal také zrýchlenie. Slovák vybojoval už jedenáste víťazstvo v tejto sezóne. Vlani sa tešil šestnásťkrát.

"Som nesmierne rád, že sa mi podarilo vyhrať, pretože to bola náročná etapa. Takmer polovicu z nej pršalo, čiže cesty boli mokré a hlavne pri záverečnom zjazde aj nepríjemné. Pokúšal som sa aj o úniky, asi štyrikrát som išiel, ale zišli ma. Asi po 65. kilometri sa utrhlo dvadsať jazdcov, ale nebol som medzi nimi," povedal po etape Peter Sagan.

"Vrchári na celkové poradie všetko držali nakrátko a pred záverečným kopcom Haslibergom som už bol v hlavnej skupine. Vravel som si, že vyskúšam ten kopec, ako mi to pôjde. Išlo sa mi dobre a v závere etapy sme sa dokonca utrhli štyria - ja, Kreuziger, Da Costa a Frank. Vedel som, že už niet čo riešiť, len sa posledné metre plne sústrediť a etapu vyhrať. Podarilo sa, takže mám radosť. Cítim sa dobre, teraz prídu rovinatejšie etapy, balík bude zväčša pokope, ale určite chcem ešte uspieť," sprostredkoval slová Petra Sagana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

Obhajuje šprintérsky titul

Hoci má Sagan z etapových pretekov najlepšiu bilanciu na Okolo Kalifornie, aj vo Švajčiarsku sa mu darí. Dva roky v rade tu vyhral súťaž o najlepšieho šprintéra a celkovo vybojoval sedem víťazstiev.

Najbližšie dve etapy vo Švajčiarsku by mu profilom mali vyhovovať ešte viac. Sú viac rovinaté a majú iba krátke stúpania.

Peter Velits skončil v etape so stratou 1:47 minúty na 24. mieste. V celkovom poradí je na rovnakej priečke so stratou necelých päť minút.

Na čele je domáci Frank

Druhú priečku obsadil v etape Portugalčan Rui Costa a tretí skončil Čech Roman Kreuziger, obaja v rovnakom čase ako víťaz.

Na čelo celkového poradia sa dostal v pondelňajšej etape štvrtý domáci cyklista Mathias Frank, ktorý má pred druhým Kreuzigerom náskok 23 sekúnd, tretí post v celkovom hodnotení patrí Ruiovi Costovi zaostávajúcemu o ďalších 12 sekúnd.

V utorok je na programe štvrtá etapa, povedie z Innertkirchenu do Buochsu (161 km).

Okolo Švajčiarska:

3. etapa (Montreaux - Meiringen, 203,3 km): 1. Peter Sagan (SR) Cannondale 4:46:27 h, 2. Rui Costa (Portug.) Caisse d'Epargne, 3. Roman Kreuziger (ČR) Saxo-Tinkoff, 4. Mathias Frank (Švaj.) BMC - všetci rovnaký čas ako víťaz, 5. Bauke Mollema (Hol.) Blanco +39 s, 6. Giovanni Visconti (Tal.) Movistar +46, ... 24. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +1:47 min

Poradie po 3. etape: 1. Mathias Frank (Švaj.) BMC Racing 7:39:18 h, 2. Roman Kreuziger (ČR) Saxo-Tinkoff +25 s, 3. Rui Costa (Portug.) Caisse d'Epargne +35, 4. Giovanni Visconti (Tal.) Movistar +53, 5. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ +57, 6. Bauke Mollema (Hol.) Blanco +1:08 min