DOPLNENÉ 11:25 O KANADSKÉ BODOVANIE

Chicago vyhralo prvé finále, vyčerpávajúci zápas trval 113 minút

Prvý zápas finále medzi Chicagom a Bostonom rozhodlo až tretie predĺženie. Hossa asistoval.

Brankár Chicaga Corey Crawford dostáva prvý gól od Milana Lucica.(Zdroj: SITA/AP)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

CHICAGO. Hokejisti Chicaga Blackhawks vyhrali prvý finálový zápas Stanleyho pohára nad Boston 4:3 po trojnásobnom predĺžení.

Boston v zápase viedol 2:0 i 3:1, domácim sa však podarilo manko zmazať a vynútili si predĺženie. Najdlhší súboj tohtoročného play-off napokon rozhodol v 113. minúte Andrew Shaw. Na úvodný gól Chicaga prihrával Marián Hossa.

Boston bol aktívnejší

Oba tímy sa od začiatku snažili o častú streľbu. Aktívny bol Marián Hossa, ktorý sa najskôr pokúšal prekvapiť Raska v 4. minúte strelou zápästím z pravej strany a potom ho nebezpečne ohrozil aj o tri minúty neskôr. Chicago bolo podľa očakávania ofenzívnejšie, Boston vychádzal z dôslednej obrany.

Boston otvoril v 14. minúte skóre, Krejčí dokorčuľoval puk za bránku, Hjalmarsson ho nedokázal od neho odstaviť, Čech prihral Hortonovi, ten Lucicovi, ktorého strela spomedzi kruhov skončila v sieti - 0:1. Hostia prevzali aktivitu, domáci ohrozovali ich bránku už len z väčších vzdialeností.

Hossa dal o sebe vedieť aj v úvode druhej dvadsaťminútovky, jeho aktivita bola opäť neúspešná. Udrelo na opačnej strane, Krejčí našiel v 51. sekunde Lucica, ktorý sa zasa presadil spomedzi kruhov.

V 24. min Marián Hossa našiel Brandona Saada a ten prekonal Raska strelou z ľavého kruhu.

V 47. minúte Boston veľmi rýchlo využil presilovú hru, na konci akcie bol Patrice Bergeron - 1:3.

O dva góly viedli len necelé dve minúty

Dvojgólové vedenie si hráči hostí udržali len 111 sekúnd, Chicago vrátil do hry Dave Bolland. V 53. minúte sa presadil Oduya od modrej čiary s prispením korčule Ferenceho a vyrovnal.

Aj v nadstavenom čase mala hra vysoké tempo, oba tímy si vypracovali množstvo šancí. Obaja brankári museli byť v strehu, väčšie príležitosti mal Boston.

V 73. minúte domáci zle striedali, Boston však druhú početnú výhodu v zápase nevyužil. V 76. minúte si vytvorili Bruins veľký tlak, po ktorom puk niekoľkokrát poskakoval v bránkovisku. Zakončila ho neúspešná strela Zdena Cháru, ktorú zblokoval Marián Hossa.

V 104. minúte mal veľkú možnosť Krejčí, ale Crawford zachránil, potom nedokázal zasunúť puk bekhendom do prázdnej bránky Daugaviňš. Duel napokon rozhodol v 113. min Shaw, ktorý tečoval strelu Rozsívala od modrej čiary.

Chicago - Boston 4:3 (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0) po treťom predĺžení

Góly: 23. Saad (HOSSA), 49. Bolland (Shaw), 53. Oduya (Kruger, Frolík), 113. Shaw (Rozsíval) - 14. Lucic (Horton, Krejčí), 21. Lucic (Krejčí), 47. Bergeron (Seguin, Lucic).

Rozhodovali: Rooney, Watson - Heyer, Murphy, vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, strely na bránku: 63:54, 22 110 divákov.

Chicago: Crawford - Keith, Seabrook, Hjalmarsson, Oduya, Leddy, Rozsíval - Marián Hossa, Toews, Sharp - P. Kane, Handzuš, Bickell - Bolland, Shaw, Saad - Frolík, Kruger, Bollig

Boston: Rask - Chára, Boychuk, Ference, Seidenberg, Krug, McQuaid - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Marchand, P. Bergeron - Peverley, Seguin, Daugaviňš - Paille, Kelly, S. Thornton

Stav série: 1:0. Druhý zápas finálovej série o Stanleyho pohár sa hrá v sobotu 15. júna o 20.00 h východoamerického času (2.00 SELČ už v nedeľu) opäť na ľade Chicaga.

Hlasy po zápase:

Andrew Shaw, autor víťazného gólu Chicaga: "Vedeli sme, že to v predĺžení už nebude pekný hokej. Bola to skvelá strela, parádny teč. Sú to neuveriteľné pocity. Všetci chalani si toto víťazstvo zaslúžili. Bola to úžasná bitka."

Joel Quenneville, tréner Chicaga: "Shaw vždy vie, kam sa má postaviť pred bránku. Nemusí streliť pekný gól, bohato stačí, že ho dá. Je to bojovník, nemilosrdný hráč, ktorého výkony rastú s dôležitosťou zápasu. Sme šťastní, že hrá v našom tíme."

Patrick Sharp, útočník Chicaga: "Ako zápas plynul, stále viac a viac sa hra otvárala a pribúdali strelecké šance. Bolo zábavné byť súčasťou takéhoto duelu."

Claude Julien, tréner Bostonu: "Nikdy nie je ľahké prehrať zápas, ktorý dospeje až do tretieho predĺženia. Mali sme niekoľko skvelých momentov, výborných šancí, ktoré sme však nedokázali premeniť. V závere už na všetkých padala únava a bolo jasné, že skôr či neskôr túto drámu niekto rozhodne. Z nášho výkonu určite nie som sklamaný."