Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Hrdinami druhého finále mohol byť Jágr aj Hossa

Aj druhý finálový zápas NHL rozhodlo predĺženie. Tentokrát sa tešil Boston, ktorý prežil drvivú tretinu Chicaga a domov si odviezol cenné víťazstvo.

(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. „Gól môžem dať tak akurát v noci pri tréningoch na prázdnu bránku,“ vtipkoval po druhom finálovom zápase Chicaga s Bostonom Jaromír Jágr. Jeho prvotná reakcia však bola viac nahnevaná, keďže ani v osemnástom stretnutí play off neskóroval.

Pritom už na začiatku predĺženia mohol byť hrdinom, ale jeho pekná strela švihom skončila na brvne bránky Coreyho Crawforda. Našťastie pre Bruins ho v 74. minúte zastúpil Daniel Paille, ktorého strela od tyčky znamenala výhru 2:1 a zrovnanie série na 1:1.

„Vidíte, môj gól nakoniec nebol ani potrebný. Nakoniec to všetko dobre dopadlo,“ pokračoval legendárny útočník v rozhovore so zámorskými novinármi.

Skvelá tretina Chicaga

Pritom všetko mohlo byť inak. Hawks vybehli v prvej tretine na súpera v ohromnom tempe. Obrana okolo Zdena Cháru často hasila šance domácich na poslednú chvíľu. Asi kľúčový moment prišiel v druhej polovici prvej tretiny.

Chicago viedlo 1:0 po góle Patricka Sharpa, pri ktorom odviedol skvelú robotu Michal Handzuš, ktorý okrem asistencie výborne clonil pred Tuukkom Raskom. V tých chvíľach Boston nevedel, čo skôr hasiť, o obrovskej prevahe zverencov trénera Joela Qunnevilleho svedčil aj pomer striel 19:4 za úvodných dvadsať minút.

Druhý gól visel vo vzduchu a nakoniec aj padol. V trinástej minúte sa v skrumáži pred bránkou najlepšie zorientoval Marián Hossa, ktorý puk pretlačil cez Raskov betón do bránky. Rozhodcovia však gól neuznali, keďže chvíľku predtým jeden z nich prerušil hru, lebo nevidel puk.

Hossove protesty nepomohli

Protesty Hossu už nebolo nič platné, keďže skorší hvizd arbitra potvrdil aj videozáznam.

„Zbadal som voľný puk, tak som sa ho snažil zasunúť do bránky. Bol jasne za čiarou. Pri akcii bol strašný hluk. Hvizd som vôbec nepočul,“ povedal slovenský krídelník espn.com.

„Je to frustrujúce, hvizd prišiel dosť skoro, ale stalo sa, už s tým nič nespravíme,“ dodal pre Daily Herald kapitán Jonathan Toews.

Drvivý začiatok stál Chicago v ďalšom priebehu zápasu veľmi veľa síl. Energia chýbala najlepšiemu tímu základnej časti NHL hlavne na konci tretej tretiny a v predĺžení.

Bruins pritvrdili hru a postupne sa začali aj presadzovať v útoku. Vyrovnať sa im v podarilo v druhej tretine, keď sa presadil Chris Kelly.

Ďalšia polhodina Cháru

V predĺžení boli hostia viditeľne lepší a zaslúženým gólom Pailleho si odviezli z Chicaga cennú výhru.

„Postupom zápasu sme boli hladnejší po puku. Išli sme do každej akcie na stopercent, v prestávkach sme si opakovali, že nikto nechce prehrávať vo finále nula dva,“ hovoril Chicago Tribune Milan Lucic.

Veľkú zásluhu na obrate Bruins mal aj Zdeno Chára, ktorý v rozhodujúcich momentoch takmer neschádzal z ľadu. Opäť odohral vyše pol hodinu. Hossa bol na ľade takmer 24 minút a sedemkrát neúspešne strieľal, Handzuš k asistencii pridal vyše pätnásť minút a 58% vyhraných buly.

Séria sa teraz presúva na dve stretnutia do Bostonu. Prvé sa hrá v pondelok v noci.