Najlepším šprintérom vo Švajčiarsku je opäť Sagan

Oproti vlaňajšku získal Sagan v Kalifornii a vo Švajčiarsku o päť výhier menej.

(Zdroj: SITA/AP)

Agentúrny servis sme o 20:15 nahradili autorským článkom.

BRATISLAVA. Vlani bol Peter Sagan pred Tour de France vo fantastickej forme a vo Francúzsku bol hviezdou už pred štartom. V Kalifornii a vo Švajčiarsku vyhral 9 etáp.

Tento rok nemal takú silnú formu. Na oboch podujatiach vybojoval štyri víťazstvá.

„Som veľmi rád, že som si pripísal ďalšie víťazstvo a upevnil si vedúce postavenie v bodovacej súťaži. Musím poďakovať celému tímu za skvelú prácu, ktorú odviedol. V závere mi výrazne pomohli Damiano Caruso a Moreno Moser. Mám radosť z víťazstva. Myslím si, že sme dobre pripravení na Tour de France,“ uviedol Sagan na svojom Facebooku.

Pred Tour ešte obhajuje titul v Dubnici

Skvele zvládol aj nedeľnú horskú časovku. Najdôležitejšie však je, že znova vyhral bodovaciu súťaž.

Vo Švajčiarsku i v Kalifornii vyhral tretí raz v rade. Na Tour de France bude jeho hlavným cieľom obhajoba zeleného dresu.

V pondelok by mal Sagan priletieť na Slovensko. V nedeľu 23. júna ho čaká obhajoba dresu slovenského majstra na šampionáte v Dubnici.

Petrovi Velitsovi sa celkom vydarila nedeľná horská časovka. Obsadil trináste miesto so stratou 1:36 minúty. Časovka mala dve také odlišné časti, že pretekári museli meniť bicykle.

Veľké stúpanie v druhej polovici trate šli na cestných bicykloch. Aj časová strata pri výmene sa cyklistom oplatila, pretože stúpanie bolo veľmi dlhé a prudké.

Velits v neistote

Kým Sagan má štart vo Francúzsku istý, Peter Velits o svoje miesto musí bojovať. Vo Švajčiarsku mu chýbal silný výsledok. Dvakrát sa dostal do prvej desiatky, ale v celkovom hodnotení skončil na 23. mieste s vyše pätnásťminútovou stratou.

Najlepší výkon zrejme podal v prológu a časovke. „Neistota a čakanie na nomináciu na Tour de France sú každý rok. Som na to zvyknutý. Ale tento rok, poviem pravdu, mám z nominácie väčší strach, lebo teraz je politika v tíme trochu väčšia. Keby išlo len o konkurenciu, bolo by to lepšie. Ale nechcem teraz robiť žiadne závery,“ vravel Velits pre SME ešte pred štartom vo Švajčiarsku.

Na slávnej Tour de France sa zúčastnil štyrikrát. Vlani skončil celkovo na 27. priečke.

Výsledky - 9. etapa, individuálna časovka (Bad Ragaz - Flumserberg, 26,8 km):

1. Rui Costa (Portug./Movistar) 51:56 min, 2. Tanel Kangert (Est./Astana) +21, 3. Bauke Mollema (Hol./Blanco) +29, 4. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +42, 5. Andrey Amador (Kost./Movistar) +43, 6. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +55, 7. Roman Kreuziger (ČR/Saxo - Tinkoff) +1:00, 8. Simon Špilak (Slovin./Kaťuša) +1:05, 9. Janez Brajkovic (Slovin./Astana) +1:06, 10. Tejay Van Garderen (USA/BMC Racing) +1:19, ... 13. Peter VELITS (SR/Omega Pharma-Quick-Step) +1:36, 20. Peter Sagan (SR/Cannondale) +2:01

Konečné poradie:

1. Rui Costa (Portug./Movistar) 31:08:11, 2. Bauke Mollema (Hol./Blanco) +1:02, 3. Roman Kreuziger (ČR/Saxo - Tinkoff) +1:10, 4. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +1:26, 5. Mathias Frank (Švaj./BMC Racing) +1:43, 6. Tanel Kangert (Est./Astana) +1:51, ... 23. P. VELITS +15:59, 48. P. SAGAN +31:17 min.

Konečné celkové poradie bodovacej súťaže: 1. Peter Sagan (SR) Cannondale 80 bodov, 2. Arnaud Démare (Fr.) FDJ 50, 3. Bauke Mollema (Hol.) Blanco 47, ... 18. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step 16