Chicago vyhralo 6:5 po predĺžení, skóre otvoril Handzuš v oslabení

Michal Handzuš strieľa prvý gól Chicaga.
Michal Handzuš strieľa prvý gól Chicaga. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|20. jún 2013 o 05:33

Finále je vyrovnané 2:2. Zdeno Chára dvakrát prihrával a Marián Hossa raz asistoval vo štvrtom zápase Chicaga s Bostonom.

Diváci v bostonskej hale TD Garden boli v stredu v noci svedkami najofenzívnejšieho zápasu finálovej série. Od prvých minút mal duel iný náboj ako predchádzajúce, ktorým skôr vládli obrany.

V drese hostí korčuľoval už aj Marián Hossa, ktorý vynechal tretí zápas kvôli zraneniu v hornej časti tela.

Jeho tím sa ujal vedenia 1:0 po góle Michala Handzuša v oslabení. Boston síce vyrovnal Peverleym, ale Blackhakws boli o niečo lepší aj v druhej tretine, v ktorej otočili stav na 4:2.

Bruins sa však nevzdali. Patrice Bergeron najprv na konci tretiny znížil na 3:4 v presilovke, v ktorej si pripísal druhú asistenciu v zápase Zdeno Chára. Na 4:4 vyrovnal na začiatku tretej dvadsaťminútovky opäť Bergeron.

Na prvom a štvrtom góle mal značný podiel brankár Corey Crawford, keďže strely neboli veľmi prudké a obe videl.

Ofenzívny hokej sa hral aj naďalej. Chicago sa ujalo opäť vedenia v 52. minúte, keď sa presadil pred bránkou v presilovke Patrick Sharp, prihrávku si na jeho góle pripísal Hossa. Domáci však už o necelú minútu vyrovnali na 5:5 zásluhou tvrdej strely obrancu Boychuka.

Do konca tretej tretiny už gól nepadol a tretíkrát vo finálovej sérii muselo rozhodnúť predĺženie. V ňom sa zdalo, že majú viac síl hokejisti Bostonu, ktorí mali na začiatku viac šancí, ale o výhre Blackhawks napokon rozhodol v 70. minúte obranca Brent Seabrook.

Finálová séria je tak vyrovnaná 2:2. Boston prehral na domácom ľade po siedmich zápasoch. Piaty duel sa hrá v noci zo soboty na nedeľu o 2.00 h nášho času na ľade Chicaga.

Boston – Chicago 5:6 pp (1:1, 2:3, 2:1 – 0:1), stav série 2:2

góly: 15. Peverley (Ference), 35. Lucic (CHÁRA), 38. Bergeron (CHÁRA, Jágr), 43. Bergeron (Jágr), 53. Boychuk (Horton, Krejči) - 7. HANDZUŠ (Saad), 27. Toews (Rozsíval), 28. Kane (Bickell, Rozsíval), 36. Kruger (Frolík, Bolland), 52. Sharp (HOSSA, Keith), 70. Seabrook (Bickell, Kane).

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: O´Halloran, McCauley - Racicot, Sharrers, 17 565 divákov.

Boston: Rask - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, Krug, McQuaid - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, P. Bergeron, Marchand - Daugaviňš, Peverley, S. Thornton - Paille, Kelly, Seguin.

Chicago: Crawford - Keith, Seabrook, Leddy, Rozsíval, Hjalmarsson, Oduya - P. Kane, Toews, Bickell - Marián Hossa, Handzuš, Sharp - Frolík, Bolland, Kruger - Saad, Shaw, Stalberg.

Hossa 16, Chára 14, Handzuš 11

Handzuš strelil tretí gól v v play off a má bilanciu 11 bodov (3 góly + 8 asistencií), toto bl jeho prvý gól vo finále. Hossa má už v nadstavbe 16 bodov (7 + 9) a v kanadskom bodovaní je šiesty. Chára v 20 dueloch play off nazbieral už 14 bodov (2 + 12).

Chára bol jedným z najvyťaženejších hráčov domácich, na ľade strávil spolu 28:15 minút a okrem dvoch asistencií mal aj jednu strelu a tri mínusové body. Hossa odohral vyše 19 minút a brankára súpera ohrozil štyrmi strelami, Handzuš mal na konte vyše 16 minút s dvoma strelami a pluskou.

Jubilejný 200. zápas v play-off NHL okorenila česká legenda Bostonu Jaromír Jágr dvoma gólovými prihrávkami, svoju bodovú bilanciu zvýšil na 199. Takúto porciu duelov v nadstavbe má na konte iba 21 hráčov v histórii. Chicago bolo vo všetkých tretinách strelecky aktívnejšie, súpera prestrieľalo celkovo 47:33.

Zo štyroch doterajších finálových duelov až trikrát muselo rozhodnúť predĺženie, čo sa naposledy stalo v roku 1993.

Bol to prvý finálový zápas Stanleyho pohára, v ktorom padlo viac ako 10 gólov a muselo rozhodnúť predĺženie od triumfu NY Islanders 6:5 nad Vancouverom v prvom dueli série v roku 1982.

Hlasy po zápase:

Claude Julien, tréner Bostonu: "Predpovede hovorili o tesnom finále a zatiaľ sa do bodky naplnili. Musíme sa teraz koncentrovať na víťazstvo v piatom zápase, pretože na to máme. Treba zahodiť uplynulé zápasy za hlavu, či výhry alebo prehry, a sústrediť sa iba na ten najbližší."

Joel Quenneville, tréner Chicaga: "Bol to skvelý večer. Góly sa sypali, pretože sme urobili pár brejkov, občas sa k nám odrazili voľné puky a vedeli sme ich upratať do bránky. Pred predĺžením som tímu veril. Zvládli sme to a ideme ďalej."

Brent Seabrook, autor víťazného gólu Chicaga: "Veľký zápas! Toto bol jeden z tých duelov, v ktorých o góly nie je núdza. Som rád, že sme ich pár Raskovi dali. Oni museli odpovedať, padlo im to v presilovkách, ale my sme zakaždým zdvihli hlavy."

Patrick Sharp, útočník Chicaga: "Netreba poľaviť a musíme to potvrdiť dobrým výkonom aj v našej aréne. Vieme, že to ešte bude ťažká séria, že to bude naďalej také vyrovnané ako doteraz."

Jonathan Toews (útočník Chicaga): "Musím oceniť Brentov gól i to, že sa pokúsil od modrej o strely. Možno ten puk Rask naozaj poriadne nevidel. Bol som pred bránkou a snažil som sa vybojovať dobrú pozíciu. Možno som tým tienil brankárovi. Vraj som bojoval s Chárom, ale je úplne jedno, s kým sa preťahujete pred bránkou. Všetci naši útočníci sa dnes pokúšali dostať sa pred bránku a tam zvádzali veľké súboje."

Patrick Kane (útočník Chicaga): "Za stavu 3:1 si myslíte, že je všetko v poriadku. Zrazu je 3:2, potom 4:2. Boston však opäť skóruje a nič nie je jednoduché. Bolo to neustále hore a dole."

Domov»Hokej»NHL»Chicago vyhralo 6:5 po predĺžení, skóre otvoril Handzuš v oslabení