Taliani otočili proti Japonsku z 0:2 na 4:3 a sú v semifinále

Japonec Makoto Hasebe nedal gól ani v takejto šanci.
Japonec Makoto Hasebe nedal gól ani v takejto šanci. (Autor: SITA/AP)
SITA|20. jún 2013 o 07:35

Diváci na Maracane videli zatiaľ najlepší zápas prebiehajúceho Pohára konfederácií.

RECIFE. Futbalisti Talianska zlikvidovali dvojgólové vedenie Japonska a po víťazstve 4:3 v Recife postúpili ako druhý tím po Brazílii z A-skupiny do semifinále Pohára konfederácií FIFA. V sobotu nastúpia Taliani s Brazílčanmi na zápas o prvé miesto v základnej skupine.

Japonci boli v úvode stredajšieho zápasu lepším tímom, Taliani vôbec nepripomínali mužstvo, ktoré v závere minulého týždňa zdolalo Mexiko (2:1).

Ázijský tím viedol v najlepšom zápase doterajšieho priebehu Pohára konfederácií už 2:0, tréner Cesare Prandelli však rýchlo zareagoval a po zmenách v zostave a radikálnom zlepšení hry dokázali vicemajstri Európy 2012 výsledok otočiť.

Taliansko - Japonsko 4:3 (1:2)

Góly: 41. De Rossi, 50. Učida (vl.), 52. Balotelli (z pok. kopu), 86. Giovinco - 21. Honda (z pok. kopu), 33. Kagawa, 69. Okazaki, rozhodoval: Abal (Arg.)

Taliansko: Buffon - Maggio (59. Abate), Barzagli, Chiellini, De Sciglio - Montolivo, Pirlo, De Rossi - Aquilani (30. Giovinco), Giaccherini (68. Marchisio) - Balotelli.

Japonsko: Kawašima - Učida (73. H. Sakai), Jošida, Konno, Nagatomo - Hasebe (90.+ Nakamura), Endo - Okazaki, Honda, Kagawa - Maeda (79. Havenaar).

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Dnes večer sme sa skutočne, ale skutočne trápili. Musíme si ešte zvyknúť na tunajšie podnebie, pretože to je skutočne náročné. Ale páčilo sa mi, ako sme sa vytrápili. Keď sme prehrávali 0:2, tak sme nevedeli, čo by sme mali hrať. Nemôžme byť so sebou spokojní, ale túžili sme zvíťaziť. Na konci nám však chýbala energia."

Alberto Zaccheroni, tréner Japonska: "Našou myšlienkou bolo hrať tak, aby sme eliminovali držanie lopty Talianov. Nechceli sme sa nechať ukolísať, chceli sme znemožniť súperovi dlhodobo držať loptu v jeho moci. Celkom sa nám to darilo, ale o lepší výsledok nás pripravili chyby v obrane."

V extrémnom teple a vlhkosti zaváhal so spätnou prihrávkou Mattia De Sciglio, brankár Buffon pri zákroku fauloval Šhindžiho Okazakiho a argentínsky arbiter Diego Abal ukázal na biely bod. Talianom nepomohli protesty, že Buffon zasiahol loptu čisto. Pokutový kop v 21. minúte premenil Keisuke Honda.

Následne spálil čistú šancu Giorgio Chiellini a na opačnej strane Šhindži Kagawa z Manchestru United potrestal chybu defenzívy a akrobatickou strelou získal pre Japoncov dvojgólové vedenie.

V 52. minúte Taliansko otočilo na 3:2. Do vedenia ho dostal po pokutovom kope po ruke Makota Hasebeho Mario Balotelli. Taliansky útočník je pri penaltách stopercentný, v súťažných zápasoch za klub i reprezentáciu premenil všetkých 24 pokusov.

Japonci vďaka Okazakiho gólu zo 69. minúty vyrovnali na 3:3. Majstri Ázie mohli zápas rozhodnúť, ale Okazaki trafil iba žrď a Kagawa nemieril presne. Talianska defenzíva nestála úplne na pevných základoch, ale aj so šťastím sa ubránila.

V 86. minúte sa európsky výber dočkal rozhodnutia, presnú prihrávku od Claudia Marchisia využil Giovinco.

O zápase Brazílie s Mexikom si prečítajte TU

Tabuľka A-skupiny:

1. Brazília 2 2 0 0 5:0 6 - postup do semifinále

2. Taliansko 2 2 0 0 6:4 6 - postup do semifinále

3. Mexiko 2 0 0 2 1:4 0

4. Japonsko 2 0 0 2 3:7 0

Domov»Futbal»Reprezentácie»Taliani otočili proti Japonsku z 0:2 na 4:3 a sú v semifinále