AKTUALIZOVANÉ 21.50

Basketbalistky do štvrťfinále ME definitívne nepostúpili, prehrali so Švédskom

Slovenky skončia na majstrovstvách Európy dvanáste.

(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

LILLE. Basketbalistky Slovenska sa s 34. majstrovstvami Európy vo Francúzsku rozlúčili prehrou a podľa predpokladov nepostúpili do štvrťfinále šampionátu.

Zverenky Ivana Vojtka vo svojom záverečnom vystúpení na šampionáte nestačili v pondelok v nadstavbovej E-skupine na Švédky 72:75.

Výber SR obsadí 12. priečku spomedzi šestnástich účastníkov, na turnaji dosiahol jediné víťazstvo - ešte v základnej A-skupine proti Ukrajine, vďaka čomu postúpil do ďalšej fázy.

Slovenky na predchádzajúcich ME 2011 v Poľsku skončili už v základnej skupine.

Výsledky - E-skupina (Lille):

Švédsko - Slovensko 75:72 (24:11, 22:25, 9:14, 20:22)

Najviac bodov SR: Kupčíková 9, Vyňuchalová a Jurčenková po 7

Švédsko: F. Eldebrinková a Egnellová po 17, E. Eldebrinková 11, Bartholdová a Halvarssonová 2 (Keyová 10, Kat. Anderssonová a Kad. Anderssonová po 8, Aasová a Hamiltonová 0)

Slovensko: Kupčíková 15, Vyňuchalová 13 (10 doskokov), Jurčenková 11, D. Baburová 8, Kubatová 2 (Brezániová 13, Tetemondová 7, Kmeťová 3, Sujová, Lukačovičová a Krč-Turbová po 0)

TH: 36/26 - 20/16, fauly: 23 - 28, trojky: 3 - 4

Slovenky odštartovali dobre a rýchlo si vypracovali náskok 4:1. So súperkami držali krok až do piatej minúty, keď E. Eldebrinková premenila trojkový pokus a poslala Švédky do vedenia 11:9. Odvety ho už z rúk nepustili.

Osobná obrana "žlto-modrých" robila Slovenkám problémy a opäť im zlyhala streľba. Úvodnú štvrtinu tak prehrali o 13 bodov 11:24. Švédky si vypracovali už 16-bodový náskok, no v ďalších minútach zabrali aj ich súperky a hra sa postupne vyrovnala.

Zverenky trénera Vojtka pomaličky ukrajovali z manka a úvodný polčas prehrali 36:46. Po prestávke pokračovali v dobrom výkone. Podarilo sa im zneškodniť spoluprácu dvojičiek Eldebrinkových a za päť minút stiahli manko už len na dva body (47:49).

Poslednú desaťminútovku načala trojka Kubatovej (52:55) a po ďalších dvoch Brezániovej svietilo tri minúty pred koncom na ukazovateli skóre 65:62 pre Švédky. V dramatickom závere sa však už slovenským reprezentantkám nepodarilo strhnúť víťazstvo na svoju stranu a tak si na závere svojho vystúpenia na šampionáte pripísali tesnú prehru 72:75.

Romana Vyňuchalová, pivotka SR: "Opäť sme zle odštartovali a ten úvod sa s nami ťahal celý zápas. Zahodili sme tam veľa dobrých šancí a Švédky nám utiekli. Aj ja som zahodila veľa možností, som na seba nahnevaná. Ďalšie tri štvrtiny sme hrali dobre, asi najlepšie tu na turnaji.