AKTUALIZOVANÉ 18:06

Sagan bol v druhej etape blízko k víťazstvu, skončil druhý

Prvé dve etapy na Tour nevyhrali najväčší favoriti. V žltom drese je celkom nečakane Belgičan Jan Bakelants.

Jan Bakelants v cieli druhej etapy.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. „Mám poodieraný chrbát a pár ďalších škrabancov, ale som v poriadku. Uvidíme ako sa bude cítiť ďalšie dni, no Hulk sa vždy zotaví rýchlo,“ vravel novinárom na Korzike Peter Sagan v sobotu.

V prvej etape mal pád a nemohol sa zapojiť do šprintu. Etapu dokončil s roztrhaným dresom a mnohými odreninami.

Prekvapil Belgičan

Na Hulka, komiksovú postavičku, sa premenil pri jednej z víťazných osláv na Tour vlani. Hulka má teraz vyobrazeného aj na ráme bicykla.

V nedeľu mu len tesne ušlo víťazstvo. Hlavné pole totiž nestihlo dobehnúť Jana Bakelantsa. Belgičan bol súčasťou malého úniku v posledných siedmich kilometroch a jediný sa dokázal udržať vpredu.

Na cieľovej rovinke bolo vidieť, ako rýchlo sa k nemu zozadu blížia šprintéri. O pár metrov, ale náskok udržal. Tesne za ním prišiel Peter Sagan.

„Boli sme pokojní s priebehom etapy. Celý tím pracoval veľmi dobre. Peter ukázal, že je vo výbornej forme a že pád ho takmer nepoznamenal,“ vravel manažér tímu Canonndale Stefano Zanatta pre Eurosport.

V posledných kilometroch však tímu Canonndale chýbali vpredu posily, ktoré by únik dokázali zlikvidovať.

V pláne je najskôr víťazstvo

„Teraz sa zameriame na víťazstvo v etape. Až potom budeme rozmýšľať nad stratégiou ako získať zelený dres.“

V bodovacej súťaži je Sagan po dvoch dňoch na druhej priečke. Na Nemca Kittela mu chybajú štyri body. Tento rozdiel by mohol však zmazať už dnes, keďže Kittel je veľmi slabý v stúpaniach. Celkovo je na 57. priečke.

"Som trocha sklamaný. Bola škoda, že sme nedokázali stiahnuť aj náskok Bakelantsa, ktorý zostal jediný v úniku z pôvodne šesťčlennej skupiny. Myslím, že dnes som mohol etapu vyhrať a získať aj žltý dres," povedal podľa esciclismo.com Peter Sagan, ktorý sa v závere etapy už nemohol spoľahnúť na podporu tímu.

Z Cannondalu bol s ním vpredu už len Moreno Moser a spoločne sa snažili dotiahnuť šesticu v úniku. Päť súperov dostihol, šiesteho Bakelantsa už nie.

"Bolo to ťažké kontrolovať. Naším cieľom bolo odstrániť šprintérov, potom sme držali vedúcu skupinu pokope. Vo finále odišlo desať kilometrov pred cieľom šesť ľudí, škoda, že posledného sme už nedostihli," povedal pre RTVS Peter Sagan.

Druhý slovenský cyklista Peter Velits sa v sobotu tiež dostal do hromadného pádu, no nemal žiadne zranenia. V nedeľu musel pomáhať Markovi Cavendishovi a v cieli bol s desaťminútovou stratou.

Dvadsaťsedemročný Bakelants dosiahol životný úspech.

„Tento rok som už mal dosť smoly a konečne mi to vyšlo. Cítil som sa dnes veľmi dobre. Keď sme boli v závere vpred šiesti, rozhodol som sa to ešte skúsiť. Povedal som si teraz alebo nikdy. Nemal som dôvod čakať a špekulovať,“ hovoril pre Eurosport.

Je však celkom možné, že o dres lídra príde už v pondelok.

V pondelok sa lúčia s Korzikou

Napriek pádom pokračujú na Tour všetci pretekári.

V pondelok je na Tour tretia etapa z Ajaccia do Calvi. Je relatívne krátka (146 km) a sú na nej štyri menšie horské prémie.

Posledné stúpanie má však celkom prudký klon a je blízko pri cieli. To by Saganovi malo vyhovovať. Určite sa v jej priebehu pelotón rozdelí na viac skupín.

V utorok čaká cyklistov tímová časovka v Nice.

Tour de France - 2. etapa (Bastia - Ajaccio, 156 km): 1. Jan Bakelants (Belg.) RadioShack Leopard 3:43:11 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Michal Kwiatowski (Poľ.) Omega Pharma-Quick Step, 4. Davide Cimolai (Tal.) Lampre, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 6. Julien Simon (Fr.) Sojasun, 7. Francesco Gavazzi (Tal.) Astana, 8. Daryl Impey (JAR) Orica GreenEdge, 9. Daniele Bennati (Tal.) Saxo-Tinkoff, 10. Sergej Lagutin (Uzb.) Vacansoleil-DCM všetci +1 s

Poradie po 2. etape: 1. Jan Bakelants (Belg.) RadioShack Leopard 8:40:03 h, 2. David Millar (V. Brit.) Garmin-Sharp, 3. Julien Simon (Fr.) Sojasun, 4. Daryl Impey (JAR) Orica GreenEdge, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 6. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge, 7. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - Quick-Step, 8. Sergej Lagutin (Uzb.) Vacansoleil-DCM, 9. Christophe Riblon (Fr.) AG2R La Mondiale, 10. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing, ... 57. Peter Sagan (SR) Cannondale všetci +1 s,

Online prenos

17:33 Jan Bakelants sa po víťazstve oblieka do žltého trička pre najlepšieho pretekára.

17:29 Poradie: 1. Jan Bakelants (Bel.), 2. Peter Sagan (SR) + 0:00:01, 3. Michal Kwiatkowski (Poľ.), 4. Davide Cimolai (Tal.), 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.), 6 Julien Simon (Fra.), 7 Francesco Gavazzi (Tal.), 8. Daryl Impey (JAR).

17:24 Jan Bakelants víťazí, tesne za ním prichádza do cieľa pelotón. Peter Sagan vyhráva šprint hlavného balíka a končí druhý.

17:20 Pelotón stíha vedúcu šesticu, ale Španiel Irizar Belgičan Bakelants je príliš ďaleko...

17:19 Z pelotónu sa odtrhla šestica jazdcov a rýchlo uniká - náskok je zhruba 10 sekúnd. Je v nej okrem iných Chavanel a Fuglsang. Posledné tri kilometre.

17:15 Peter Sagan je vpredu, z Cannondale mu však zostali iba dvaja pomocníci, komentujú na českej verzii Eurosportu.

tdf4_res.jpg

FOTO: SITA/AP

17:14 Ich náskok ale nie je veľký a po chvíli ich opäť pohlcuje pelotón. Útoky však pokračujú.

17:10 Na kopci útočí Cyril Gautier, ale prekvapujúco aj favorit celej Tour Chris Froome.

17:07 Pelotón sa blíži k poslednému, krátkemu stúpaniu. Po ňom už zostáva posledných 12 kilometrov po rovine. Ak nikto neutečie, rozhodovať sa bude v šprinte v balíku.

17:02 Petra Sagana považujú pred záverečnými kilometrami za hlavného favorita. Dobré šance ale majú aj Edvald Boasson Hagen (Sky) a majster sveta Philippe Gilbert (BMC).

16:52 V zhruba 50-člennom pelotóne sú podľa Eurosportu všetci hlavní favoriti Tour. Do cieľa zostáva 25 kilometrov.

16:45 Tempo udáva Saganov tím Cannondale - na čele pelotónu je 62 percent času, BMC zvyšných 38. Kittelova skupina stráca už takmer osem minút.

16:39 40 kilometrov do cieľa. Jazdci vpredu - Rolland, Feillu a Kadri - boli dostihnutí pelotónom.

tdf3_res.jpg

FOTO: SITA/AP

16:33 Kittel je momentálne šesť a pol minúty vzadu a podľa Eurosportu ani Cyclingnews už nemá šancu, aby si žltý dres udržal. Víťaz dnešnej etapy sa oblečie do žltého trička pre najlepšieho pretekára. S Kittelom sú v skupine aj Cavendish a Peter Velits.

16:31 Sagan je momentálne na čele pelotónu a v zjazde stíha jazdcov v úniku. „Keďže je veľa šprintérov ďaleko vzadu, Sagan dnes bude veľkým favoritom na víťazstvo,“ píše Eurosport.

16:22 Peter Sagan sa aj po stúpaní na najvyšší bod etapy udržal v čele pelotónu. Skupina vzadu s Cavendishom a Kittelom už stráca na prvého Rollanda šesť minút.

16:19 Z Col de Vizzavona budú jazdci prakticky nepretržite klesať takmer 50 kilometrov. Dvanásť kilometrov pred cieľom ich zabrzdí kopec tretej kategórie, ale potom pôjdu opäť po rovine až do cieľa v Ajacciu na úrovni mora.

16:16 Rolland je prvý na vrchole Col de Vizzavona, s náskokom 20 sekúnd na Kadriho a Feilluho a ďalších 10 sekúnd na pelotón.

16:11 Cyklisti stúpajú na najvyšší bod dnešnej etapy Col de Vizzavona vo výške 1163 metrov. Do cieľa zostáva zhruba 60 kilometrov. Vpred sa vydáva ďalší Francúz Pierre Rolland a predstihuje aj osamoteného Kadriho.

16:09 Pred pelotónom je už len posledný jazdec, Francúz Blel Kadri. Spadla mu síce reťaz, ale napriek tomu si udržiava niekoľkosekundový náskok.

16:01 Kittel a Cavendish sa viditeľne trápia. Ich skupina má na pelotón už vyše dvojminútovú stratu.

tdf2_res.jpg

FOTO: TASR/AP

15:53 Peter Sagan, naopak, zatiaľ nemá so stúpaním žiadne problémy. Podobne ako Cavendish však tempu nestíha ani ďalší šprintér Marcel Kittel jazdiaci v žltom drese.

15:49 Tempo pelotónu na druhom stúpaní je príliš rýchle na Marka Cavendisha a z hlavnej skupiny odpadáva. Pomáhajú mu kolegovia z tímu Omega, Tony Martin a Peter Velits. Zaútočiť sa pokúsil domáci jazdec Thomas Voeckler, ale rýchlo sa do pelotónu vrátil.

15:41 Štvoricu jazdcov takmer dostihol hlavný balík, pelotón na vrchole strácal už len necelých 30 sekúnd, aby sa náskok vzápätí opäť zvýšil na približne minútu. Dvaja z kvarteta, Vielleux and Kadri, sa od zvyšných dvoch jazdcov oddelili a skúšajú to sami.

15:33 Nie je bežné, aby sa kopce na Tour objavili tak skoro, prvé dni sa zväčša jazdia po rovinách. Podľa odborníkov je však profil dnešnej etapy jednoduchší ako na pohľad vyzerá a zvládnuť by ich v hlavnej skupine mohli aj šprintéri.

15:21 Vedúca skupina začala šplhať na prvý dnešný kopec a vôbec prvý skutočný kopec tohtoročnej Tour, Col de Bellagranajo.

15:14 Na čele pretekov je momentálne štvorčlenná skupina, ktorá unikla krátko po začiatku etapy. Boom, Veilleux, Kadri a Perez si udržiavali zhruba trojminútový náskok, ktorý však s prvými väčšími stúpaniami začal rýchlo klesať. Sto kilometrov pred pred cieľom padol pod 2 minúty.

kittel_r8191_res.jpeg

Marcel Kittel (vpravo) v žltom drese pre vedúceho jazdca. FOTO: SITA/AP

15:03 Druhá etapa sa začala krátko pred 13.30 h a najvýznamnejším momentom počas prvej pol hodiny bol súboj na rýchlostnej prémii.

Najviac bodov pobrali cyklisti v úniku - Lars Boom (Belkin) 20 bodov, David Veilleux (Europcar) 17, Blel Kadri (AG2R) 15 a Ruben Perez (Euskaltel) 13.

So zhruba trojminútovým odstupom začali o zvyšné body bojovať šprintéri v pelotóne. Súboj vyhral André Greipel (11 bodov) pred Petrom Saganom (10), Dannym van Poppelom (9), Markom Cavendishom (8) a Mattom Gossom (7). Sobotňajší víťaz 1. etapy Marcel Kittel o body nebojoval.

V priebežnom poradí o zelený dres vedie Kittel (47 bodov), siedmy Greipel má 21 bodov, desiaty Sagan 18 a štrnásty Cavendish 17.

14.57 Napriek množstvu pádov počas prvého dňa dnes na druhú etapu nastúpilo všetkých 198 jazdcov. Dokonca aj Nemec Tony Martin, ktorý má podľa informácií z jeho tímu pomliaždené pľúca, otras mozgu a zranený lakeť.

sagan_zaciatok_res.jpg

Peter Sagan na štarte druhej etapy. FOTO: Peter Sagan/Facebook


14.55 Pomerne krátka, 156 kilometrov dlhá etapa dnes čaká cyklistov na Tour de France.

Kým pred prvou etapou tipovali za víťazov najmä Marka Cavendisha a André Greipela, pred druhou preberá pozíciu mierneho favorita Peter Sagan.

Už to nebude rovina ako v sobotu, ale kopcovitejšia trať, kde na cyklistov čakajú tri stúpania a v polovici etapy kopec druhej kategórie, Col de Vizzavona vo výške 1163 metrov nad morom. Otázkou je - kto ho zvládne tak, aby mohol v druhej polovici bojovať o etapové prvenstvo?

Uznávaný cyklistický blog Inrng.com odhadol tri možné scenára vývoja dnešnej etapy, z ktorých prvý udáva ako najpravdepodobnejší.

1.Šprintéri kopce zvládnu

Šprintéri „prežijú“ kopce a do cieľa v Bastii sa bude po piatej hodine šprintovať v balíku.

V takom prípade by najväčšie šance mali sobotňajší hlavní favoriti, Brit Cavendish, Nemci Kittel s Greipelom, a Slovák Sagan.

„Podľa organizátorov môže trať dostať do problémov aj tímových lídrov, ale najväčší kopec je plynulá cesta naprieč ostrovom, kde sa niektorí šprintéri môžu udržať alebo sa vrátiť späť do pelotónu počas následného zostupu,“ hodnotí.

2.Finiš bez šprintérov

Vedúca skupina príde do cieľa bez väčšiny šprintérov, vrátane Cavendisha a Greipela. Sagan, ktorý by kopce mal zvládnuť, má v takom prípade výbornú šancu etapu vyhrať.

Problémom môžu byť menšie zranenia, ktoré si v sobotu privodil, a slabší tím Cannondalu, ktorý nemusí byť schopný udávať vpredu dostatočné tempo a držať si odstup od šprintérov vzadu.

Pri takomto vývoji majú dobré šance aj Alexander Kristoff, John Degenkolb, či Edvald Boasson-Hagen.

3.Nedostižný únik

Únik silnejších jazdcov, ktorých pelotón už nebude schopný dostihnúť.

Ide o najmenej pravdepodobný scenár, pretože balík bude mať v druhej polovici etapy ešte dosť času únik pohltiť.

„No cesty sú kľukaté, a komu sa podarí únik, bude pre pelotón ťažké ho na posledných 50 kilometroch dostihnúť,“ dodáva inrng.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 2. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 3. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 4. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 5. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 6. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 7. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 8. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 9. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 10. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 725
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 657
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 155
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 005
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 537
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 632
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 276
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 107
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 914
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 746

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Neprehliadnite tiež

Ranieri je klamár a egoista, ktorý ničí kariéru hráča, tvrdí agent

Anglický majster z Leicestru prežíva katastrofálnu sezónu. Poslednú šancu má v Lige majstrov, kde hrá v stredu prvé osemfinále na pôde FC Sevilla.

Sedemsto gólov v NHL? Toľko dá už iba Ovečkin, myslí si bývalý hokejista

Dnes už nie je také ľahké strieľať góly ako kedysi, pripomína Wayne Gretzky, najlepší hráč všetkých čias.

Procházková zabojuje v šprinte, chýba jej porovnanie s konkurenciou

Skúsená bežkyňa sa predstaví už na svojom ôsmom svetovom šampionáte. Celkovo bude v Lahti súťažiť päť Slovákov.

Atlético Madrid dalo toľko gólov, ako sa mu vonku v Lige majstrov nepodarilo vyše dvadsať rokov

Madridčania vyhrali v prvom zápase osemfinále na ihrisku Bayeru Leverkusen 4:2 a majú nakročené k postupu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop