AKTUALIZOVANÉ 18:06

Sagan bol v druhej etape blízko k víťazstvu, skončil druhý

Prvé dve etapy na Tour nevyhrali najväčší favoriti. V žltom drese je celkom nečakane Belgičan Jan Bakelants.

Jan Bakelants v cieli druhej etapy.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. „Mám poodieraný chrbát a pár ďalších škrabancov, ale som v poriadku. Uvidíme ako sa bude cítiť ďalšie dni, no Hulk sa vždy zotaví rýchlo,“ vravel novinárom na Korzike Peter Sagan v sobotu.

V prvej etape mal pád a nemohol sa zapojiť do šprintu. Etapu dokončil s roztrhaným dresom a mnohými odreninami.

Prekvapil Belgičan

Na Hulka, komiksovú postavičku, sa premenil pri jednej z víťazných osláv na Tour vlani. Hulka má teraz vyobrazeného aj na ráme bicykla.

V nedeľu mu len tesne ušlo víťazstvo. Hlavné pole totiž nestihlo dobehnúť Jana Bakelantsa. Belgičan bol súčasťou malého úniku v posledných siedmich kilometroch a jediný sa dokázal udržať vpredu.

Na cieľovej rovinke bolo vidieť, ako rýchlo sa k nemu zozadu blížia šprintéri. O pár metrov, ale náskok udržal. Tesne za ním prišiel Peter Sagan.

„Boli sme pokojní s priebehom etapy. Celý tím pracoval veľmi dobre. Peter ukázal, že je vo výbornej forme a že pád ho takmer nepoznamenal,“ vravel manažér tímu Canonndale Stefano Zanatta pre Eurosport.

V posledných kilometroch však tímu Canonndale chýbali vpredu posily, ktoré by únik dokázali zlikvidovať.

V pláne je najskôr víťazstvo

„Teraz sa zameriame na víťazstvo v etape. Až potom budeme rozmýšľať nad stratégiou ako získať zelený dres.“

V bodovacej súťaži je Sagan po dvoch dňoch na druhej priečke. Na Nemca Kittela mu chybajú štyri body. Tento rozdiel by mohol však zmazať už dnes, keďže Kittel je veľmi slabý v stúpaniach. Celkovo je na 57. priečke.

"Som trocha sklamaný. Bola škoda, že sme nedokázali stiahnuť aj náskok Bakelantsa, ktorý zostal jediný v úniku z pôvodne šesťčlennej skupiny. Myslím, že dnes som mohol etapu vyhrať a získať aj žltý dres," povedal podľa esciclismo.com Peter Sagan, ktorý sa v závere etapy už nemohol spoľahnúť na podporu tímu.

Z Cannondalu bol s ním vpredu už len Moreno Moser a spoločne sa snažili dotiahnuť šesticu v úniku. Päť súperov dostihol, šiesteho Bakelantsa už nie.

"Bolo to ťažké kontrolovať. Naším cieľom bolo odstrániť šprintérov, potom sme držali vedúcu skupinu pokope. Vo finále odišlo desať kilometrov pred cieľom šesť ľudí, škoda, že posledného sme už nedostihli," povedal pre RTVS Peter Sagan.

Druhý slovenský cyklista Peter Velits sa v sobotu tiež dostal do hromadného pádu, no nemal žiadne zranenia. V nedeľu musel pomáhať Markovi Cavendishovi a v cieli bol s desaťminútovou stratou.

Dvadsaťsedemročný Bakelants dosiahol životný úspech.

„Tento rok som už mal dosť smoly a konečne mi to vyšlo. Cítil som sa dnes veľmi dobre. Keď sme boli v závere vpred šiesti, rozhodol som sa to ešte skúsiť. Povedal som si teraz alebo nikdy. Nemal som dôvod čakať a špekulovať,“ hovoril pre Eurosport.

Je však celkom možné, že o dres lídra príde už v pondelok.

V pondelok sa lúčia s Korzikou

Napriek pádom pokračujú na Tour všetci pretekári.

V pondelok je na Tour tretia etapa z Ajaccia do Calvi. Je relatívne krátka (146 km) a sú na nej štyri menšie horské prémie.

Posledné stúpanie má však celkom prudký klon a je blízko pri cieli. To by Saganovi malo vyhovovať. Určite sa v jej priebehu pelotón rozdelí na viac skupín.

V utorok čaká cyklistov tímová časovka v Nice.

Tour de France - 2. etapa (Bastia - Ajaccio, 156 km): 1. Jan Bakelants (Belg.) RadioShack Leopard 3:43:11 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Michal Kwiatowski (Poľ.) Omega Pharma-Quick Step, 4. Davide Cimolai (Tal.) Lampre, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 6. Julien Simon (Fr.) Sojasun, 7. Francesco Gavazzi (Tal.) Astana, 8. Daryl Impey (JAR) Orica GreenEdge, 9. Daniele Bennati (Tal.) Saxo-Tinkoff, 10. Sergej Lagutin (Uzb.) Vacansoleil-DCM všetci +1 s

Poradie po 2. etape: 1. Jan Bakelants (Belg.) RadioShack Leopard 8:40:03 h, 2. David Millar (V. Brit.) Garmin-Sharp, 3. Julien Simon (Fr.) Sojasun, 4. Daryl Impey (JAR) Orica GreenEdge, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 6. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge, 7. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - Quick-Step, 8. Sergej Lagutin (Uzb.) Vacansoleil-DCM, 9. Christophe Riblon (Fr.) AG2R La Mondiale, 10. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing, ... 57. Peter Sagan (SR) Cannondale všetci +1 s,

Online prenos

17:33 Jan Bakelants sa po víťazstve oblieka do žltého trička pre najlepšieho pretekára.

17:29 Poradie: 1. Jan Bakelants (Bel.), 2. Peter Sagan (SR) + 0:00:01, 3. Michal Kwiatkowski (Poľ.), 4. Davide Cimolai (Tal.), 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.), 6 Julien Simon (Fra.), 7 Francesco Gavazzi (Tal.), 8. Daryl Impey (JAR).

17:24 Jan Bakelants víťazí, tesne za ním prichádza do cieľa pelotón. Peter Sagan vyhráva šprint hlavného balíka a končí druhý.

17:20 Pelotón stíha vedúcu šesticu, ale Španiel Irizar Belgičan Bakelants je príliš ďaleko...

17:19 Z pelotónu sa odtrhla šestica jazdcov a rýchlo uniká - náskok je zhruba 10 sekúnd. Je v nej okrem iných Chavanel a Fuglsang. Posledné tri kilometre.

17:15 Peter Sagan je vpredu, z Cannondale mu však zostali iba dvaja pomocníci, komentujú na českej verzii Eurosportu.

tdf4_res.jpg

FOTO: SITA/AP

17:14 Ich náskok ale nie je veľký a po chvíli ich opäť pohlcuje pelotón. Útoky však pokračujú.

17:10 Na kopci útočí Cyril Gautier, ale prekvapujúco aj favorit celej Tour Chris Froome.

17:07 Pelotón sa blíži k poslednému, krátkemu stúpaniu. Po ňom už zostáva posledných 12 kilometrov po rovine. Ak nikto neutečie, rozhodovať sa bude v šprinte v balíku.

17:02 Petra Sagana považujú pred záverečnými kilometrami za hlavného favorita. Dobré šance ale majú aj Edvald Boasson Hagen (Sky) a majster sveta Philippe Gilbert (BMC).

16:52 V zhruba 50-člennom pelotóne sú podľa Eurosportu všetci hlavní favoriti Tour. Do cieľa zostáva 25 kilometrov.

16:45 Tempo udáva Saganov tím Cannondale - na čele pelotónu je 62 percent času, BMC zvyšných 38. Kittelova skupina stráca už takmer osem minút.

16:39 40 kilometrov do cieľa. Jazdci vpredu - Rolland, Feillu a Kadri - boli dostihnutí pelotónom.

tdf3_res.jpg

FOTO: SITA/AP

16:33 Kittel je momentálne šesť a pol minúty vzadu a podľa Eurosportu ani Cyclingnews už nemá šancu, aby si žltý dres udržal. Víťaz dnešnej etapy sa oblečie do žltého trička pre najlepšieho pretekára. S Kittelom sú v skupine aj Cavendish a Peter Velits.

16:31 Sagan je momentálne na čele pelotónu a v zjazde stíha jazdcov v úniku. „Keďže je veľa šprintérov ďaleko vzadu, Sagan dnes bude veľkým favoritom na víťazstvo,“ píše Eurosport.

16:22 Peter Sagan sa aj po stúpaní na najvyšší bod etapy udržal v čele pelotónu. Skupina vzadu s Cavendishom a Kittelom už stráca na prvého Rollanda šesť minút.

16:19 Z Col de Vizzavona budú jazdci prakticky nepretržite klesať takmer 50 kilometrov. Dvanásť kilometrov pred cieľom ich zabrzdí kopec tretej kategórie, ale potom pôjdu opäť po rovine až do cieľa v Ajacciu na úrovni mora.

16:16 Rolland je prvý na vrchole Col de Vizzavona, s náskokom 20 sekúnd na Kadriho a Feilluho a ďalších 10 sekúnd na pelotón.

16:11 Cyklisti stúpajú na najvyšší bod dnešnej etapy Col de Vizzavona vo výške 1163 metrov. Do cieľa zostáva zhruba 60 kilometrov. Vpred sa vydáva ďalší Francúz Pierre Rolland a predstihuje aj osamoteného Kadriho.

16:09 Pred pelotónom je už len posledný jazdec, Francúz Blel Kadri. Spadla mu síce reťaz, ale napriek tomu si udržiava niekoľkosekundový náskok.

16:01 Kittel a Cavendish sa viditeľne trápia. Ich skupina má na pelotón už vyše dvojminútovú stratu.

tdf2_res.jpg

FOTO: TASR/AP

15:53 Peter Sagan, naopak, zatiaľ nemá so stúpaním žiadne problémy. Podobne ako Cavendish však tempu nestíha ani ďalší šprintér Marcel Kittel jazdiaci v žltom drese.

15:49 Tempo pelotónu na druhom stúpaní je príliš rýchle na Marka Cavendisha a z hlavnej skupiny odpadáva. Pomáhajú mu kolegovia z tímu Omega, Tony Martin a Peter Velits. Zaútočiť sa pokúsil domáci jazdec Thomas Voeckler, ale rýchlo sa do pelotónu vrátil.

15:41 Štvoricu jazdcov takmer dostihol hlavný balík, pelotón na vrchole strácal už len necelých 30 sekúnd, aby sa náskok vzápätí opäť zvýšil na približne minútu. Dvaja z kvarteta, Vielleux and Kadri, sa od zvyšných dvoch jazdcov oddelili a skúšajú to sami.

15:33 Nie je bežné, aby sa kopce na Tour objavili tak skoro, prvé dni sa zväčša jazdia po rovinách. Podľa odborníkov je však profil dnešnej etapy jednoduchší ako na pohľad vyzerá a zvládnuť by ich v hlavnej skupine mohli aj šprintéri.

15:21 Vedúca skupina začala šplhať na prvý dnešný kopec a vôbec prvý skutočný kopec tohtoročnej Tour, Col de Bellagranajo.

15:14 Na čele pretekov je momentálne štvorčlenná skupina, ktorá unikla krátko po začiatku etapy. Boom, Veilleux, Kadri a Perez si udržiavali zhruba trojminútový náskok, ktorý však s prvými väčšími stúpaniami začal rýchlo klesať. Sto kilometrov pred pred cieľom padol pod 2 minúty.

kittel_r8191_res.jpeg

Marcel Kittel (vpravo) v žltom drese pre vedúceho jazdca. FOTO: SITA/AP

15:03 Druhá etapa sa začala krátko pred 13.30 h a najvýznamnejším momentom počas prvej pol hodiny bol súboj na rýchlostnej prémii.

Najviac bodov pobrali cyklisti v úniku - Lars Boom (Belkin) 20 bodov, David Veilleux (Europcar) 17, Blel Kadri (AG2R) 15 a Ruben Perez (Euskaltel) 13.

So zhruba trojminútovým odstupom začali o zvyšné body bojovať šprintéri v pelotóne. Súboj vyhral André Greipel (11 bodov) pred Petrom Saganom (10), Dannym van Poppelom (9), Markom Cavendishom (8) a Mattom Gossom (7). Sobotňajší víťaz 1. etapy Marcel Kittel o body nebojoval.

V priebežnom poradí o zelený dres vedie Kittel (47 bodov), siedmy Greipel má 21 bodov, desiaty Sagan 18 a štrnásty Cavendish 17.

14.57 Napriek množstvu pádov počas prvého dňa dnes na druhú etapu nastúpilo všetkých 198 jazdcov. Dokonca aj Nemec Tony Martin, ktorý má podľa informácií z jeho tímu pomliaždené pľúca, otras mozgu a zranený lakeť.

sagan_zaciatok_res.jpg

Peter Sagan na štarte druhej etapy. FOTO: Peter Sagan/Facebook


14.55 Pomerne krátka, 156 kilometrov dlhá etapa dnes čaká cyklistov na Tour de France.

Kým pred prvou etapou tipovali za víťazov najmä Marka Cavendisha a André Greipela, pred druhou preberá pozíciu mierneho favorita Peter Sagan.

Už to nebude rovina ako v sobotu, ale kopcovitejšia trať, kde na cyklistov čakajú tri stúpania a v polovici etapy kopec druhej kategórie, Col de Vizzavona vo výške 1163 metrov nad morom. Otázkou je - kto ho zvládne tak, aby mohol v druhej polovici bojovať o etapové prvenstvo?

Uznávaný cyklistický blog Inrng.com odhadol tri možné scenára vývoja dnešnej etapy, z ktorých prvý udáva ako najpravdepodobnejší.

1.Šprintéri kopce zvládnu

Šprintéri „prežijú“ kopce a do cieľa v Bastii sa bude po piatej hodine šprintovať v balíku.

V takom prípade by najväčšie šance mali sobotňajší hlavní favoriti, Brit Cavendish, Nemci Kittel s Greipelom, a Slovák Sagan.

„Podľa organizátorov môže trať dostať do problémov aj tímových lídrov, ale najväčší kopec je plynulá cesta naprieč ostrovom, kde sa niektorí šprintéri môžu udržať alebo sa vrátiť späť do pelotónu počas následného zostupu,“ hodnotí.

2.Finiš bez šprintérov

Vedúca skupina príde do cieľa bez väčšiny šprintérov, vrátane Cavendisha a Greipela. Sagan, ktorý by kopce mal zvládnuť, má v takom prípade výbornú šancu etapu vyhrať.

Problémom môžu byť menšie zranenia, ktoré si v sobotu privodil, a slabší tím Cannondalu, ktorý nemusí byť schopný udávať vpredu dostatočné tempo a držať si odstup od šprintérov vzadu.

Pri takomto vývoji majú dobré šance aj Alexander Kristoff, John Degenkolb, či Edvald Boasson-Hagen.

3.Nedostižný únik

Únik silnejších jazdcov, ktorých pelotón už nebude schopný dostihnúť.

Ide o najmenej pravdepodobný scenár, pretože balík bude mať v druhej polovici etapy ešte dosť času únik pohltiť.

„No cesty sú kľukaté, a komu sa podarí únik, bude pre pelotón ťažké ho na posledných 50 kilometroch dostihnúť,“ dodáva inrng.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 661
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 797
 3. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 768
 4. Ako sme jazdili v socializme 2 643
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 863
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 754
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 312
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 264
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 197
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 816

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Potrebujeme posilniť kultúru záväznosti

Musíme prestať so spájaním LGBTI s ohrozením tzv. tradičnej rodiny.

Neprehliadnite tiež

Lobotka debutoval v španielskej La Lige za Celtu Vigo

Dvadsaťdvaročný slovenský futbalista nastúpil v 76. minúte proti San Sebastiánu.

Po derby zostali po fanúšikoch Slovana zničené toalety

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Juventus a Neapol vstúpili do Serie A víťazne

Úradujúci majster zdolal Cagliari 3:0.