Slovensko má zlaté dvojkajaky, vyhrala i mladá štvorka

Šamorínčan Gábor Jakubík spolu s Martinom Jankovecom získali zlato v dvojkajaku. (Autor: TASR)
Peter Fukatsch|30. jún 2013 o 20:38

Na majstrovstvách Európy juniorov a do 23 rokov v Poznani zvíťazili slovenský štvor i dva dvojkajaky.

POZNAŇ, BRATISLAVA. Štvorka kajakárov do 23 rokov z bratislavského ŠKP Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin suverénne vyhrala majstrovstvá Európy na 1000 metrov. Bude nás reprezentovať aj na seniorských majstrovstvách Európy na prelome augusta a septembra v Duisburgu.

Kanál Malta v poľskom meste patrí k najrýchlejším na svete, kvarteto Richard a Michal Riszdorferovci, Vlček, Erban na ňom zašli v roku 2005 prví na svete pod 2:50 min - 2:49,875.

Senzačný čas

Čas našej mladej štvorky 2:52,813 je tiež senzačný. Druhých Španielov predstihli o vyše sekundu, tretích Rusov o viac ako dve.

„Vyhrali sme systémom štart - cieľ. Už na 250 metroch sme boli vpredu, na päťstovke sme zrýchlili a to už som veril, a mal pocit, že zvíťazíme,“ povedal pre canoe.sk Gábor Jakubík.

Hovoril o ideálnej jazde vo výborných podmienkach. „Vietor sme mali do chrbta, jazda nám sadla výborne. Po priamom postupe do finále sme získali psychickú pohodu. V piatok sme si ľahko zajazdili a večer sa prešli mestom.“

Istú obavu však mali. „Bola to pre nás nová situácia, zvládnuť úlohu favoritov, ale tak sme to chceli, pracovali sme na tom tvrdo a napokon sa nám to vyplatilo.“ Štvorkajak mladíkov nás bude reprezentovať aj na seniorských majstrovstvách sveta v Duisburgu na prelome augusta a septembra. Na olympijskom kilometri nahradí kvarteto Gelle, Jankovec, Tarr, Vlček.

Z rôznych miest

Štvorica pochádza z rôznych miest, vlani získala na juniorských ME bronz. Viktor Demin (20 r.) je odchovancom známej komárňanskej liahne.

Spolu s Jančom brali zlato v K2 v roku 2011. Mateja Michálka (21) vychovali v rodných Piešťanoch súrodenci Erbanovci. Marek Krajčovič (20) je Bratislavčan, Gábor Jakubík Šamorínčan.

Krajčovič s Jakubíkom získali zlato aj v dvojkajaku na 500m v kategórii do 23 rokov, medzi juniormi boli v deblkajaku najlepší naši mladíci Denis Myšák s Tiborom Linkom.

Zlato juniorov je príjemným prekvapením. Myšáka trénuje odmalička v Novákoch Ľubomír Hagara starší. „Podľa postupových časov sme odhadovali, že by chalani mohli atakovať štvrté miesto, prípadne bronzovú medailu," povedal tréner pre canoe.sk.

Naši boli polovicu trate na treťom, štvrtom mieste. „Potom vyrazili dopredu a nakoniec s prehľadom predbehli Rusov aj Maďarov. Podali skvelý výkon,“ vysvetlil Ľubomír Hagara st.

Tibora Linku pripravuje v Šamoríne Gejza Vass. Napriek vzdialenosti dvojica funguje. „V lodi sedia už od kadetskej kategórie, zdá sa, že im to spolu dobre ladí,“ hovoril Hagara.