AKTUALIZOVANÉ 22:47

O titul si vo Wimbledone zahrajú Djokovič a Murray

Wimbledon videl vzrušujúcu bitku svetovej jednotky s Del Potrom, najdlhší semifinálový zápas v histórii. Finále sa hrá v nedeľu o 15.00.

(Zdroj: SITA/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

LONDÝN, BRATISLAVA. Vo finále Wimbledonu sa podľa očakávania stretne svetová jednotka Novak Djokovič s dvojkou Andym Murrayom. Na postup zo semifinále však museli obaja vytiahnuť všetky svoje tenisové zbrane.

Srb Djokovič zdolal Argentínčana Juana Manuela del Potra 7:5, 4:6, 7:6 (2), 6:7 (6), 6:3. Päťsetová bitka trvala 4:43 h, čo je najdlhšie wimbledonské semifinále v histórii.

Brit Murray si poradil s Poliakom Jerzym Janowiczom 6:7 (2), 6:4, 6:4, 6:3, keď zápas po treťom sete dohrávali pri zatiahnutej streche a reflektoroch.

Zlomový bol tretí set, v ktorom Janowicz viedol 4:1, ale potom prehral päť gemov za sebou. Murray už šancu nepustil z rúk. Po roku je opäť vo finále. Vlani podľahol v súboji o titul Rogerovi Federerovi.

Teraz chce ukončiť dlhé čakanie na domáceho víťaza. Naposledy na tráve v All England Clube zvíťazil Fred Perry v roku 1936.

Djokovič vyzdvihol súpera

„Bol to jeden z najlepších a najvzrušujúcejších zápasov, aké som hral,“ povedal v televíznom rozhovore pri odchode z centrálneho dvorca 26-ročný Djokovič.

„Klobúk dole pred hrou Del Potra. V dôležitých momentoch predviedol neuveriteľné údery najmä z forhendu. Bol to špičkový tenis. Som rád, že som to zvládol. Krátko si užijem toto víťazstvo a v sobotu sa už začnem pripravovať na finále.“

Djokovič mohol rozhodnúť o svojom víťazstve už vo štvrtom sete, keď v tajbrejku viedol 6:4. Nevyužil dva mečbaly, ale nedal sa rozladiť a až do konca hral koncentrovane.

Súboj Vajdu s Lendlom

Djokovič je druhý raz vo finále Wimbledonu, pred dvoma rokmi v ňom zdolal španielskeho ľaváka Rafaela Nadala. O jeho stabilne vysokej forme svedčí fakt, že je trinásty raz v sérii v semifinále grandslamového turnaja.

Djokovič má s Murrayom aktívnu zápasovú bilanciu 11:7, vyhral s ním posledné tri stretnutia.

Bude to aj súboj slovenského a českého trénera – Djokoviča vedie Marián Vajda a Murraya Ivan Lendl.

Wimbledon - dvojhra - muži - semifinále:

Novak Djokovič (1-Srb.) - Juan Martin del Potro (8-Arg.) 7:5, 4:6, 7:6 (2), 6:7 (6), 6:3

Andy Murray (2-V. Brit.) - Jerzy Janowicz (25-Poľ.) 6:7 (2), 6:4, 6:4, 6:3