Kmotrík chce oživiť futbal i celú štvrť

Štadión Slovana včera začali búrať. V strede ihriska odhalili predtým maketu nového.
Štadión Slovana včera začali búrať. V strede ihriska odhalili predtým maketu nového. (Autor: FOTO SME – GABRIEL KUCHTA)
Vojtech Jurkovič|10. júl 2013 o 19:22

Na originálnu scénu v strede vyprahnutého trávnika Tehelného poľa nastúpili legendy futbalovej histórie Slovana. Všetci sa tešili, že o dva roky sa tam stretnú znova. Pri krste nového štadióna. Starý včera začali búrať.

BRATISLAVA. Majiteľ Slovana a zároveň investor Národného futbalového štadióna Ivan Kmotrík prišiel na sľúbenú prezentáciu s čerstvo schválenou plánovanou podporou vlády.

„Som rád, že Memorandom o spoluprácii posunula vláda naše úsilie ďalej. Náklady na výstavbu sú vo štvrtom kole tendrovania zhruba na úrovni 70 ­ 72 miliónov eur,“ povedal Kmotrík a zopakoval, že v tejto sume sú zahrnuté iba náklady na samotný štadión s kapacitou 22­tisíc miest, nie už na bytový komplex či nákupnú zónu.

„Spoluúčasť vlády vítame v akomkoľvek pomere, pretože nám to umožní vybudovať kvalitnejšiu infraštruktúru podľa parametrov Európskej futbalovej asociácie. Počítam s tým, že od štátu dostaneme 35 ­ - 40 percent, učite nie viac.“

Kmotrík poznamenal, že by bol radšej, keby financovanie štadióna na Tehelnom poli prebehlo podľa obvyklého pomeru, že 60 percent vykryje štát a 40 percent by išlo z mestských peňazí alebo zo súkromných zdrojov.

„U nás táto možnosť nie je, lebo vieme, v akom stave je mesto aj štátny rozpočet, takže my sa potešíme každej korune z verejných zdrojov.“

Búracie práce majú trvať štyri mesiace. Podľa odhadov by po ich skončení mal byť štadión dokončený do 18 – 20 mesiacov.

((v))

Vláda: Maximálne 27,2 milióna eur

Vláda včera splnomocnila ministra školstva Dušana Čaploviča podpísať Memorandum o spolupráci pri výstavbe a prevádzke Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli.

Partnermi sú okrem akciovej spoločnosti Národný futbalový štadión, ktorá je hlavným realizátorom projektu, aj ministerstvo školstva, hlavné mesto Bratislava a Slovenský futbalový zväz.

„Memorandum ešte nikoho na nič nezaväzuje. Vytvára mantinely, ktoré spočívajú v tom, že hlavný investor Národný futbalový štadión prefinancuje viac ako 60 percent a štát maximálne 40 percent. Môže to byť aj menej, všetko závisí od toho, ako dopadne verejné obstarávanie,“ citovala agentúra TASR po rokovaní vlády ministra školstva Dušana Čaploviča.

Podľa šéfa rezortu financií Petra Kažimíra má ísť zo strany štátu o maximálnu sumu 27,2 milióna eur vynaloženú v rokoch 2013 až 2017.

„Budem sa snažiť, aby splátkovanie sumy bolo nasmerované tak, aby čo najmenšie položky boli v rokoch 2013 a 2014,“ dodal Kažimír s tým, že od verejného obstarávania sa očakáva zásadné zníženie ceny.

Reprezentácia bezplatne

Súčasťou projektu Národného futbalového štadióna bude podľa Kmotríka aj administratívna budova, parkovisko, byty, kaviarne. Okrem toho tam bude sídlo Slovenského futbalového zväzu i Sieň slávy.

Svoje zápasy tam bude bude hrať aj reprezentácia, čomu sa potešil aj prítomný prezident futbalového zväzu Jozef Kováčik. Nešetril slovami uznania o veľkorysom kroku Ivana Kmotríka.

„Som veľmi rád, že teraz zostane už len Moldavsko krajinou, ktorá nemá v hlavnom meste národný štadión a my sa pripojíme k civilizovaným európskym krajinám. Určite to pomôže aj atmosfére okolo futbalovej reprezentácie.“

Atraktívna spoločná liga

Šéf futbalového Slovana sa netají ambíciami hrať v spoločnej lige s českými klubmi.

„V nej by sa nám otvorili väčšie obchodné možnosti. Mohli by sme si teoreticky medzi hlavnými sponzormi vybrať silnejší pivovar, bohatšieho mobilného operátora, poisťovňu. Sekundárne by väčšie obraty popredných klubov podporili aj nižšie súťaže, ktoré by za svojich talentovaných hráčov dostávali vyššie odstupné. Hrať na novom modernom štadióne iba v úzkom slovenskom teritóriu by bolo riskantné aj pre nás vlastníkov či prevádzkovateľov.“

Kmotríkov zámer je vniesť život do celej štvrte v okolí štadióna počas celého týždňa, nielen v deň futbalového zápasu.

„Viem, že trh s bytmi je plný, musíme preto rozumne odhadnúť možnosti. Ak by sa v priebehu výstavby ukázali ako nereálne, pokojne odrežeme niekoľko poschodí z plánovanej administratívnej či bytovej výstavby. Oživeniu pomôže i plánovaná futbalová akadémia v priestoroch Kalinčiakovej ulice.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Kmotrík chce oživiť futbal i celú štvrť