Dali viac peňazí na mládež a našli víťazné typy

Peter Gajarský získal zlato v singlkanoe  do 23  rokov.
Peter Gajarský získal zlato v singlkanoe do 23 rokov. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|22. júl 2013 o 16:07

Imidž vodného slalomu ako vlajkovej lode slovenského športu spasili naši na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Liptovskom Mikuláši. Deväť medailí slalomárov bol najúspešnejší výlov v histórii ME do 23 rokov.

BRATISLAVA. Päť zlatých, po dve strieborné a bronzové. To je bilancia hodná slovenského vodného slalomu, ktorý si od vzniku samostatného Slovenska vypádloval spolu neuveriteľných 126 medailí (60–33–33).

O to ťažšie sa znášal vlaňajší olympijský Londýn bez zlata, júnové majstrovstvá európy seniorov v Krakove s jediným bronzom Beňuša v individuálnej disciplíne a s miernou zlatou náplasťou v mužskej hliadke 3xC1.

Zdesenie nastalo po nedávnom 3. kole Svetového pohára v španielskom Seu D Urgell. Do finále piatich kategórií postúpili len štyri naše lode a žiadna neskončila na pódiu.

Zaškrípali peniaze

Najbližšie súvislosti sa hľadali vo financiách. Začiatkom roka škrípali dohodnuté objemy od štátu. Citeľnejší však bol výpadok hlavného sponzora 300 tisíc eur ročne.

Prezident zväzu Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák aj v krušných časoch veril, že tento šport sa vráti na svoje pozície, lebo má tradície, kvalitných trénerov i dostatok talentov.

„Som šťastný, že nám doma vyšla voda i počasie. A tie medaily sa už jednoducho museli zosypať. Dokázali sme, že máme schopných nástupcov olympijských víťazov.“

Cibáka potešilo aj uznanie za organizáciu šampionátu, ktorého rozpočet musel zväz stlačiť z pôvodne plánovaných 220 tisíc eur na 150 tisíc.

Pomer 75:25 pre mládež

Generálny manažér zväzu Richard Galovič pripomína, že hneď po olympiáde v Londýne sa zväz zameral na intenzívny program podpory mládežníckych útvarov.

„Doplatili na to seniori, ktorí nemali také stabilné podmienky na aké boli zvyknutí. Ale som rád , že sme sa k tomu odhodlali. Pôvodne sme mali v pláne rozdeliť financie v pomere 60:40 v prospech mládeže, napokon sme ju zvýhodnili percentuálne až 75:25. Po juniorskom šampionáte som šťastný, že máme dosť víťazných typov so silným charakterom.“

Športový riaditeľ Robert Orokocký, ktorý mal pred organizačnými zmenami vo zväze funkciu šéftrénera, tiež kvituje ráznosť s akou sa zmenila finančná kapacita zväzu.

„Medaily mali aj psychologický efekt, náš slalom zas nebol na tom tak zle, ako ukazovali posledné výsledky. Okrem financií sme do omladzovacieho projektu investovali veľa energie, trpezlivosti. Potrebovalo to čas. Je skvelé, že juniorom v Mikuláši pomáhali aj skúsení seniorskí tréneri ako Jozef Martikán, Juraj Minčík, Peter Cibák.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Dali viac peňazí na mládež a našli víťazné typy