Lochte sa zo šoubiznisu vracia do bazéna po tituly

Majstrovstvá sveta v plaveckých športoch sa v Barcelone začali pred týźdňom. Súťaže plavcov štartujú však až v nedeľu. Po ukončení kariéry Michaela Phelpsa by mal miesto najväčšej hviezdy šampionátu prebrať jeho krajan Ryan Lochte.

Ryan Lochte(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Pred dvomi rokmi na majstrovstvách sveta zatienil aj Michaela Phelpsa. Získal päť zlatých medailí a pridal svetový rekord. Ryan Lochte bol v Šanghaji najúspešnejším plavcom.

Teraz má veľkú príležitosť získať ešte viac titulov. Medzi súpermi mu bude chýbať práve Michael Phelps.

28­-ročný Lochte naplno trénoval na šampionát iba dva mesiace. Dal sa totiž zlákať do šoubiznisu. Mal vlastnú reality šou, v ktorej ukázal svoje súkromie.

Američan je tiež známy extravagantným obliekaním a miluje šperky, ktoré sa nosia na zuboch – grillz.

„Plávanie bolo pre neho na druhom mieste, možno až na treťom,“ vravel pre denník USA Today Lochteho tréner Gregg Troy. „Ak chce byť rovnako úspešný, musí s tým prestať.“

Návrat bol výzva

Pred dvomi mesiacmi sa však Lochte vrátil k tréningu. „Trvalo mi mesiac, kým som získal akú-­takú formu. Mal som vtedy pochybnosti, či mám pokračovať v športovej kariére. Rozmýšľal som, že by som skončil,“ vravel Lochte pre USA Today.

Na Veľkej cene Santa Clara však už vyhral štyri individuálne disciplíny. „Bola veľká výzva vrátiť sa do bazéna po tom, čo vás pri tak dlhej pauze pohltí život celebrity. Pri všetkých tých zábavách nemusíte každé ráno vstávať a ísť trénovať.“

Lochte však nič z toho neľutuje, pretože mal viac času na svojich blízkych a bavil sa.

Či bude v takej forme ako pred rokom na olympiáde v Londýne, sa ukáže.

V Barcelone by mal štartovať v štyroch individuálnych disciplínach (200 m polohové preteky, 200 m voľný spôsob, 200 m znak a 100 m motýlik) a v troch štafetách.

Z dlhého bazéna má 19 medailí, z toho 12 zlatých. Phelps má len zlatých 26.

Vzostup Číny

Okrem Lochteho sa hviezdou MS môže stať jeho 18­-ročná krajanka Missy Franklinová. V Londýne získala štyri zlaté medaily.

Vzostup by mala potvrdiť aj Čína, ktorá bola s desiatimi medailami po USA najúspešnejšou krajinou v plávaní v Londýne. Prekvapila vtedy najmä 16–ročná Je Š'wen.

Vyhrala obe polohovky, v dlhej zlepšila svetový rekord o 3 sekundy a poslednú dĺžku bazéna zaplávala rýchlejšie ako mužský víťaz tej istej disciplíny Ryan Lochte.

Slovenskou nádejou Klobučník

V Barcelone sa predstaví šesť slovenských plavcov – Tomáš Klobučník, Richard Nagy, Michal Navara, Marek Botík, Katarína Listopadová a Zuzana Mimovičová.

Najväčšie šance na dobrý výsledok má prsiar Klobučník, ktorý sa pripravuje pod vedením nemeckého trénera Dirka Langeho.

Prekvapiť by mohol Richard Nagy, ktorý pláva najdlhšie krauliarske disciplíny. Na 1500 m sa za dva roky zlepšil o 21 sekúnd.

Na posledných MS v dlhom bazéne v Šanghaji sa nikomu zo Slovákov nepodarilo postúpiť z rozplavieb.