Na plaveckom šampionáte kraľujú tínedžerky

To najlepšie ukázali na majstrovstvách tri mladé plavkyne. Najkvalitnejší výkon na MS zatiaľ dosiahla iba 16–ročná Katie Ledecká.

Missy Franklinová(Zdroj: TASR/AP)

BARCELONA, BRATISLAVA. Majú 16 a 18 rokov a už vo svetovom plávaní dominujú. Tri mladé plavkyne na majstrovstvách sveta potvrdili, že budú svetovými hviezdami.

Američanky Katie Ledecká, Missy Franklinová a Litovka Ruta Meilutyteová za štyri dni na svetovom šampionáte premenili každý svoj štart na zisk zlatej medaily a pridali dva svetové rekordy.

Z rovnakej továrne ako Phelps

Šestnásťročná Ledecká dokonca zlepšila rekord na 1500 m voľný spôsob o obrovských 6 sekúnd.

„Vedela som, že starý rekord zrejme zdolám, ale že až o šesť sekúnd, mi ani nenapadlo,“ povedala Ledecká pre agentúru AP. „Boli to však moje najťažšie preteky. Vedela som, že nesmiem prepáliť úvod. Plávali sme však aj tak veľmi rýchlo.“

Američanka je v súčasnosti najlepšou plavkyňou v krauliarskych disciplínach nad 400 metrov.

V Barcelone získala už dva tituly. Na osemstometrovej trati a v štafete na 4 x 200 m by mala pridať dva ďalšie.

„Je v úžasnej forme. Mám pocit, že je z rovnakej továrne ako Michael Phelps,“ vyjadrila sa o Američanke Mereia Belmonteová, štvrtá z tisícpäťstovky.

Ledecká zažiarila prvý raz vlani. V americkej výprave na olympiáde bola najmladšou členkou. Štartovala iba na krauliarskej osemstovke.

Prekvapením bolo už to, že do finále postúpila tretím najrýchlejším časom. Vo finále súperky nemali šancu. Vyhrala s vyše štvorsekundovým náskokom.

Má tri víťazstvá

Jej krajanka Missy Franklinová mala v Barcelone phelsovský plán na zisk 8 zlatých medailí. Okrem slávneho Američana sa to nikomu nepodarilo.

Franklinová však včera vypustila z programu šprint na 50 metrov znak. Z rozplavieb postúpila do semifinále, ale mala o sekundu horší čas ako najrýchlejšia súperka. Rozhodla sa sústrediť na večerné finále.

V ňom tretí štart premenila na tretie zlato. Vyhrala 200 m voľný spôsob. Na MS je najúspešnejšou športovkyňou.