AKTUALIZOVANÉ 17.27

Škantárovci doplatili na opakované finále, skončili až šiesti

Rozhodcovská komisia nechala vzhľadom na zmenu výšky hladiny vody zopakovať finálové jazdy v kategórii žien (K1) i mužov (C2).

Jana Dukátová(Zdroj: TASR)

TACEN. Slovensko si na Svetovom pohári vo vodnom slalome v Tacene vybojovalo iba jediné medailové umiestnenie. V rámci sobotňajšieho programu sa o 2. miesto postarala hliadka kanoistov (3xC1) v zostave Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Jerguš Baďura.

Z prvenstva v tejto disciplíne sa tešili domáci reprezentanti, Slováci za nimi zaostali o vyše štyri sekundy. Pri nedeľňajšom vyvrcholení podujatia si pripísali slovenskí reprezentanti dve 6. miesta zásluhou Jany Dukátovej v K1 a bratrancov Škantárovcov v C2, ktorí uzatvárali najlepší poltucet v "opakovaných" finále. V Tacene totiž nebola priaznivá situácia na súťaženie.

Rozhodcovská komisia rozhodla vzhľadom na zmenu podmienok (výška hladiny vody) zopakovať finálové jazdy v oboch spomenutých kategóriách. Výsledky predpoludňajších semifinálových zápolení však zostali v platnosti.

Dukátová postúpila zo semifinále z 5. priečky, v rozhodujúcej jazde si pohoršila aj zásluhou dvoch trestných sekúnd o jeden stupienok. Z trojice nominovaných slovenských kajakárok do Tacenu sa do bojov o medaily dostala iba 30-ročná Bratislavčanka, pre Kristínu Nevařilovú a Kristínu Zárubovú sa skončilo účinkovanie na tomto SP už v piatkovej kvalifikácii.

Foxová z 10. na 1. miesto

Z prvenstva v tejto disciplíne sa tešila favorizovaná Jessica Foxová z Austrálie. Na druhej priečke skončila s odstupom 0,34 s Rakúšanka Corinna Kuhnleová, tretia bola domáca Eva Terčeljová (+1,77 s). Na medailových pozíciách sa zopakovalo poradie z predpoludňajšieho semifinále.

Dukátová obsadila predtým v "nehodnotenom" finále 7. miesto. Smolu mala Rakúšanka Violetta Oblingerová-Petersová, ktorá bola najlepšia, ale tešila sa predčasne. Napokon prišlo ku "škrtu" a finálová jazda sa po verdikte jury musela opakovať.

Pri "oprave" bola Oblingerová-Petersová tesne za medailovými bránami - štvrtá.

Napokon víťazná Foxová bola v "prvom" finále až desiata a uzatvárala výsledkovú listinu.

Smola Škantárovcov

Ladislav a Peter Škantárovci obsadili rovnako ako Dukátová 6. miesto v nedeľňajšom popoludňajšom opakovanom finále C2 mužov. Bratranci postúpili z predpoludňajšieho semifinále tiež z 5. priečky, napokon napriek čistej jazde klesli ešte o jednu pozíciu.

V deblkanoe boli jedinými finalistami zo SR, pretože semifinálovým sitom do 10-členného vyvrcholenia neprešli ďalšie dve slovenské lode. V Ľubľane absentovali v bojoch o medailové priečky Matúš Gewissler s Jurajom Skákalom i Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorých v semifinále v konkurencii 20 lodí klasifikovali na 13., resp. 16. priečke.

Z triumfu sa radovali Francúzi Gauthier Klauss a Matthieu Peche, ktorý išli bez zaváhania a dosiahli finálový čas 117,41 s. Na druhej priečke s mankom 1,29 s skončilo poľské duo Filip Brzezinski, Andrzej Brzezinski, tretí boli domáci Sašo Taljat a Luka Božič (+3,20).

Škantárovci boli medzi deblkanoistami v prvom odjazdenom finále na čele výsledkovej listiny a "škrt" pre nestále podmienky od jury im neprišiel vhod. Pri následnom "opravnom" finále boli šiesti.

Víťazi semifinále David Florence, Richard Hounslow z Veľkej Británie obsadili napokon až 10. priečku.

Zostávajúce dve nedeľňajšie disciplíny - súťaže hliadok žien 3xK1 a hliadok mužov 3xC2 organizátori zrušili.

Finále v rámci 4. kola Svetového pohára vo vodnom slalome:

MUŽI:

C1: 1. Anže Berčič (Slovin.) 108,28 (0 tr. sekúnd), 2. Franz Anton (Nem.) 109,56 (0), 3. Matija Marinič (Chor.) 109,94 (0), ... 5. Matej Beňuš 110,31 (0), 7. Alexander Slafkovský 115,10 (2), ... v semifinále 11. Jerguš Baďura 113,00 (0) - nepostúpil do finále, ... v kvalifikácii 33. Martin Mračna (všetci SR) 113,54 (0) - nepostúpil do semifinále

K1: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 99,87 (0 tr. sekúnd), 2. Fabian Dörfler 102,91 (0), 3. Hannes Aigner (obaja Nem.) 105,46 (0), ... 8. Andrej Málek (SR) 157,58 (50), ... v semifinále 28. Ján Šajbidor 111,75 (2) - nepostúpil do finále, ... v kvalifikácii 48. Miroslav Urban (všetci SR) 105,90 (2) - nepostúpil do semifinále

C2: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 117,41 (0 tr. sekúnd), 2. Filip Brzeziňski, Andrzej Brzeziňski (Poľ.) 118,70 (0), 3. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 120,61 (2), ... 6. Ladislav Škantár, Peter Škantár 122,97 (0), ... v semifinále 13. Matúš Gewissler, Juraj Skákala 129,03 (0), 16. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 134,92 (2) - nepostúpili do finále

3xC1: 1. Slovinsko 121,55 (0 tr. sekúnd), 2. SLOVENSKO (Matej Beňuš, Alexander Slafkovský, Jerguš Baďura) 125,57 (2), 3. Nemecko 125,91 (2)

3xK1: 1. Nemecko 114,53 (0 tr. sekúnd), 2. Slovinsko 115,34 (0), 3. Taliansko 115,83 (0), ... Slovensko (Andrej Málek, Ján Šajbidor, Miroslav Urban) nenastúpilo na štart

ŽENY

C1: 1. Jessica Foxová (Aus.) 132,69 (4 tr. sekundy), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 135,04 (2), 3. Monika Jančová (ČR) 138,13 (0), ... Katarína Macová (SR) nedokončila finálovú jazdu

K1: 1. Jessica Foxová (Aus.) 117,60 (0 tr. sekúnd), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 117,94 (0), 3. Eva Terčeljová (Slovin.) 119,37 (0), ...6. Jana Dukátová 123,76 (2), ... v kvalifikácii 34. Kristína Nevařilová 128,16 (2), 35. Kristína Zárubová (všetky SR) 129,07 (2) - nepostúpili do semifinále

Pozn.: Tímové súťaže 3xC1 ženy, 3xK1 ženy a 3xC2 organizátori zrušili.

Poradie vo SP po 4. kole (z piatich naplánovaných):

MUŽI:

C1: Anže Berčič (Slovin.) 179 bodov, 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 177, 3. Matej Beňuš 163, 4. Alexander Slafkovský 162, ... 15. Jerguš Baďura 89, 33. Karol Rozmuš 36, 69. Martin Mračna (všetci SR) 2

K1: 1. Fabian Dörfler 193, 2. Sebastian Schubert 180, 3. Hannes Aigner (všetci Nem.) 177, ... 18. Martin Halčin 76, 21. Ján Šajbidor 70, 43. Andrej Málek 40, 47. Jakub Grigar 36, 103. Miroslav Urban (všetci SR) 2

C2: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 210, 2. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 183, 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár 132, 4. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner 129, 5. Tomáš Kučera, Ján Bátik 120, ... 32. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (všetci SR) 19

ŽENY:

C1: 1. Jessica Foxová (Aus.) 235, 2. Kateřina Hošková (ČR) 179, 3. Mallory Franklinová (V.Brit.) 160, ... 6. Katarína Macová (SR) 129

K1 ženy: 1. Jessica Foxová (Aus.) 169, 2. Eva Terčeljová (Slovin.) 158, 3. Jana Dukátová 156, ... 10. Elena Kaliská 110, 54. Kristína Nevařilová 11, 63. Kristína Zárubová (všetky SR) 2