Česi prehrali v kvalifikácii s Arménskom 1:2

Arménski futbalisti sa tešia z víťazstva nad Českom.
Arménski futbalisti sa tešia z víťazstva nad Českom. (Autor: SITA/AP)
TASR|6. sep 2013 o 18:57

Francúzi nedali gól Gruzíncom, Holanďania zachraňovali remízu v Estónsku, Ronaldo otáčal hetrikom výsledok so Severnými Írmi.

BRATISLAVA. V úvodnom zápase piatkového programu kvalifikácie o postup na MS 2014 v Brazílii zvíťazili futbalisti Kazachstanu v C-skupine nad Faerskými ostrovmi 2:1.

Hoci domáci favorit prehrával na štadióne v Astane po prvom polčase jednogólovým rozdielom, v druhom dejstve dvomi presnými zásahmi v priebehu 14 minút zvrátil skóre na svoju stranu.

Pre Kazachstan to bolo prvé víťazstvo v kvalifikácii.

Očakávané tri body si v F-skupine pripísalo Rusko, ktoré na domácej pôde zdolalo Luxembursko hladko 4:1. Na triumfe zbornej sa najväčšou mierou podieľal dvojgólový útočník Aleksandr Kokorin, po jednom zásahu pridali Alexander Keržakov a Alexandr Samedov.

Šance na postup si výrazne skomplikovali reprezentanti Česka, ktorí v Prahe podľahli Arménsku 1:2. Hostia sa ujali vedenia v 31. minúte zásluhou stredopoliara Karlena Mkrtčjana, na čo ale v 70. minúte odpovedal vyrovnávajúcim gólom Tomáš Rosický.

Arméni však rozhodli o svojom triumfe v samom závere, keď po rýchlom útoku v nadstavenom čase strelil víťazný gól Gevorg Ghazarjan.

Výsledky:

A-skupina:

Macedónsko - Wales 2:1 (1:1)

Góly: 21. Tričkovski, 80. Trajkovski - 39. Ramsey (z pok. kopu), rozhodoval: Kever (Švaj.)

Srbsko - Chorvátsko 1:1 (0:0)

Góly: 66. Mitrovič - 53. Mandžukič, ČK: 45. N. Matič - 80. Šimunič, rozhodoval: Brych (Nem.)

Škótsko - Belgicko 0:2 (0:1)

Góly: 38. Defour, 89. Mirallas, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

Česko - Arménsko 1:2 (0:1)

Góly: 70. Rosický - 31. Mkrtčjan, 90.+ Ghazarjan, rozhodoval: Gautier (Fr.)

Malta - Dánsko 1:2 (1:1)

Góly: 38. Failla - 2. Andreasen, 53. Camilleri (vlastný), rozhodoval: Sidiropulos (Gréc.)

Taliansko - Bulharsko 1:0 (1:0)

Gól: 38. Gilardino, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)

Kazachstan - Faerské ostrovy 2:1 (0:1)

Góly: 50. Žumaskalijev (z pok. kopu), 63. Finončenko - 23. Benjaminsen, rozhodoval: Casanova (S. Mar.)

Írsko - Švédsko 1:2 (1:1)

Góly: 22. Robbie Keane - 33. Elmander, 57. A. Svensson, rozhodoval: Skomina (Slovin.)

Nemecko - Rakúsko 3:0 (1:0)

Góly: 33. Klose, 51. Kroos, 88. T. Müller, rozhodoval: Mazič (Srb.)

Rumunsko - Maďarsko 3:0 (2:0)

Góly: 2. Marica, 31. Pintilii, 88. Tanase, rozhodoval: Undiano (Šp.)

Turecko - Andorra 5:0 (2:0)

Góly: 35., 39. a 68. Umut Bulut, 64. Burak Yilmaz, 90.+ Arda Turan , rozhodoval: Bindels (Lux.)

Estónsko - Holandsko 2:2 (1:1)

Góly: 17. a 56. Vassiljev - 1. Robben, 90.+ Van Persie (z pok. kopu), ČK: 90.+ Piiroja (Estónsko), rozhodoval: Bojko (Ukr.)

Nórsko - Cyprus 2:0 (1:0)

Góly: 43. El Younoussi, 66. J. King, rozhodoval: Hansen (Dán.)

Slovinsko - Albánsko 1:0 (1:0)

Gól: 19. Kampl, rozhodoval: Vad (Maď.)

Švajčiarsko - Island 4:4 (3:1)

Góly: 15. a 30. Lichtsteiner, 27. Schär, 54. Džemaili (z pok. kopu) - 3., 68. a 90.+ Gudmundsson, 56. K. Sigurdsson, rozhodoval: Karasev (Rus.)

Rusko - Luxembursko 4:1 (2:0)

Góly: 1. a 35. Kokorin, 60. A. Keržakov, 90.+ Samedov - 90. Joachim, rozhodoval: Madden (Škót.)

Severné Írsko - Portugalsko 2:4 (1:1)

Góly: 36. McAuley, 52. J. Ward - 68., 77. a 83. Cristiano Ronaldo, 21. Bruno Alves, ČK: 61. Brunt, 80. Lafferty - 43. Hélder Portiga, rozhodoval: Makkelie (Hol.)

G-skupina:

Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (0:0)

Gól: 77. Pečovský, ŽK: 56. Šesták (Slovensko), rozhodovali: Rizzoli - Stefani, Faverani (všetci Tal.), 12 500 divákov

Lotyšsko - Litva 2:1 (2:1)

Góly: 35. Bulvitis, 42. Zjuzins - 44. Matulevičius, ŽK: 29. Rudnevs, 61. Šabala - 5. Panka, 47. Matulevičius, 86. Mikuckis, rozhodoval: Delferiere (Belg.)

Lichtenštajnsko - Grécko 0:1 (0:0)

Gól: 72. Mitroglu, ŽK: 7. Burgmeier, 26. Frick, 47. D. Hasler, 59. M. Christen, 63. N. Hasler, 84. Polverino - 22. P. Kone, 41. Torosidis, 45.+ Holebas, ČK: 66. D. Hasler po druhej ŽK - 59. Holebas po druhej ŽK, rozhodoval: Todorov (Bul.)

Ukrajina - San Maríno 9:0 (4:0)

Góly: 45. a 54. Chačeridi, 11. Devič, 26. Selezňov, 32. Edmar, 50. Konopľanka, 63. Bezus, 74. Fedeckij, 90+. Rakickij, rozhodoval: Doyle (Ír.)

Poľsko - Čierna Hora 1:1 (1:1)

Góly: 16. R. Lewandowski - 12. Damjanovič, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Anglicko - Moldavsko 4:0 (3:0)

Góly: 45. a 51. Welbeck, 12. Gerrard, 27. R. Lambert, rozhodovali: Kružliak - Balko, Mókoš (všetci SR)