Víkendový súhrn: Kozák premenil primadony na bojovníkov

Najdôležitejšie veci zo športu - aj s komentárom.

(Zdroj: TASR)

Víkend komentuje Bohumil Stejskal,
šéfredaktor Takurcitee.sk

Efekt Kozák zaúčinkoval, komentovali sme aj na TakUrčitee.sk. Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie dokázal v premiére na lavičke počas kvalifikačného zápasu premeniť primadony, na ktoré nadával pred polrokom celý futbalový národ, na bojovníkov, na ktorých srdce bolo v piatok večer hrdé celé Slovensko.

U favorita skupiny v Bosne nemal najpotentnejší útok v Európe ani jednu poriadnu šancu napriek tomu, že naša obrana asi ani nehrala v najsilnejšom zložení. Čišovský sa zranil.

Výkon zniesol aj prísne kritériá účastníka posledných Majstrovstiev sveta, hoci k tým budúcoročným nás až tak nepriblížil. Tréner Kozák, keď bolo po všetkom, spomenul, že nechcel, aby sa zápas vôbec skončil. Dobre vedel, prečo tak hovorí.

Odveta je už zajtra, keby hrali v Zenici od piatku, asi by Bosniaci gól nedali ani do stredy. V Žiline to ale bude iný zápas, tak trochu sa karta obráti a „musieť“ budú viac Slováci. Užívajme si teda dobrý pocit z víkendu, verme, že pod Kozákom nie naposledy.

Potichu sa začala aj nová sezóna KHL. Táto správa je dôležitá najmä pre fanúšikov HC Slovan Bratislava, ktorí evidujú nový ročník až od prvého domáceho zápasu. Belasí majú po prvom víkende na svojom konte nula bodov, dve prehry s Doneckom a Spartakom Moskva a skóre 2:9.

Do sedemnásteho, kedy otvárajú Zimný Štadión Juraja Širokého Ondreja Nepelu zápasom s Nižným Novgorodom môže byť horšie. Slovan hrá v týždni v Minsku s Dinamom a v Záhrebe s energiou nabitým nováčikom, Medveščakom.

Dosť bolo naťahovania priaznivcov, čo sú belasí. Obidva zápasy boli dosť dlho relatívne vyrovnané a Slovan nebol bez šance bodovať. V Donecku rozhodla presilovka Donbassu sedem minút pred koncom, v Moskve bolo dlho nula-nula a ešte v polovici zápasu len o gól pre domácich. Dal ho Alexei Krutov, syn slávneho krutého zakončovateľa Vladimíra.

Do konca druhej tretiny ale Janus dostal ďalšie dva a poslednú len dohrali. Z tripu si ale Slovan stále môže doniesť predsavzatých šesť bodov, musí však vyhrať dva spomínané zápasy. Jednoduché to nebude.

Serena Williamsová vyhrala ženský US Open, prekvapilo to asi ako keď meteorológovia netrafia počasie. Vôbec. Nielen, že nenašla premožiteľku, našla akú-takú vyzývateľku až v Azarenkovej vo finále. Až tá ju pripravila o jediný set na turnaji.

Serena v každom zápase vyhrala aspoň jeden na nulu, alebo jeden gem – a to na turnaji hrali ako vždy len najlepšie tenistky sveta. Prehrala spolu 28 gemov, z toho takmer polovicu vo finále, priemerne štyri na jedno grandslamové kolo (!). So sedemnástimi titulmi z grandslamov je šiesta v histórii a len jeden ju delí od dvojice Navrátilová, Evertová.

Dnes v noci skrížia rakety Novak Djokovič a Rafael Nadal. Hoci je prvým nasadeným Srb, reálnejšie ako uvažovať o jeho výhre je pýtať sa, či aspoň napodobí Nemca Kohlschreibera. Ten Nadalovi zobral jediný set. V tajbrejku. Inak sa to na ceste do finále v zápise zápasov Španiela hemžilo nulami jednotkami a dvojkami na konte súperov. Pred finále ho celkom jasne favorizujú aj bookmakeri.

Formula 1 mala zastávku v Taliansku, Veľkú cenu Itálie vyhral – kto iný – Sebastian Vettel v aute s logom, ktoré sa objavuje v úplne každých televíznych športových správach. Všimnite si, zakaždým ho tam prepašujú. Dominoval ako Serena Williamsová vo Flushing Meadow.

Prvý na trať po kvalifikácii vyrazil, prvý prišiel do cieľa po tom, čo ako prvý obkrúžil všetkých 53 kôl. Po dvoch tretinách celoročnej súťaže o Majstra sveta má sedem kôl pred koncom náskok 53 bodov pred Alonsom. Nuda ako v najlepších Schumacherových rokoch. Ale vysvetľujte to fanúšikom tímu Red Bull Racing.

Olympiáda v roku 2020 bude v Tokiu. Dalo sa čakať. Po Londýne 2012 nemohli dostať Európania šancu sledovať OH v televízii v normálnom čase už o osem rokov. Najskôr teda 2024. Tokio bude oproti Riu iný extrém. Na rozdiel od Brazílie, v ktorej to najlepšie uvidia len noční vtáci ochotní ponocovať do neskorej večere, hry v Japonsku si užijú pre zmenu ranostaji.

Na najlepšie súťaže bude potrebné veľmi skoro privstať. Zostáva dúfať, že dovtedy a ani počas Hier Tokio nezasiahne ničivé zemetrasenie a že na OH 2024 si netrúfne kandidovať Slovensko. Ani ako súčasť veľkolepého projektu krajín V4.