Serena nie je Federer, dominuje naďalej

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|9. sep 2013 o 13:37

Americká tenistka vyhrala štvrtý z posledných šiestich grandslamov. Od Roland Garros 2012 prehrala len päť zo 103 zápasov.

BRATISLAVA. Stále je najlepšia. Ani druhý rok po sebe sa nepodarilo Viktorii Azarenkovej zdolať vo finále US Open Serenu Williamsovú.

Bieloruská tenistka bola opäť výborne pripravená. Sršalo z nej sebavedomie, ktoré ukázala hneď v druhom geme, keď si vzala naspäť prehrané podanie. Priebeh úvodného setu sa ukázal nakoniec ako kľúčový.

Azarenková mala viacero šancí na jeho zisk v desiatej hre, vždy však súperka vytiahla svetový úder a nakoniec troma gemami za sebou set získala.

„Serena je šampiónka. Vie, čo má v podobných situáciách robiť a predviedla to aj teraz,“ hovorila espn.com svetová dvojka.

V druhom sete pritom Azarenková pritom skvele ukázala, prečo je momentálne jedinou vážnou vyzývateľkou Američanky. Nezastavil ju ani stav 1:4, dotiahla ho až do víťazného tajbrejku, ale v rozhodujúcom sete jej už nestačili sily. Serena ho získala jednoznačne 6:1.

„Sedemnásty titul, neskutočné. Je to skvelý pocit. V druhom sete som si myslela, že to už asi bude jednoduché, tak som trochu poľavila, ale po tom som sa skoncentrovala. Vika je skvelá tenistka a skvelá súperka, ktorá nikdy nepoľaví, istý si nemôžete byť ani za stavu päť jedna.“

Dobehla Federera

Američanka sa priblížila na jednu trofej k Martine Navrátilovej a Chris Evertovej. Sedemnástym titulom dobehla rovesníka Rogera Federera, ktorý naopak od Sereny prežíva jedno z najhorších období v kariére. Američanka má tento rok bilanciu 67:4, Švajčiar 35:12.

„Je to obrovská pocta byť na rovnakej úrovni ako Roger. Je skvelým hráčom a šampiónom. Som hrdá na to, že som v rovnakej lige ako on.“

Forma Američanky je fantastická. Od prehry v prvom kole Roland Garros v roku 2012 vyhrala 98 zo 103 zápasov, štrnásť turnajov a triumfovala na štyroch z posledných šiestich grandslamov.

V kariére si zahrala dvadsaťjedenkrát vo finále turnaja z veľkej štvorky a prehrala len štyrikrát. Lepšiu bilanciu má len Margaret Courtová, ktorá prehrala len jedno z dvanástich finále.

Prvá žena s päťdesiatimi miliónmi dolárov

Skvelá je aj jej bilancia s najbližšími konkurentkami. S Azarenkovou to má po nedeli 13:3, so Šarapovovou 14:2, s Radwanskou 6:0 a s Na Li 9:2.

Okrem toho sa stala prvou ženou, ktorá pokorila hranicu päťdesiatich miliónov dolárov.

„Cítim sa výborne. Titul si však cením o to viac, že v mojom veku už nemusí prísť ďalší,“ dodala Williamsová, ktorá US Open ovládla piatykrát v kariére a potvrdila post najstaršej svetovej jednotky v histórii.

„Je obdivuhodné ako si udržuje výkonnosť. Momentálne hrá svoj najlepší tenis,“ povedala Azarenková, ktorej ostávajú v grandslamovej zbierke zatiaľ len dva tituly z Australian Open.