Vodní slalomári obhájili na MS zlato, Slafkovský pridal aj striebro

Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš (zľava)
Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš (zľava) (Autor: TASR)
SITA|14. sep 2013 o 10:53

Alexander Slafkovský vybojoval striebornú medailu v C1, trio Martikán, Slafkovský a Beňuš získalo zlato v 3xC1.

PRAHA. Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš obhájili v pražskej Troji titul majstrov sveta v 3xC1.

Slováci dosiahli vo finále suverénne najlepší čas a ich prvenstvo neohrozili ani tri dotyky s bránkami.

Pre Slovensko vybojovali v hliadkach 3xC1 šiesty titul majstrov sveta v histórii a celkovo siedmu medailu (6 - 0 - 1). Trio Martikán, Slafkovský a Beňuš triumfovalo aj na predchádzajúcich troch šampionátoch v Seu d´Urgell 2009, Tacene 2010 a Čunove 2011.

V Prahe zdolala slovenská hliadka Nemcov Siderisa Tasiadisa, Jana Benziena a Franza Antona o 79 stotín sekundy. Bronz si vybojovali Španieli, ktorí zaostali o 3,06 sekundy.

14 rokov čakania

Alexander Slafkovský vybojoval aj striebornú medailu v C1. Vo fnále predviedol bezchybnú jazdu s výsledným časom 103,36. A hoci mu rozhodcovia najprv pridelili dve trestné sekundy, neskôr si uvedomili svoju chybu a vzali ich späť.

"Štrnásť rokov čakania sa skončilo, stáli ale za to. Je to výsledok všetkej tej driny, ktorú som podstúpil," vydýchol si v cieli Alexander Slafkovský a pokračoval: "Trať bola náročnejšia skôr fyzicky ako technicky. Dala sa pokaziť aj posledná bránka. Sedeli sme v cieli a čakali, čo sa bude diať. O výsledku rozhodovala každá brána. Finále sa mi išlo lepšie ako semifinále. Chvíle čakania v cieli, to bolo niečo strašné. Neustále sme počítali s Florencom, či nám to vyjde. Keď prišiel do cieľa Denis Chanut, už som vedel, že mám medailu."

Beňuš na 6. mieste

Rýchlejší ako 30-ročný rodák z Liptovského Mikuláša bol iba favorizovaný Brit David Florence, ktorému zavesia na krk zlatú medailu.

Slafkovský za ním zaostal o 83 stotín sekundy a získal vôbec prvú individuálnu medailu z majstrovstiev sveta vo svojej kariére. Bronz si vybojoval Slovinec Benjamin Savšek.

Druhý slovenský zástupca vo finálovej desiatke Matej Beňuš obsadil 6. miesto, keď sa nevyhol šiestim trestným sekundám. Vo finále singlkanoistov chýbal najskúsenejší z trojice Slovákov Michal Martikán, ktorý neuspel už v semifinále.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome:

JEDNOTLIVCI

C1 muži - finále: 1. David Florence (V. Brit.) 102,53 (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79, 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 106,47 (2), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 107,39, 6. Matej Beňuš (SR) 110,11 (6).

C1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 126,09 (6), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 139,08 (4), 3. Caroline Loirová (Fr.) 139,75 (0), 4. Mira Louenová (Nem.) 142,24 (4), 5. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 142,83 (4), 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 148,64 (2),.. 9. Katarína Macová (SR) 183,58 (50).

K1 muži - finále: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 94,52 (2), 2. Jiří Prskavec (ČR) 95,90 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 95,98 (0), 4. Fabien Lefevre (USA) 97,56 (2), 5. Hannes Aigner (Nem.) 100,45 (4), 6. Joseph Clarke (V. Brit.) 101,07 (4)

HLIADKY

3xC1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 118,98 (6), 2. Nemecko (Sideris Tasiadis, Jan Benzien, Franz Anton) 119,77 (4), 3. Francúzsko (Denis Gargaud Chanut, Jonathan Marc, Nicolas Peschier) 122,84 (4), 4. Slovinsko 122,87 (6), 5. Španielsko 124,04 (4), 6. Rusko 127,71 (2)

3xK1 mužov: 1. Taliansko (Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro) 109,60 (2), 2. Poľsko (Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela) 111,10 (2), 3. Francúzsko (Boris Neveu, Etienen Daille, Mathieu Biazizzo) 112,12 (6), 4. Česko 112,90 (4), 5. Veľká Británia 113,94 (2), 6. Slovinsko 116,81 (4), ... 17. Slovensko (Ján Šajbidor, Martin Halčin, Jakub Grigar) 173,28 (58)

3xC1 ženy: 1. Austrália (Foxová, Lawrenceová, Borrowsová) 164,85 (8), 2. Česko 166,34 (10), 3. Nemecko 174,75 (16)