Vittek: Nasadenie v zahraničí je úplne inde

Vyhrával súboje, vymýšľal finálne nahrávky, pomáhal v defenzíve. A skóroval. Róbert Vittek už v prvom súťažnom zápase za Slovan ukázal, že pre klub aj celú ligu môže byť obrovským prínosom.

(Zdroj: SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Najväčšou dalosťou 9. kola Corgoň ligy bol návrat Róberta Vitteka.

Lepšiu premiéru si náš historicky najlepší reprezentačný strelec ani nemohol priať. Na ihrisku banskobystrickej Dukly prispel k víťazstvu 4:2 gólom a asistenciou. Najmä však výborným výkonom.

Futbal mu chutil

Na otázku, či si zápas užil, Vittek v mixzóne odpovedal: „Ja si po siedmich mesiacoch pauzy užívam každý zápas.“

Už po dvadsiatich siedmich sekundách vyskúšal pozornosť brankára Dukly strelou spoza šestnástky, v trinástej minúte sa sklzom hlboko na súperovej polovici pokúsil vybojovať loptu.

Hral s obrovskou chuťou, operoval na veľkom priestore. Pozícia stiahnutého útočníka za hrotovým Fořtom mu sedela.

V medzihre osvedčil futbalový rozum, neúnavným pohybom si pýtal prihrávky. Nechýbalo ani tradične výborné „vittekovské“ krytie lopty.

Síce pokazil zopár ľahkých lôpt, no to sa na ťažkom teréne dalo čakať.

Hoci domáci od druhej minúty po Slančíkovom góle zo skrumáže viedli, v 14. minúte Vittekovu hlavičku do žrde doklepol do siete Kladrubský a bolo vyrovnané.

V 44. minúte už Vittek sám premenil hlavou Žofčákov center na druhý gól Slovana.

Vo vzduchu dominoval

Za celý zápas prehral jediný hlavičkový súboj. Vo vzduchu dominoval až s prekvapivou ľahkosťou. Vďaka skvelému načasovaniu, ale aj prílišnému rešpektu zo strany obrancov Dukly.

Bolo však otázne, akú minutáž zvládne útočník Slovana pri aktuálnej fyzickej pripravenosti.

„Kondičné problémy som nemal. Na konci som mal trošku ťažšie nohy a menšie kŕče, ale som rád, že som dohral do konca,“ povedal Vittek.

Na malom priestore a na krátke vzdialenosti mu ešte trochu chýbala dynamika a výbušnosť.

„Bol to len druhý zápas po sedemmesačnej pauze, takže to nebolo úplne jednoduché. Verím, že sa do toho ešte viac dostanem a moje výkony aj tempo pôjdu ešte hore,“ povedal po zápase.

So zahraničím sa nedá porovnávať

Navrátilci to v Corgoň lige zvyknú mať na súperových ihriskách náročné, svoje by o tom vedel rozprávať napríklad Miroslav Karhan.

Atmosféra voči Vittekovi však bol korektná. Hnev banskobystrických tribún si odnášali skôr tréner - poslanec Dušan Galis a krajný bek Bagayoko, teatrálne dohrávajúci každý osobný súboj.

„Podľa mňa má na to, aby bol posilou nielen pre Slovan, ale aby sa vypýtal naspäť aj do reprezentácie,“ povedal o Vittekovi Dušan Galis.

Vitteka samého hnevali lacné góly: „Dá sa povedať, že sme si sami dali dva góly. V 44. minúte dáme gól a vzápätí v 46. minúte dostaneme gól do šatne. To sa mužstvu ako Slovan nesmie stávať."

Varuje, že nekoncentrovanosť v defenzíve sa v ďalších kolách nemusí vyplatiť.

„Robíme chyby, ktoré sa nemôžu stávať, ak chceme byť v tabuľke hore. Do polčasu sme mohli vyhrávať tri nula, no namiesto toho sme domácich našimi chybami postavili na nohy.“

Jedným z dôvodov, prečo napriek stále nie stopercentnej fyzickej forme zvládol hneď celý duel, je aj úroveň našej ligy. „Ja som zo zahraničia zvyknutý na vyššie tempo,“ priznal po zápase útočník Slovana.

Narovinu povedal, že zahraničné ligy, ktorými za posledných desať rokov prešiel, sú v porovnaní s Corgoň ligou úplne iný level: „Keď to mám porovnať so zahraničnými ligami, tak to nasadenie je niekde úplne inde,“ kriticky zhodnotil Vittek.