Švéd Stenson ovládol svetový golf, Woods pohorel

(Autor: Ilustračné - SITA/AP)
Sportnet|23. sep 2013 o 11:51

Američan Tiger Woods skončil na najhoršej priečke svojej kariéry.

Víťazstvo na záverečnom turnaji americkej elitnej série FedEX Cup si pripísal Švéd Henrik Stenson. Na turnaji TOUR Championship v americkej Atlante nenechal nikoho na pochybách o tom, kto je na zelených ihriskách najviac pri chuti a vyhral systémom štart - cieľ.

Po víťazstve na Deutsche Bank Championship tak Stenson zaknihoval už druhé víťazstvo zo štyroch turnajov americkej série.

Američanom vypálil rybník

Od prvého kola nevideli na prvom mieste atlantského East Lake diváci svietiť iné meno než Henrik Stenson. Švédsky dlháň sa tak stal prvým Európanom, ktorý nielenže vyhral záverečný turnaj amerického FedEx Cup-u, ale zároveň zvíťazil aj v celkovom hodnotení prestížnej americkej série.

V nedeľu si Stenson odniesol dve trofeje a na svoje konto pripísal takmer 11,5 milióna amerických dolárov - 10 miliónov za výhru celého FedEx Cupu a takmer 1,5 milióna za výhru na turnaji TOUR Championship.

"Nemám slov. Takýto úspech som si v živote nevedel ani predstaviť. Bolo to pre mňa náročné hlavne z psychickej stránky. Ešte stále tomu ale úplne nerozumiem. Určite mi potrvá pár týždňov, kým skutočne pochopím, čo som tu dnes dokázal," reagoval Švéd po fenomenálnom víťazstve.

Najlepšie leto Stensonovej kariéry sa začalo druhým miestom na Scottish Open, na British Open a World Golf Chamionship skončil druhý a na Deutsche Bank Championship dokonca vyhral. "V strede júla som sa nezobudil s tým, že odteraz začínam hrať fantasticky. Je to výsledok dlhodobej práce."

Viac než len pekná tvár

Stenson skončil v Atlante so skóre mínus 13, o tri údery pred dvojicou Steve Stricker a Jordan Spieth. Práve najmladší hráč turnaja, len dvadsať ročný Texasan Spieth, však Švéda na ihrisku poriadne ponaháňal.

Na záverečných deviatich jamkách zahral štyri birdie za sebou a dostal sa tak len o ranu za Stensona, ktorý na jamke číslo 14 chyboval a zahral bogey. Stenson počul skandovanie fanúšikov a vedel, že víťazstvo ani zďaleka nemá vo vrecku.

"Nie som len pekná tvár. Vedel som, že musím zabrať," reagoval Švéd so svojím typickým humorom. Na 5-parovej jamke 15 zahral dlhý úder trojkou drevom a takmer 3 a pol metrovým puttom zahral birdie. Mladík Spieth zahral na 17. jamke do piesku, pripísal si bogey a stratil tak reálnu šancu na prvé miesto.

"Henrik hral na celom turnaji neskutočne. Cítil som ale formu, zahral som pár birdies a snažil sa zo seba vydať všetko," komentoval Spieth.

Woodsovo najhoršie umiestnenie

Američan Tiger Woods sa aj napriek kvalitnému štvrtému kolu, keď zahral 67 úderov, nespamätal z dvoch pokazených kôl a skončil tak na delenej 22. priečke, čo je najhoršie umiestnenie v East Lake v jeho kariére. Smútiť ale nemusí.

Woods ovládol rebríček najlepšie zarábajúcich hráčov americkej PGA Tour a má šancu na zisk ocenenia amerického hráča roka. S piatimi turnajovými víťazstvami je Woods najväčší favorit. Výsledky budú známe v piatok.

Francúzske prekvapenie

Fanúšikovia európskeho golfu sledovali cez víkend taliansky Open Italia a ostali prekvapení. Ani domáca hviezda Francesco Molinari či belgický bombardér Nicolas Colsaerts nestačili na Francúza Juliena Quesne, ktorý vo finálovom kole zahral 7 birdies a na konto si za víťazstvo pripísal štvrť milióna eur.

Triumf v Taliansku ho zároveň posunul na 41. miesto rebríčka Race to Dubai, ktoré by mu zaručovalo miestenku na vyvrcholení sezóny, na turnaji v Dubaji. Toho sa zúčastní 60 najlepších hráčov.