SME
Sobota, 7. december, 2019 | Meniny má Ambróz
AKTUALIZOVANÉ 20:18

Sagan skončil na šampionáte šiesty, veľmoci porazil Portugalčan Costa

Slovák nezachytil rozhodujúci únik v záverečnom kole, s umiestnením však je veľmi spokojný.

(Zdroj: SITA/AP)
 • Preteky v Toskánsku patrili k najťažším v histórii svetových šampionátov
 • Pád a dlhé naháňanie súperov stáli Petra Sagana veľa síl. Skončil šiesty, 34 sekúnd za víťazom
 • Zo šiestich Slovákov dokončil jediný
 • Medailové poradie: 1. Costa, 2. Rodríguez, 3. Valverde

FLORENCIA. Peter Sagan korunoval výbornú sezónu ďalším výrazným úspechom vo svojej kariére, keď na majstrovstvách sveta obsadil v pretekoch s hromadným štartom šieste miesto.

„So šiestym miestom som veľmi spokojný. Dnes to bolo maximum, čo som mohol dosiahnuť,“ povedal po pretekoch pre SME.

Ako väčšina jeho súperov mal pád na okruhu, na ktorý sa dostali pretekári po sto kilometroch.

„Bol som vtedy vpredu, približne na desiatej pozícii. Taliani vtedy poriadne zrýchlili, pretože pádov bolo viac a chceli hlavnú skupinu potrhať. Preto som musel potom vedúcu skupinu naháňať dva okruhy a vo finále mi tieto sily chýbali,“ opisoval Sagan. „Mal som smolu a na takýchto pretekoch treba mať aj šťastie.“

Majstrom sveta sa stal portugalský cyklista Rui Costa, ktorý v extrémne ťažkých pretekoch prešpurtoval v záverečnom súboji Španiela Joaquima Rodrígueza.

Slovákov stopli pády

Preteky v Toskánsku patrili k najťažším v histórii svetových šampionátov. Jazdci museli zvládnuť 272 kilometrov, celkovo 3600 metrov v stúpaní a od samého začiatku aj studený dažď.

„Na okruhu sme jazdili dolu tobogánom vody,“ hovoril český cyklista Stanislav Kozubek pre iDnes.cz.

„Už keď sme prvýkrát videli nový asfalt, tak sme si povedali, 'padne jedna kvapka a bude to kasíno',“ povedal zase Peter Velits.

On, jeho brat Martin i Juraj Sagan mali pády i defekty, hlavná skupina im ušla a s veľkou stratou už nepokračovali.

Všetci sa zhodli, že asfalt pripomínal klzisko. Podľa Sagana mohol byť niekde na ceste dokonca aj rozliaty olej.

Neskôr skončili aj Patrik Tybor a Matej Jurčo a Peter Sagan musel po väčšinu pretekov bojovať v pelotóne sám.

Dvakrát z neho vypadol - raz pre pád a technické problémy, druhý raz pre pád jazdcov pred ním - ale vždy sa dokázal vrátiť späť.

Záver v réžii vrchárov

Desať kilometrov pred cieľom zostávalo na tri medaily ešte zhruba 30 kandidátov, keď na stúpaní zaútočili výborní vrchári Joaquim Rodríguez, Alejandro Valverde, Vincenzo Nibali a Rui Costa.

Sagan, ktorý sa dovtedy držal na čele pelotónu, rozhodujúci únik nezachytil. Costa áno a veľmi takticky nechával svojich troch súperov, aby udávali tempo.

Keď sa blížil záver, vydal sa za vedúcim Rodríguezom a na cieľovej rovinke Španiela porazil o centimetre. Portugalčania, ktorí mali v pretekoch iba trojicu jazdcov, tak zdolali všetky cyklistické veľmoci a po prvý raz v histórii slávia titul z majstrovstiev sveta.

Dvadsaťšesťročný Costa mal životnú sezónu. Okrem dúhového dresu vyhral preteky Okolo Švajčiarska a na Tour de France si pripísal dva etapové triumfy.

Z 208 štartujúcich prišlo do cieľa iba 61. Španieli získali zásluhou Rodrígueza a Valverdeho striebro a bronz, bez medaily ostal veľký favorit Vincenzo Nibali.

Sagan finišoval s polminútovým odstupom a šiestym miestom dosiahol najlepší výsledok slovenského cyklistu v histórii pretekov elitnej kategórie mužov.

Sagan sa na Slovensko tak skoro nevráti. Po šampionáte ho čakajú ešte dva štarty – na Okolo Lombardie a v Japonsku. Potom odlieta na dovolenku.

Majstrovstvá sveta v Toskánsku - preteky s hromadným štartom (Lucca - Florence, 272,26 km): 1. Rui Costa (Portug.) 7:25:43, 2. Joaquim Rodriguez (Šp.) - rovnaký čas, 3. Alejandro Valverde (Šp.) +17, 4. Vincenzo Nibali (Tal.), 5. Andrij Grivko (Ukraj.) +31, 6. Peter SAGAN (SR) +34, 7. Simon Clarke (Austral.), 8. Maxim Iglinskij (Kazach.), 9. Philippe Gilbert (Bel.), 10. Fabian Cancellara (Švajč.) - všetci čas ako Sagan... J. Sagan, P. Velits, M. Velits, Tybor, Jurčo (všetci SR) nedokončili.


Online prenos z pretekov sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

17:35 Konečné poradie: 1. Rui Costa (Portugal), 2. Joaquim Rodriguez (Šp.) +0, 3. Alejandro Valverde (Šp.) +0:00:16, 4. Vincenzo Nibali (Taliansko) + 0:00:16, 5. Andrij Grivko (Ukr.) +0:00:31, 6. Peter Sagan (SR) +34.

17:31 Rui Costa perfektne načasoval svoj útok a zavŕšil vynikajúcu sezónu, v ktorej slávil aj dva etapové úspechy na Tour de France. Výborné preteky.

17:28 Peter Sagan prichádza do cieľa na šiestom mieste. Vynikajúci výsledok a najlepšie umiestnenie Slováka na majstrovstvách sveta.

17:27 Španiel Rodriguez má striebro a jeho krajan Valverde berie bronz. Pre domáceho favorita Nibaliho zostalo iba štvrté miesto.

costa.jpg

FOTO - Twitter/UCI_cycling

17:26 Portugalčan Rui Costa je majstrom sveta.

17:26 Španielsko-portugalský súboj. Costa má viac síl a útočí...

17:24 K vedúcemu Rodriguezovi sa približuje Portugalčan Rui Costa. Nibali ani Valverde už nestačia a titul nezískajú.

17:21 O titule sa zrejme rozhodne medzi štvoricou Rodriguez, Nibali, Valverde, Costa. Zostávajú tri kilometre.

17:19 Rodriguezov náskok na poslednom kopci klesol na štyri sekundy. Kde je pelotón so Saganom, Cancellarom a Gilbertom? Talianska réžia neukazuje časové rozdiely, ale podľa leteckých záberov je už príliš ďaleko, aby vedúcich jazdcov dostihol.

17:17 Joaquim Rodriguez to skúša sám. Rýchlo si vytvoril 10-sekundový náskok na Nibaliho, Valverdeho a Costu. S Talianom nechce nikto spolupracovať.

17:16 Gilbert stráca 24 sekúnd, Sagana ani Cancellaru vidieť nie je.

17:13 9300 metrov pred cieľom a vpredu sa odpútala dvojica Nibali a Rodriguez. Rýchlo sa ale pripájajú Valverde a Rui Costa.

ms7_r92_res.jpeg

FOTO - TASR/AP

17:09 Na prvom z dvoch kopcov prichádza k útoku zhruba 10 jazdcov. Sú tam Scarponi, Nibali aj Rodriguez. Sagan zostáva vzadu.

17:06 Ak sa pôjde do cieľa v balíku, Sagan a Degenkolb ako dobrí šprintéri majú veľkú výhodu. Skúsia vrchári ako Nibali ešte zaútočiť? Skupina sa blíži k predposlednému stúpaniu.

17:03 Preteky sa začali pred 7 hodinami. O ďalších 25 minút spoznáme majstra sveta za rok 2013.

17:01 Posledné kolo, posledných 16 kilometrov. Na každý pokus o útok si teraz pelotón musí dávať pozor.

16:54 Top tímy sa navzájom sledujú a kontrolujú, nikto nechce mrhať zvyšnými silami a udávať tempo.

16:49 Cancellara, Gilbert, Nibali, Sagan, Degenkolb, Uran, Rodriguez, Valverde, Weening, Fuglsang, Moreno, Rast, Štybar, Pinot - títo všetci sú vo veľmi silnom pelotóne a zopár ďalších veľmi dobrých jazdcov sme si nevšimli. Podľa organizátorov zostalo v pelotóne posledných 36 pretekárov.

((anketa))

16:43 Pelotón s Petrom Saganom dostihol vedúcu dvojicu Visconti - Huzarski. Nibali je späť v pelotóne, naopak odpadáva Contador.

16:38 Pretekári by mali byť v cieli zhruba o 45 minút. Nibali stráca na pelotón 16 sekúnd a ešte stále môže pelotón dostihnúť. Pomáha mu tímové vozidlo, za ktorým sa vozí v závetrí. Voeckler odpadáva.

16:35 Nibali sa snaží dotiahnuť na pelotón, ale zdá sa, že má po pretekoch. Tempo teraz udávajú Belgičania a čakať určite nebudú. Úplne vpredu Visconti ťahá sám, Huzarski mu nepomáha.

16:34 Pelotón vstupuje do 9. kola. Na vedúcu dvojicu stráca 1:07 min.

16:31 Najväčšia talianska nádej, Vincenzo Nibali, mal pád. Pelotón je príliš ďaleko a Talian je sám.

16:30 Giovanni Visconti jazdí veľmi dobre. Tento rok vyhral na Giro d'Italia dve etapy po sólovom úniku.

16:26 Talian Visconti sa najprv zbavil jazdcov vo svojej skupine a potom dostihol Huzarskeho. Poliak má problémy, začína strácať, ale opäť sa vracia k Talianovi. Aspoň na chvíľu. 38 kilometrov do cieľa.

16:18 Sagan sa drží v pelotóne a preteky sa preňho s výnimkou dvoch menších nepríjemností (výmena bicykla a pád jazdcov pred ním) vyvíjjajú veľmi dobre. V hlavnej skupine však nie je jediným dobrým šprintérom - drží sa aj Nemec Degenkolb.

16:15 Barta začína strácať a Huzarski je už na čele sám. 43 kilometrov do cieľa.

16:05 Barta s Huzarskim vstúpili do ôsmeho z desiatich kôl. Na čele sú už vyše 200 kilometrov, ale ich náskok na štvoricu prenasledovateľov je už len niekoľkosekundový, pelotón so Saganom stráca 1:45 min.

bbc.png

FOTO - Guardian/BBC

15:58 Česko-poľskú dvojicu vpredu sa vydali stíhať Rakúšan Preidler, Holanďan Keldermann, Francúz Gautier a Talian Visconti. Bartu a Huzarskeho zrejme rýchlo dostihnú.

15:50 Taliani nie sú ani zďaleka takí suverénni ako v čase, keď diktovali tempo. Ich taktiku medzitým zkritizoval v talianskej televízii legendárny Francesco Moser. „Začali pracovať priskoro,“ myslí si. „Nie sú jediným tímom v pelotóne. Prácu na čele si mali podeliť.“

15:48 Z pelotónu sa snažilo uniknúť zopár menej známych cyklistov, ale najmä Belgičania a Francúzi ich rýchlo vracajú späť.

15:44 „Dva pády a defekt,“ vysvetľoval Juraj Sagan pre RTVS, prečo už nepokračuje v pretekoch. „Naše mechanické vozidlo je skoro posledné a kým k nám prišlo, už som mal stratu skoro osem minút.“

Nepokračuje ani Peter Velits: „Keď sme prvý raz jazdili na tréningu po novom asfalte, všimli sme si, že ak bude pršať, istotne bude množstvo pádov. Tak to aj bolo. Asfalt sa nestihol zbaviť prachu a šmýkalo sa. Pritom sme vedeli, že bude pršať, ale prietrž mračien sme nečakali,“ uviedol pre SME. „Jazdili sme síce v balíku vpredu, ale padalo sa všade. Spadol som na úseku, ktorý sa ani nedal nazvať zákrutou. Nedalo sa tomu zabrániť. Nebola to jazdecká chyba. Zažil som aj horšie podmienky. Chlad, sneh ale klzisko nie. Pritom si myslím, že s bratom Martinom nie sme zlí zjazdári. Mám odretý lakeť a celý bok. Dnes možno zvíťazí ten, čo je najlepšie pripravený, ale aj ten bude musieť mať veľa šťastia.“

15:40 Zostávajú štyri kolá alebo 65 kilometrov a jazdci, ktorí mali problémy, sa vrátili do pelotónu.

ms5_r8836-r586-st.ir3-_t600.jpeg

FOTO - SITA/AP

15:35 Pelotón sa opäť trhá a problémy udržať sa majú Nór Boasson Hagen, Holanďan Gesink a Španiel Contador zo širšieho okruhu favoritov. Taliani sa po prvý raz od svojho nástupu stiahli.

15:31 V čele pelotónu sa objavili aj štyria Švajčiari, v pretekoch štartovali piati. Skvelá jazda tímu a dobré vyhliadky pre Cancellaru.

15:27 Od začiatku pretekov už vzdalo asi 70 jazdcov zostalo iba 70 jazdcov, uvádzajú organizátori na Twitteri. Extrémne preteky.

15:16 Na čele pretekov je už len dvojica Jan Barta (Česko) a Bartosz Huzarski (Poľsko), 75 km pred cieľom má náskok 2:30 min.

15:11 Taliani prišli s veľmi dobrou taktikou, ale najväčších súperov nestriasli. Teraz hľadajú pomoc od Španielov aj Belgičanov, tempo zjavne opadáva.

15:07 Viaceré silné tímy majú v pelotóne ešte stále viac ako jedného jazdca - Španieli (Rodriguez, Valverde a Contador), Francúzi (Pinot, Bardet a Voeckler), Taliani (Nibali, Pozzato a Scarponi), Belgičania (s Gilbertom) aj Švajčiari (s Cancellarom). Vedľa nich sa držia Sagan, Rui Costa, či Degenkolb.

15:05 RTVS komentuje priebeh pretekov iba minimálne, po väčšinu času rozprávajú spolukomentátori. Škoda, prvých päť kôl bolo bohatých na zaujímavé momenty.

15:03 Talianom vpredu ubúdajú jazdci, Vanotti a Nocentini sa už odpojili.

14:50 Víťaz Tour de France Chris Froome zosadol z bicykla a v pretekoch už nepokračuje.

ms4.jpg

FOTO - Twitter/adrian_capstone

14:44 Fabian Cancellara podľa všetkého musel meniť bicykel. V 74-člennom pelotóne však zostáva popri Saganovi, Gilbertovi a Nibalim.

14:42 Šesť kôl do cieľa. Froome už stráca 2 minúty na hlavnú skupinu so Saganom a z okruhu favoritov tak vypadáva ďalší jazdec.

14:40 Rafaa Chtioui už nie je vo vedúcej skupine, ktorá sa scvrkla na štyroch jazdcov.

14:37 Päťčlenná skupinka vpredu sa po prvý raz na chvíľu začala trhať. Jej náskok je 100 km pred cieľom 1:30 min.

14:29 75 jazdcov zostáva v hlavnej skupine.

14:21 Dobré správy. Peter Sagan sa vrátil do hlavnej skupiny a s ním aj španielski jazdci. Cancellara, Nibali, Gilbert, Sagan, Valverde, Rodriguez sú všetci spolu. Froome naopak stráca 40 sekúnd, Ír Martin odstúpil.

14:18 Zhrnutie po treťom kole: V Talianmi vedenej hlavnej skupine sú asi 15 jazdci, Sagan je v ďalšej skupine, ktorá stráca 7 sekúnd.

14:15 Neuveriteľne dramatické preteky a to zostáva ešte 7 kôl.

ms3_res.jpg

FOTO - TASR/AP

14:11 Za nimi sa snažia vrátiť Španieli. Vedie ich Contador, ktorý pracuje pre Rodrigueza a Valverdeho. Sú tam aj Sagan a Froome.

14:10 Taliani idú neskutočné, šialené tempo. Na čele hlavnej skupiny sú Ulissi, Nocentini, Scarponi, Nibali, Visconti, Cancellara, Gilbert, Van Avermaet, Rast, Grivko, Fuglsang, Mollema a Kelderman.

14:06 Ďalší pád v zjazde z Fiesole opäť trhá pelotón. Vpredu sa udržalo sotva 15 jazdcov. Valverde, Sagan, Froome, Contador a Rodriguez sú 15 sekúnd vzadu a snažia sa vrátiť späť.

14:02 Náskok vedúcej päťčlennej skupiny (Čech Jan Bárta, Poliak Huzarski, Tunisan Chtioui, Venezuelčan Godoy a Rakúšan Brandle) klesol na 3 minúty 30 sekúnd.

13:58 Z pretekov odstúpili Cadel Evans (pád), Chris Horner (pád) a Bradley Wiggins (zrejme privysoká strata).

13:57 Najmä Pozzatove problémy sú dobrou správou. Taliansky tím, ktorý udáva tempo na čele pelotónu, mierne spomalil a na kolegu čaká. Pozzato je späť, Martin už má veľkú stratu.

13:53 Pelotón medzitým prechádza okruhom po tretí raz. Podobne ako Sagan museli hlavnú skupinu stíhať aj ďalší favoriti - Talian Filippo Pozzato a Ír Dan Martin.

13:50 Dramatické preteky pre slovenských fanúšikov. Zhrnutie posledných minút: Sagan menil bicykel, dokonca sa údajne zaplietol aj do pádu, ale dokázal sa vrátiť do pelotónu. Jeho brat Juraj i Velitsovci však po kolízii odstúpili. V hlavnom balíku sa drží Jurčo.

bvu8e_giaaa3f-u_r1064.png

FOTO - Twitter/Movistar_Team

13:45 Odstúpiť musel aj Peter Velits. Okrem Sagana už pokračujú iba Tybor a Jurčo. RTVS začala priamy prenos.

13:43 Preteky sa teraz lámu. RTVS, ktorá medzitým začala priamy prenos, však zatiaľ vysiela iba zo štúdia.

13:39 Na trati je neprehľadná situácia, podľa Cyclingnews je Sagan späť v hlavnom pelotóne.

13:36 Juraj Sagan a Martin Velits mali podľa RTVS pád a z pretekov odstúpili. Do hromadného pádu sa údajne zaplietol aj Peter Sagan. Zatiaľ nevieme, či pokračuje a s akou stratou.

13:31 Saganovej skupine sa darí znižovať stratu na pelotón. Sú s ním aj ďalší výborní jazdci Rigoberto Uran (Kolumbia) a Edvald Boasson Hagen (Nórsko). Výrazne naopak začínajú 135 km pred cieľom strácať Briti Wiggins a Cavendish - 7 minút.

13:27 Z dvoch zlých možností ide, našťastie, o druhú možnosť. Sagan musel zmeniť bicykel a na medzičase strácal 40 sekúnd. Snaží sa vrátiť.

13:24 Podľa Cyclingnews je na chvoste pelotónu aj Peter Sagan. Príliš rýchle tempo alebo technické problémy?

ms2_r116-r622-st.ir3-_t600.jpeg

FOTO - SITA/AP

13:22 Zdá sa, že Taliani sa budú snažiť udržať vysoké tempo čo najdlhšie. „Hovorili sme o tom posledné tri dni za predpokladu, že bude pršať. Teraz uvidíme, či takéto tempo dokážem udržať, “ povedal pre televíziu RAI taliansky náhradník Simone Ponzi.

13:18 Medzi jazdcami, ktorí nedokázali udržať nastolené tempo, sú aj Slováci. Pri Saganovi sa mometálne drží iba Peter Velits.

13:11 Taliansky „útok“ potrhal pelotón a na stúpaní po Via Salviati je v hlavnej skupine zhruba 50 jazdcov. Sagan sa dostal na vrchol stúpania na 21. mieste.

13:05 Petra Sagana je v pelotóne vidieť vpredu. Tam sa tlačí aj kompletný deväťčlenný taliansky tím a domáci teraz udávajú tempo v zjazde z Fiesole.

12:59 Za pelotónom sa na chvíľu vytvorila zhruba 30-členná skupina, v ktorej sa ocitol aj Bradley Wiggins, ale zdá sa, že sa dokázal vrátiť späť.

12:53 16-kilometrový okruh má dve výrazné stúpania. Prvé z nich, Fiesole, je miernejšie no dlhšie s 5-percentným sklonom. Druhé stúpanie po Via Salviati má síce iba 600 metrov, ale je veľmi prudké s 10-percentným sklonom. Pozrite si podrobnejší popis v preview.

okruh1_res_res.jpg

12:49 V ťažkých podmienkach prešla skupinka prvých 106 kilometrov pri priemernej rýchlosti 38 km/h a pomaly sa blíži na jedno z dvoch stúpaní na okruhu, Fiesole.

12:46 Päťčlenná skupinka v úniku už začala prvé z desiatich kôl na 16-kilometrovom okruhu. Náskok na pelotón je 8-minútový, do cieľa zostáva 166 kilometrov.

12:37 Jazdci sú už vo Florencii a dážď neustáva. Na klzkých cestách už spadlo niekoľko jazdcov, zatiaľ bez väčších zranení.

ms1.jpg

FOTO - twitpic/CyclingFlash

12:16 Cyklisti sú zhruba 45 kilometrov od Florencie, kde začnú jazdiť po 16-kilometrovom okruhu. Rozdiel medzi vedúcou skupinou a pelotónom klesol na 5 minút a 50 sekúnd. Pozrite si profil trate.

12:14 Počas prvých dvoch hodín udával tempo pelotónu najmä britský tím vpredu s Markom Cavendishom. Najväčší favoriti sú bezpečne v hlavnom poli a za silného dažďa sa snažia ušetriť čo najviac energie.

11:33 Vpredu sa sformovala pätica cyklistov a časom si pred pelotónom vypracovala náskok siedmich minút. V úniku sú menej známe mená - Čech Jan Bárta, Bartosz Huzarski z Poľska, Rafaa Chtioui z Tuniska, Yonder Godoy z Venezuely a Matthias Brandle z Rakúska.

Najznámejším je Jan Bárta. Je aktuálnym majstrom Česka v časovke aj v cestných pretekoch. Vlani vybojoval druhé miesto v 14. etape Giro d'Italia a siedme miesto v časovke na MS. Má 29 rokov a jazdí za nemecký tím NetApp.

10.27Pred majstrovstvami sveta som sa ešte nikdy tak dobre necítil,“ hovoril Peter Sagan v jednom z posledných rozhovorov. „Čokoľvek sa stane, viem, že som urobil všetko, čo som mohol, aby som bol pripravený.“

„Okruh je dosť ťažký a budem potrebovať veľa šťastia, v takýchto pretekoch ho vždy potrebujete,“ citoval ho Cyclingnews.

10.19 Po celý týždeň bolo v Toskánsku slnečno, dnes však prší a počasie sa ešte môže zhoršiť. Predpoveď meteorológov hovorila o silnom daždi alebo dokonca búrke. Kým Saganovi, Nibalimu alebo Cancellarovi také podmienky vyhovujú, šance Španielov, Kolumbijčanov či úradujúceho majstra sveta Philippa Gilberta môžu utrpieť, píše Cyclingnews.

10:16 Slovenská šestica pred štartom

10:04 Preteky sa začali krátko po 10. hodine. Ako to pri MS býva, od prvých kilometrov zrejme uvidíme niekoľko pokusov o únik od jazdcov, ktorí sa chcú aspoň na chvíľu zviditeľniť pred televíznymi kamerami. Skutočné preteky však zrejme prídu až po 100 kilometroch, keď pelotón okolo 12.30 vstúpi do Florencie a začne jazdiť po 16-kilometrovom okruhu.

MS v Toskánsku - preteky jednotlivcov

V kalendári nenájdete veľa cyklistických pretekov, v ktorých by mali víťazné ambície šprintéri, jazdci obľúbujúci jednodňové preteky, aj vrchári.

Dnešné preteky jednotlivcov na majstrovstvách sveta v Toskánsku sú presne takým prípadom: medzi favoritmi je rôznorodá skupina jazdcov od špecialistov na jednodňové preteky Fabiana Cancellaru a Philippa Gilberta až po víťazov veľkých etapových pretekov Vincenza Nibaliho a Chrisa Frooma.

Hoci všetci budú jazdiť najmä jeden proti druhému, podľa Cyclingweekly ich bude spájať jeden cieľ: zbaviť sa Petra Sagana.

Všestrannosť môže byť slabinou

„Je to kompletný jazdec, ktorý dokáže šprintovať s najlepšími, ale zároveň sa popasovať s kopcami,“ píše zase blog Inrng, pre ktorého je Slovák najväčším favoritom.

Saganova všestrannosť je však jeho najväčšou slabinou. „Je taký dobrý, že s ním nikto nebude chcieť ísť až do cieľa.“

Ako ale ukázali preteky Gent-Wevelgem alebo Grand Prix de Québec, slovenský majster si pre víťazstvo dokáže ísť aj v sólovom úniku.

Proti nemu hovorí predovšetkým menší a slabší tím než majú jeho konkurenti a fakt, že šampionát vyhrávajú spravidla jazdci, ktorí absolvovali Vueltu.

Slovensko mohlo do pretekov postaviť šesť jazdcov, zatiaľ čo najlepšie tímy budú mať deväť. Ich silu ale zníži zákaz používania vysielačiek.

Saganovi budú pomáhať brat Juraj, Peter a Martin Velitsovci, Matej Jurčo a Patrik Tybor.

Nekonečná trať a dve stúpania

Na ceste za zlatou medailou čaká jazdcov dlhých 272 kilometrov. Najprv absolvujú 106 kilometrov z Luccy do Florencie a následne desať 16-kilometrových okruhov s dvoma stúpaniami.

Prvé z nich, Fiesole, je miernejšie, no dlhšie stúpanie s priemerným 5-percentným sklonom.

Druhé stúpanie po Via Salviati má síce iba 600 metrov, ale je to veľmi prudká rampa s 10-percentným sklonom.

Na štarte bude celkovo 42 z päťdesiatky najlepších cyklistov a mnohí z nich môžu za istých okolností vyhrať.

V rebríčkoch Cyclingnews a Cyclingweekly sa mená adeptov na titul viac-menej opakujú, najdlhší zoznam nájdete na Inrng.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 3. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 4. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 5. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 6. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 7. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 8. Dotácie stlačili cenu ekologických Volkswagenov na minimum
 9. Aké vianočné darčeky nakúpiť a zaplatiť len za dva z troch?
 10. ​​​​​​​Navštívte Horný Zemplín, kde je všetko
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 2. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 3. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 4. Tipy na darčeky z Tokaja...
 5. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Tenisový lakeť je nielen ochorenie športovca
 8. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 9. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 13 627
 2. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 9 999
 3. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 9 792
 4. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 575
 5. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 8 221
 6. Žijú v núdzi, zázrak je aj kilo cestovín 7 410
 7. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 7 296
 8. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 6 819
 9. Večer bola voda pitná, ráno už nie 6 370
 10. Hypotéka v dvadsiatke. Ako vyzerá opak mileniálov? 6 358