Šéf futbalu: Za korupciu bude najvyšší trest, kompromis je vylúčený

(Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Pavol Spál|7. okt 2013 o 19:55

Domáci futbal rieši dva závažné problémy. Útok chuligánov na fanúšikov a hráčov ovplyvňujúcich zápasy v prospech stávkarskej mafie. Prezident Slovenského futbalového zväzu JÁN KOVÁČIK.

Tipujete v stávkových kanceláriách?

„Nie. Iba nedávno som si prvýkrát zatipoval na zápas Bosna a Hercegovina – Slovensko. Dal som dvojku a bol to môj prvý tip po revolúcii. Som rád, že mi vyšiel. Stavil som tristo eur a vyhral 1980 eur. V minulosti som tipoval iba sazku.“

Na blogu v SME ste naznačili, že o tipovacom škandále ste mali informácie už vopred. Môžete byť konkrétnejší?

„Vedeli sme o tom na zväze iba traja ľudia. Najviac informácií mal Peter Dedík. Informoval mňa a čiastočne i generálneho sekretára Klimenta. Aj preto sa to podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Dokázali sme to udržať v tajnosti. Myslím si, že toto ocenila aj polícia.“

Kedy ste sa dozvedeli o vypuknutí aféry?

„Bolo to niekoľko mesiacov vopred, pol roka – možno viac. Vyšetrovanie bežalo relatívne dlho. Na začiatku sme nevedeli mená – tie postupne pribúdali. Kým prebieha vyšetrovanie, viac k tomu nepoviem.“

Poznáte sa s obvinenými hráčmi?

„Nie, osobne nepoznám ani jedného.“

Prekvapil vás niektorý z nich, že na toho by ste to ozaj nepovedali?

„Nie som naivný človek, že by som tvrdil, že korupcia vo futbale neexistuje. Keď je v iných častiach spoločnosti, prečo by nemala byť aj vo futbale. O konkrétnej veci sa však môžeme baviť iba vtedy, keď je odhalená. Iste vždy vás to prekvapí, keď je tam dvojnásobný kráľ strelcov, keď je tam reprezentant. Je to nepríjemné.“

Toto iste nie je prvý prípad, čo sa na Slovensku predávali zápasy. Súhlasíte?

„Môžeme sa baviť v rovine pocitovej a argumentačnej. Toto je jediný konkrétny prípad, ktorý sa podarilo odhaliť. Verím, že bude príkladom aj pre ostatných ľudí, ktorí vedia, že sa niečo nekalé deje. Je na nich, aby prišli a oznámili to. Už vedia, že sa to nezametie pod koberec.“

Dostávate na zväze od verejnosti aj ďalšie udania?

„Kontaktujú nás ľudia, že by sa chceli stretnúť, niečo nám naznačili. Mám dva takéto prípady, uvidíme, čo z toho bude.“

Ako chcete proti korupcii bojovať?

„Prevenciou. Aj v tomto prípade verím, že budú vynesené také tresty, ktoré budú jasným signálom, že keď sa niekto vyberie touto cestou, dostane vysoký a adekvátny trest.“

Dali by ste hráčom, ktorí ovplyvňovali zápasy najvyšší možný trest?

„Ja určite. Nebude to však na mne, rozhodovať bude disciplinárna komisia, ktorá má stanovami definovanú a zaručenú autonómiu.“

Ivan Hodúr ako prvý a jediný predstúpil pred komisiu a zdá sa, že najviac spolupracuje. Šéf disciplinárky vyhlásil, že to budú brať ako poľahčujúcu okolnosť. Aj Hodúrovi by ste dali najvyšší trest?

„Určite to treba brať do úvahy, ale nie ako dominantnú výhodu. Hráči sa však priznali až pod ťarchou dôkazov, nie preto, že by ich trápilo svedomie.“

Obvinení hráči Božoň a Huber tvrdia, že neprišli pred komisiu preto, že ich nikto písomne nepredvolal. Šéf disciplinárky odkázal, že majú čítať úradné správy. Je to bežný postup?

„Myslím si, že v tomto prípade mohli byť vyzvaní aj individuálnymi listami. Ale isto o tom vedeli.“

Nemal by byť postup zväzu ráznejší? Nestane sa, že sa veci ututlajú, ako to bolo v minulosti?

„V našom najvlastnejšom záujme je, aby sa nič neututlalo a my sme z našej pozície urobili všetko pre úspešné vyšetrenie a zabezpečenie dôkazov aj pre rázne a spravodlivé potrestanie. Za kauzu tipovania sa isto vynesú exemplárne tresty. Kompromis je vylúčený.“

Nevyplatené mzdy, nie sú poľahčujúca okolnosť

Kluby údajne často nevyplácajú hráčov. Nie je aj toto dôvod, prečo sa hráči uchyľujú k ovplyvňovaniu zápasov?

„S tým, že platby nejdú načas, žijeme už veľa rokov, ale vo finále hráči vždy peniaze dostali. Môže to byť jeden z dôvodov, nie je to však žiadna poľahčujúca okolnosť. V prípade, že hráč má platnú a na SFZ registrovanú profesionálnu zmluvu, môže sa viacerými spôsobmi domáhať svojich práv - napríklad aj cez rozhodcovský súd. V prípade, že rozhodne v prospech hráča a klub ho nevyplatí, je to ‚exekučný titul‘ na zastavenie činnosti klubu. A v našich úradných správach sa možno dočítať, že ho aj úspešne uplatňujeme. Skrátka, je tu viac možností, ako sa domôcť práva, ale ovplyvňovanie zápasov rozhodne cesta nie je.“

Ako postupujete proti klubom, keď hráčov neplatia?

„Licencie pre kluby najvyššej súťaže udeľuje Prvostupňový orgán licenčného konania (POLK), ktorého predsedu volí priamo konferencia SFZ. Súčasnosťou nášho licenčného systému je plnenie si záväzkov. Keď nám na začiatku sezóny kluby predložia, že majú vyriešené svoje záväzky alebo majú splátkový kalendár podpísaný samotnými hráčmi, alebo trénermi, tak licenciu dostanú. Ak nie, tak ju nedostanú. Zatiaľ to vždy všetky kluby zdokladovali.“

Podľa noriem zväzu hrozí Dunajskej Strede vylúčenie zo súťaže. Ste za to?

„V tomto momente by som sa k tomu nevyjadroval, lebo disciplinárka musí vypočuť všetky strany, preskúmať všetky dostupné dôkazy a až potom zaujať stanovisko. Dôležitá nie je rýchlosť za každú cenu, ale aby akékoľvek rozhodnutie v tejto veci bolo argumentačne a právne nepriestrelné.“

Kamery nepokryjú všetko

Útok chuligánov Slovana proti fanúšikom Ružomberka sa stal pred viac ako šiestimi týždňami. Vinníci stále nie sú odhalení. Veríte, že sa to podarí?

„Nič iné nám neostáva, len dúfam, že sa to vyšetrí a nepôjde to do stratena. Stalo sa niečo veľmi zlé, je šťastie, že sa to neskončilo ešte horšie. Je to veľké memento pre nás všetkých.“

Vynaložil Slovan dostatočnú snahu, aby to vyšetril?

„Nedokážem to posúdiť. Nebol som tam, iba som si prečítal zápis. Vždy sa dá urobiť niečo viac. Jednoznačne tam neboli porušené obvyklé postupy či normy.“

Slovan dostal trest tri zápasy bez divákov a pokutu 15-tisíc eur. Je to dostatočný trest?

„Ak vychádzame z našich noriem, tak klub dostal adekvátny trest. Pokuta bola takmer na strope.“

Na štadiónoch sú povinné kamery, aj tak sa vinníkov nedarí odhaliť. Na čo potom sú?

„Sú miesta, ktoré nie sú ideálne pokryté. Keď však kamery fungujú stopercentne a udeje sa to v hľadisku, tak dokážeme identifikovať vinníka.“

Ale na Pasienkoch sa to nepodarilo?

„Neviem dôvod, prečo sa to nepodarilo. Neviem, či kamerový systém v tom čase stopercentne fungoval.“

Aký máte vzťah s najvplyvnejšími mužmi nášho futbalu s pánom Kmotríkom (majiteľom Slovana) a Antošíkom (Žilina)?

„Veľmi dobrý, priateľský. S oboma.“

Priatelia si zvyknú pomáhať, nesnažia sa vás ovplyvňovať, aby ste rozhodli v ich prospech?

„Nie, nikdy. Ani jeden, ani druhý, ani ďalší. V živote ma v tomto smere nikto neoslovil.“

S Kozákom sa skvele spolupracuje

Nový tréner národného tímu Ján Kozák sa v minulosti preslávil ako burlivák, ktorý si často neudržal nervy. Zatiaľ však pôsobí veľmi pokojne, priateľsky, umiernene. Prekvapilo vás to?

„Nie, na to ho poznám dosť dobre. Očakával som, že to bude vyzerať takto.“

Tak skúste trénera Kozáka opísať. Aký je?

„Veľmi dobre sa s ním spolu pracuje. Je to obrovský odborník s veľkým prehľadom a nadhľadom, čo je vo futbale veľmi dôležité.“

Zdá sa , že má u hráčov väčší rešpekt ako predchádzajúci tréneri Hipp a Griga. Súhlasíte?

„Je to otázka na hráčov, aj keď to isto z obďaleč sledujem. Jeho prirodzená autorita je obrovská. Atmosféra na zrazoch je iná ako predtým.“

Kozák by vraj mal mať v zmluve klauzulu, že keď sa neovládne, môže byť potrestaný. Je to tak?

„Nijaká taká klauzula nie je. Nikdy by som si také niečo nedovolil - z úcty k jeho ľudským i trénerským kvalitám.“

Po zahanbujúcej remíze v Lichtenštajnsku ste vyhlásili, že s každým hráčom budete mať osobný pohovor. Stalo sa?

„Pýtal som sa ich, prečo sme sa dostali do takej situácie a či majú záujem reprezentovať. Všetci deklarovali, že majú.“

Do národného tímu sa vracia Miroslav Stoch, ktorý pútal škandálmi. Je to dobrý krok?

„Privítal som to. Je to trénerova voľba. Tréner Kozák je dostatočne veľký profesionál. Vie, prečo to urobil práve teraz. Zatiaľ všetky kroky, ktoré tréner urobil, máme prediskutované. Nemám dôvod o nich pochybovať.“

Mnohí vám vyčítajú, že veľmi chybným krokom bolo vymenovanie Michala Hippa a Stanislava Grigu za dvoch rovnocenných trénerov. Čo vy na to?

„Preferoval som Jána Kozáka, ale nenašiel som vtedy podporu – čo moji kolegovia vedia. Griga bol v tom období niekoľko rokov za sebou najlepší tréner. A vtedy povedal, že si to vie predstaviť iba za podmienky tandemu s Hippom. Rešpektovali sme to.“

Dotácie aj na štadión, kde hrajú tretiu ligu

Futbalový zväz sa dohodol s vládou na rekonštrukcii vytypovaných štadiónov. Mnohí sa čudujú nad výberom. Môžete to vysvetliť?

„Systém výberu sme nastavili z nášho pohľadu čo najlogickejšie v poradí krajské mestá, štadióny klubov najvyššej súťaže a tradičné futbalové bašty. Zohľadnili sme aj niektoré špecifiká. Bratislava je samostatný projekt, ktorý zväz nerieši. Trnava je najfutbalovejšie mesto, je to sto kilometrov od medzinárodného letiska, má dobré cestné spojenie. Preto sme tam chceli mať štadión na reprezentačné akcie. Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku. K ostatným krajským mestám z pohľadu objemu finančných prostriedkov bola pripojená Dunajská Streda, lebo je to tradičná futbalová bašta a aj na juhu Slovenska sme chceli mať štadión kategórie UEFA 3. Následne sme vytypovali osem menších miest, ktoré majú futbalovú tradíciu.“

Mnohí nechápu, prečo ste vybrali trebárs Topoľčany, ktoré hrajú iba tretiu ligu...

„Prievidza hrá ešte nižšiu, a nemyslím si, že by niekto pochyboval o tom, že je to tradičné futbalové mesto. Pri ich výbere sme sa snažili, aby sme čo najrovnomernejšie pokryli celé Slovensko.“

Mnohé ďalšie športy majú oveľa menšie dotácie. Prečo majú ísť milióny z daní ľudí na futbal, keď ligové návštevy klesajú a vo futbale sú čoraz väčšie škandály?

„Ďalšie športy majú neporovnateľne nižšiu členskú základňu. Futbal sa hrá takmer na každej dedine, počas víkendu v plnej sezóne sa na Slovensku odohrá viac ako päťtisíc zápasov. Keď ide o taký masový šport, tak je i väčšie riziko škandálov, no rozhodne nemám pocit, že by boli čoraz väčšie, to je také populárne klišé... My sme navyše pred žiadnym z nich neschovali hlavu do piesku a netvárili, že sa nič nestalo. Futbal je šport, do ktorého sa za posledných dvadsať rokov veľmi málo investovalo. Prišli sme s projektom, kde nechceme peniaze naraz a jeho výsledkom budú účelné a primerané štadióny. To považujem za korektné. Zvolili ma za šéfa futbalového zväzu a musím v týchto ťažkých časoch robiť všetko pre rozvoj futbalu. V súčasnosti je o 40 percent marketingových prostriedkov menej ako bolo v roku 2008.“

Obyčajný človek sa spýta, prečo plytvať na futbalové štadióny, keď nie sú peniaze na základné veci...

„Plytvať? Vďaka tomuto projektu sa zveľadí majetok, ktorý je v rozhodujúcej časti v rukách a zodpovednosti samospráv a do ktorého by skôr či neskôr museli investovať. A ak by som toto ‚obyčajné tvrdenie‘ mal zobrať vážne, tak sa rovno pýtam či nie je ‚plytvaním‘ prispievať na prevádzku a údržbu divadiel, galérií a múzeí - nikdy to však neurobím. Ako prezident SFZ som do funkcie nastupoval v roku 2010 vedomý si faktu, že je a nejaký ten rok aj potrvá kríza. Ale nemohol, a ani som nechcel zostať so založenými rukami. A práve preto sme z pozície SFZ smerom k štátu prišli nie s požiadavkou na okamžité peniaze, ale s projektom na desať rokov, ktorého ročné finančné nároky tvoria 0,2 percenta rozpočtu ministerstva školstva čo sa, mimochodom, rovná príspevku na prevádzku Národného divadla. Plne si stojím za projektom rekonštrukcie futbalových štadiónov a teším sa, že premiér Fico sa zaň pri poklepávaní základného kameňa v Trnave verejne a jednoznačne postavil.“

Cítite stále podporu členov zväzu?

„Podstatnej väčšiny áno.“

Chystáte sa kandidovať aj vo februárových voľbách?

„Áno, predovšetkým preto, že by som rád dokončil, čo sme v uplynulých troch rokoch rozbehli.“

Cítite sa ako silný prezident?

„Cítim sa silný v tom, že sa mi podarilo dať dokopy kolektív ľudí, ktorý urobil kus dobrej roboty a s ktorou sa môžeme prezentovať. Prijali sme nové stanovy, mám špičkový informačný systém, na ktorý sa dnes chodia pozerať z iných krajín. Podľa nášho vzoru ho chcú prebrať. A sú to aj športové úspechy. Síce prvému tímu sa nedarí, ale máme úspešnú sedemnástku, devätnástku, národný tím do 21 rokov hral baráž o postup na majstrovstvá Európy. O budúcnosť slovenského futbalu sa nebojím. V máji sme, aj podľa hodnotenia UEFA, skvele zvládli organizáciu majstrovstiev Európy do 17 rokov a tím Laca Pecka to vyšperkoval dobrými výkonmi a postupom na MS v Spojených arabských emirátoch, kam sa v týchto dňoch chystá. Keď ešte dobudujeme infraštruktúru, tak Slovensko bude mať iný obraz na futbalovej mape ako pred troma rokmi. A cítim sa silný v tom, že mám dennodenný kontakt s ľuďmi na všetkých úrovniach futbalu po celej krajine.

Keď ste sa stali na jeseň 2010 prezidentom, boli Slováci v rebríčku FIFA na historicky najlepšom mieste: šestnásti na svete. Odvtedy klesli o štyridsať miest. Necítite vinu?

„Cítim spoluzodpovednosť. Ihneď po zvolení som však povedal, že neviem garantovať športové úspechy. Nie som kúzelník a už vtedy som hovoril, že to 16. miesto nie je reálnym obrazom našej pozície. Urobili sme všetko preto, aby sme boli úspešní – aj keď niektoré rozhodnutia sa ukázali s odstupom času ako nesprávne. Pre náš prvý tím sme vytvorili najlepšie podmienky, aké sme mohli, porovnateľné s tímami najvyššieho rangu. Po tejto stránke sme nemohli urobiť viac, ale na ihrisku to bolo, je a bude už len na hráčoch.“

Pri vašom nástupe ste vyhlásili, že zväz je vo veľmi zlej finančnej situácii. Ako je to dnes?

„Zlepšilo sa to, samozrejme. Máme vyrovnaný rozpočet, neprodukujeme stratu. Nerobíme na dlh. Stále to nie je ideálne, ale chcem zdôrazniť, že od roku 2010 máme naše účtovníctvo auditované, čiže zaviedli sme v ňom poriadok, postavený na úplne iných štandardoch ako v minulosti. V rokoch 2014 či 2015 by sme sa mali dostať do ‚normálnej‘ polohy, keď sa už nebudeme musieť vyrovnávať s minulosťou.“

Kedy vám bolo počas vedenia zväzu najhoršie?

„Najhoršie obdobie som mal po Lichtenštajnsku a najťažšie na tom je, že to nedokážete ovplyvniť.“

Zvažovali ste vtedy, že zložíte funkciu?

„Nie, za celý čas som nemal obdobie, že by som nad takýmto niečím uvažoval.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Šéf futbalu: Za korupciu bude najvyšší trest, kompromis je vylúčený