AKTUALIZOVANÉ 19:05

Sedemnástka prehrala s Uruguajom 2:4, brankár Junas berie chyby na seba

Slovenskí futbalisti do sedemnásť rokov prehrali v osemfinále svetového šampionátu s Uruguajom.

(Zdroj: ARCHÍV SITA)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

BRATISLAVA, RAS AL-KHAIMAH. Bežala piata minúta a lopta po dlhom pase v pohode letela k brankárovi Martinovi Junasovi. Ten ju mal bez problémov ukryť v rukaviciach a rozbehnúť útočnú akciu Slovákov.

Ibaže to sa nestalo a jeho spoluhráči potom už iba udivene a nešťastne pozerali, čo sa deje. Junas loptu zle odhadol, podbehol, prepočítal sa. Navyše sa trošku pošmykol. Uruguajčan Otormin sa okolo neho prehnal a pohodlne strelil prvý gól.

Slovenský brankár tak napodobnil nešťastného Olivera Baumanna z Freiburgu, ktorý inkasoval takmer totožný gól cez víkend, a k tomu pridal ďalšie dva nepochopiteľné kiksy. Nemec pritom odchytal v slávnej bundeslige už viac ako sto zápasov.

„Dva góly sme dostali po mojich individuálnych chybách. Je mi ľúto chalanov, ktorí veľmi chceli, nepomohol som im. Beriem tento zápas na svoje tričko,“ priznal chlapsky ešte tínedžer Junas.

Góly si dali sami

Zápas osemfinále MS do 17 rokov mu nevyšiel, pôsobil neisto - v 34. minúte faulom zavinil penaltu a bolo 0:2. „V takýchto stretnutiach vás brankár musí podržať, žiaľ, nestalo sa to. Zápas sa vyvíjal presne tak, ako sme si to nepredstavovali. Súpera sme dvoma gólmi postavili na nohy, dali sme si ich vlastne sami,“ vyhlásil tréner Slovákov Ladislav Pecko.

Slováci prehrávali po ďalších chybách v defenzíve v 58. minúte už 0:4. Napriek tomu zápas nevzdali, sympaticky útočili vytvárali si šance. Okrem dvoch gólov nastrelili i dve brvná. „Ukázali sme, že vieme hrať futbal, vypracovali sme si šance, nastrelili sme brvná. Súpera sme držali na vážkach, aj keď sme prehrávali. Som rád, že sme ukázali veľa futbalového. Takéto stretnutia rozhodujú maličkosti, my sme spravili dve hrubé chyby a to rozhodlo,“ dodal Pecko.

Slováci do 17 rokov skončili medzi najlepšou šestnástkou, čo je náš najväčší úspech v tejto kategórii.

Zažiaril Vestenický

Počas posledných týždňov skrášlili imidž slovenského futbalu. „Dúfam, že sme mladým chlapcom na Slovensku ukázali, kam sa poctivým prístupom dá dostať. My sme si splnili cieľ už postupom na tieto MS, ale stále sa máme čo učiť. Pre nás to bolo veľké dobrodružstvo a škola,“ dodal Pecko.

Najväčším esom Slovákov bol Tomáš Vestenický. Útočník Nitry patril medzi najvýraznejšie postavy turnaja.V štyroch zápasoch strelil päť zo siedmich gólov Slovákov a je najlepším strelcom šampionátu. Upútal agentov zo svetových veľkoklubov. Záujem oňho prejavil AS Rím.

Uruguaj - Slovensko 4:2 (3:0)

Góly: 5. a 58. Otormin, 34. K. Méndez (z pok. kopu), 42. Acosta - 63. T. Vestenický, 85. Sipľak, ŽK: 48. M. Suárez - 34. Junas, 44. Špalek, rozhodoval Mexičan Marco Rodríguez

Uruguaj: Cardozo - Etcheverry, Buschiazzo, Bregonis, M. Suárez - Pizzichillo, Faber - Otormin (76. D'Albenaz), M. Benítez (84. E. Gonález), K. Méndez (69. Ospitaleche) - Acosta

Slovensko: Junas - Vodecký, Vavro, Varga (78. Sipľak), Kupec - Hromada (46. Káčer), Lesniak - Špalek, Chvátal, Slaninka (46. Čmelík) - Vestenický

Zostrih zápasu si môžete pozrieť na oficiálnej stránke FIFA

Ďalšie hlasy po zápase:

Michal Sipľak: "Prespali sme prvý polčas. Dokázali sme streliť dva góly, ale nestačilo to. Mali sme viac šancí, bohužiaľ, nepadlo to tam. Do zápasu sme vstúpili veľmi bojazlivo, a to rozhodlo."

Denis Vavro: "Určite sme mali na postup. V prvom polčase akoby sme sa zľakli súpera, dal nám rýchle tri góly a ťažko sa to doháňalo. Zápas rozhodli naše chyby, dali sme súperovi veľa priestoru, čo potrestal gólmi v prvom polčase."

Jakub Hromada: "Urobili sme viacero individuálnych chýb, ktoré nás stáli veľmi veľa síl. Zápas mal dva rozdielne polčasy, v prvom sme hrali zle, v druhom nám nezostal dostatok času, aby sme zvrátili výsledok.

ONLINE:

• 85. Špalek krásne nacentroval a striedajúci Siplak znížil hlavičkou na 2:4.
  • 83. Čmelík výborne vystrelil pod brvno, ale Cardozo jeho strelu vytlačil.
  • 82. Naši nemajú šťastie, Káčer krásne vystrelil spoza šestnástky, ale jeho strelu zastavilo brvno.
  • 78. Uruguaj mal šancu na piaty gól, ale Acosta bol v ofsajde.
  • 64. Káčer mohol dať druhý gól našich, ale brankár Uruguaja svoj tím podržal.
  • 63. Vestenický veľmi pekne vystrelil spoza šestnástky, dal gól na 1:4. Pre slovenského útočníka to je piaty gól na šampionáte.
  • 58. Celá naša obrana spravila chybu, zbytočne ustupovala pred Otorminom, ktorý bez problémov zvýšil na 4:0.
  • 47. Slováci sú aktívnejší, šancu mal Vavro. Varga druhýkrát veľmi dobre hlavičkoval, brankár Cardozo jeho šancu kryl.
  • 46.Výborný center našich, ale výbornú hlavičku Vargu zastavilo brvno.
  • 44. Slováci mali sľubnú šancu, ale Špalek namiesto toho, aby strieľal sa snažil nafilmovať faul. Po polčase prehrávame 0:3.
  • 42. Hráme slabo v obrane. Vestenický neustrážil pri rohe Acostu, ktorý strieľa tretí gól Uruguaju
  • 36. Najväčšiu šancu nášho tímu mal Špalek, ktorý si dobre nabehol a skoro využil chybu brankára súpera. Nakoniec ho však len trafil do hrude.
  • 34. Brankár Junas fauloval v šestnástke, dostal žltú kartu. Uruguaj bez problémov premenil pokutový kop zásluhou Mendeza.
  • 32. Z uhla vystrelil Mendez, brankár Junas kryje.
  • 24. Brankár Junas opäť zle vybehol a Acosta mohol dať na 2:0, odkopom nás zachránil stopér Varga
  • 23. Najaktívnejší z našich je Slaninka, ktorý sa snaží predčiť obranu Uruguaju z ľavej strany
  • 17. Slováci sa prvýkrát dostali na dlhší čas na polovicu súpera, ale nepodarilo sa im presne vystreliť.
  • 15. Uruguajčania majú miernu prevahu. Naši sa snažia zaútočiť po krídlach, ale súper pozorne bráni.
  • 5. Brankár Junas zle načasoval vybehnutie, lopta ho preskočila a Uruguajčania dali v pohode prvý gól Otorminom.