Good Angels vyhrali v Turecku, zažiarila Piersonová

Až 33 bodov skvelej Planette Piersonovej pomohlo basketbalistkám Good Angels Košice k výhre na palubovke tureckého klubu Kayseri Kaski spor.

Dva body v zápase strelila aj Lucia Kupčíková.(Zdroj: SITA)

KAYSERI. Basketbalistky slovenského šampióna Good Angels Košice odštartovali v stredu nový ročník Európskej ligy 2013/2014 víťazstvom 77:69 na palubovke tureckého klubu Kayseri Kaskispor.

Košičanky v prvom polčase dominovali a vypracovali si až dvanásťbodový náskok najmä vďaka skvelému výkonu Američanky Planette Piersonovej, ktorá si celkovo pripísala v zápase double-double za 33 bodov a 12 doskokov. Ambiciózny turecký nováčik Euroligy síce v tretej štvrtine manko zmazal, ale koncovku zvládol lepšie slovenský majster.

Najbližšie doma proti Győru

Zverenky trénera Maroša Kováčika sa najbližšie v EL predstavia o týždeň 13. novembra o 18.00 v domácom prostredí proti maďarskému tímu HAT Agro UNI Győr.

V novom ročníku Euroligy je 20 tímov rozdelených do troch základných skupín, v ktorých sa hrá systémom každý s každým. Z nich postúpia do 14-členného play off po štyri tímy a dva najlepšie z 5. miest. Turnaj Final Eight sa uskutoční znova v ruskom Jekaterinburgu v apríli 2014.

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels: "Do zápasu sme vstúpili koncentrovane, no v ďalšom priebehu sme dovolili súperkám dotiahnuť sa. Napokon sme dramatický záver zvládli, doskočili sme tam dôležité lopty. Musím povedať, že dnes excelovala Piersonová, jej výkon v prvom polčase bola jedna rozprávka."

Začali dobre

Košičanky začali sľubne, rýchlo sa ujali vedenia 3:0 a prvýkrát inkasovali až v 3. minúte. Náskok hosťujúce hráčky zveľaďovali najmä vďaka presnej ruke Piersonovej, ktorá už v prvej štvrtine zaťažila konto súpera trinástimi bodmi. Po piatich minútach viedli "anjelky" 11:6 a v 8. minúte už rozdiel narástol na rozdiel deviatich bodov 21:12.

Negatívom boli iba rýchlo nazbierané fauly Leučankovej i Kupčíkovej, ktoré tak kouč preventívne posadil na lavičku. Na začiatku druhej časti domáce znížili na 21:25, šnúrou ôsmich bodov ale Košičanky opäť odskočili na pohodlný dvanásťbodový náskok.

Do kabín napokon hostky odchádzali za priaznivého stavu 41:33, Piersonová sa o to postarala až 23 bodmi.

Súpera rovnako potiahli Američanky

Kayseri držali aj po zmene strán v hre najmä Američanky Littleová a Wrightová, vďaka ktorým to bolo v 23. minúte už iba o bod 40:41 a o chvíľu neskôr sa dokonca turecký tím dostal prvýkrát v zápase do vedenia 48:46.

Slovenský majster sa v tejto perióde trápil v zakončení a na konci tretej štvrtiny svietil na ukazovateli skóre stav 58:56 pre domáce.

Záver zápasu priniesol drámu, ešte tri minúty pred sirénou viedli Košičanky iba o tri body 69:66, potom ale rozhodli definitívne o svojom víťazstve šnúrou ôsmich bodov za sebou.

A-skupina Euroligy žien

Kayseri Kaski spor (Tur.) - Good Angels Košice (SR) 69:77 (18:25, 15:16, 25:15, 11:21)

Najviac bodov Kayseri: C. Littleová 26, T. Wrightová 21, Sandersová 13

Good Angels: Piersonová 33 (12 doskokov), Levčenková 13, Mathiesová 6, Bojovičová 4, Kupčíková 2 (Abdiová 10, Krivačevičová 7, Zietarová 2, Bálintová a Pindrochová po 0)

TH: 26/19 - 17/13, fauly: 19 - 22, trojky: 4 - 0, Cohen (Izr.), Berekašvili (Gruz.) a Ponomarenko (Ukr.), 2000 divákov

Tango Bourges Basket (Fr.) - Beretta Famila Schio (Tal.) 55:61 (6:7, 13:16, 15:19, 21:19)

B-skupina

UE Šopron (Maď) - BK IMOS Brno (ČR) 73:67 (14:27, 14:13, 21:16, 24:11)

- Ivana Jalčová 32 min, 15 bodov, Anna Jurčenková (obe Brno) 23 min, 5 bodov

Wisla Can-Pack (Poľ., tréner Štefan Svitek) - Rivas Ecópolis (Šp.) 60:62 (22:14, 11:9, 11:18, 16:21)

Nadežda Orenburg (Rus.) - Basket Lattes Montpellier (Fr.) 57:59 (10:14, 15:15, 16:16, 16:14)

C-skupina

ZVVZ USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková) - WBC Nový Záhreb (Chor.) 57:52 (25:15, 12:16, 8:4, 12:17)

CCC Polkowice (Poľ.) - Kibirkštis Vilnius (Lit.) 66:68 (14:18, 13:19, 20:11, 19:20)

Galatasaray OdeaBank Istanbul (Tur.) - Perfumerías Avenida Salamanca (Šp.) 81:56 (32:14, 14:12, 25:8, 10:22)