AKTUALIZOVANÉ V SOBOTU 22:20

Ovplyvnili to rozhodcovia, hovorí po prehre s Nemeckom Bartovič

Druhým súperom Slovákov na Nemeckom pohári bolo Nemecko. Nepomohla ani viac ako 90 percentná úspešnosť zákrokov brankára Rasťa Staňu.

O výhre našich v zápase s USA rozhodol takto v samostatnom nájazde Branko Radivojevič.(Zdroj: TASR)
  • Slovenskí hokejisti prehrali v sobotu vo svojom druhom vystúpení na Nemeckom pohári v Mníchove s domácimi reprezentantmi 0:2.
  • Po dvoch zápasoch tak majú na konte dva body za piatkové víťazstvo 4:3 po nájazdoch nad USA.
  • Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka nedokázali ani raz prekonať Dennisa Endrasa v súperovej bránke, hoci hrali v úvodnej tretine päťminútovú presilovku 5 na 4 a v polovici duelu aj krátku presilovku o dvoch hráčov.
  • Naopak, Rastislav Staňa inkasoval dvakrát, v 6. minúte z dorážky skóroval kapitán Michael Wolf a v 37. minúte pridal druhý zásah v početnej výhode Daryl Boyle.
  • Zápas rozhodovali spoločne Slovák a Nemec
  • Oproti piatkovému duelu s USA chýbal v zostave našich obranca Marek Ďaloga a útočník Dávid Skokan, šancu premiérovo v reprezentácii dostali Lukáš Handlovský a Peter Zuzin
  • Slováci skončia Nemecký pohár v Mníchove nedeľňajším súbojom so Švajčiarskom (13.15).

Nemecký pohár

Nemecko - Slovensko 2:0

Góly: 6. Wolf, 37. Boyle

Nemecko: Endras - Ankert, Schopper, Krueger, Ebner, Kohl, Kettemer, Boyle, Petermann - Mauer, Hager, Pietta - Maurer, Ullmann, Barta - Festerling, Kink, Seidenberg - Plachta, Schütz, Wolf

Slovensko: Staňa - Sersen, Vydarený, Starosta, Mezei, Kudroč, Švarný, P. Mikuš - Radivojevič, J. Mikúš, Bartovič - Miklík, Surový, Záborský - Tybor, Špirko, Hossa - Handlovský, Šťastný, Zuzin

Švajčiarsko - USA 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)

Góly: 17. Šimek (Froidevaux, Huguenin), 19. Sprunger (Liniger), 24. Schäppi (Sprunger), 45. Šimek (Liniger, Sprunger) - 11. Dehner (Mueller, Stapleton), 26. Stapleton (Dehner, Borque), 48. C. Wilson (Kolarik, Moses), 54. Stapleton (Mueller, Borque), 59. Moses (Shannon)

Tabuľka Nemeckého pohára

1. Nemecko 2 1 0 1 0 4:3 4

2. USA 2 1 0 1 0 8:8 4

3. Švajčiarsko 2 0 1 0 1 7:7 2

4. Slovensko 2 0 1 0 1 4:5 2

Vladimír Vůjtek, tréner SR

"Opäť sme inkasovali ako prví. Dostali sme hlúpy gól po buly, keď zostal súperov hráč úplne sám v bránkovisku. Nemci boli lepší v koncovke, nám chýbala finálna prihrávka a dôraz pred bránkou. Inak sa chlapci snažili, bojovali, nasadenie bolo perfektné. Rovnako ako vlani sme však Nemcom nedali ani gól a prehrali rovnakým rozdielom."

Rastislav Staňa, brankár SR

"Bol som celkom v tempe, čelil som pomerne vysokému počtu striel. Škoda toho začiatku a rýchleho inkasovaného gólu. Nemci sú vždy nepríjemní, keď sa dostanú do vedenia. Dnes rozhodla hra v presilovkách a oslabeniach. My sme mali presiloviek dosť, v úvodnej tretine aj päťminútovú, ale nedali sme v nej gól, kým Nemci využili presilovku 5 na 3, ktorú hrali aj vinou rozhodcu. Chalani hovorili, že puk letel cez striedačku a vôbec nešiel mimo hraciu plochu, no rozhodca vylúčil Švarného. Bol to sporný moment, trochu aj ovplyvnil zápas, vyhovárať sa však naň nechceme."

Milan Bartovič, útočník a kapitán SR

"Zápas jednoznačne ovplyvnili nešťastné rozhodnutia arbitrov. Najmä tá situácia pred druhým inkasovaným gólom, keď vylúčil Švarného za vyhodenie puku mimo klziska. Myslím si, že sa puk dotkol plexiskla a žiadnej sieťky, ako oni tvrdili. Nemci to využili a prakticky rozhodli zápas. To, čo zapískali pred druhým gólom, určite nepatrí na medzinárodnú úroveň. Pohyb, nasadenie, agresivita boli z našej strany dobré, len nám chýbal dôraz pred bránkou."

Online prenos

Zápas sa skončil, prehrali sme 2:0

53. min. Pár minút pred koncom je stále stav 2:0 pre domácich. Naši sa k výraznejšiemu tlaku nevedia dostať.

45. min. Tretia tretina nám zatiaľ veľké šance na zníženie stavu neprináša. Ak sa aj k zakončeniu dostaneme, zasahuje skvelý Endras.

41. min. Pred veľmi pekne zaplneným hľadiskom v ktorom počuť aj Slovákov sa začala posledná tretina zápasu.

Po II. tretine prehrávame 2:0. Musíme sa zlepšiť, zhodujú sa komentátori.

38. min. Nemci využili ďalšiu presilovku o dvoch hráčov a pokračuje ich obrovský tlak. Prehrávame 2:0.

30. min. Nemecké mužstvo hrá veľmi nedisciplinovane a ponúklo nám opäť možnosť hrať presilovku. Následne máme dokonca presilovku 5:3.

28. min. Skvelý zákrok proti strele Záborského predviedol Endras, nemecký brankár stále drží tesné vedenie.

24. min. Za príliš veľa hráčov na ľade hráme v oslabení, Staňa však chytá spoľahlivo a stále je stav 0:1.

Koniec I. tretiny - Prehrávame 1:0

Rovnako aj na strely prehrávame po prvej tretine 12:10.

18. min. Peknú akciu predviedol Juraj Mikúš, Endras jeho strelu zneškodnil. Na opačnej strane trafil tyčku Hager.

14. min. Presilovku sme nevyužili, dokonca sme si ani nevypracovali šancu. Ivan Ninaj hovorí, že naša snaha bola jalová.

8. min. Strelec prvého gólu a kapitán domácich Wolf dostal trest 5 + do konca zápasu, máme teda veľkú príležitosť vyrovnať.

6. min. Staňa nemeckú strelu iba vyrazil pred seba a Michael Wolf sám pred bránkou strelil prvý gól.

5. min. Slováci sa opäť nechali vylúčiť ako prví. Nemecké mužstvo však presilovku nevyužilo a rovnako faulovalo.

1. min. Nemecké mužstvo si vypracovalo šancu už po prvých pár sekundách hry. Prvú strelu na brankára však vystrelil Záborský.

MNÍCHOV. V úvodnom vystúpení na Nemeckom pohári zdolali slovenskí hokejisti v Mníchove Američanov 4:3 po samostatných nájazdoch, hoci prehrávali už 0:3.

Dnes o 16:15 začína priamy prenos nášho druhého zápasu s Nemeckom. Turnaj ukončíme v nedeľu o 13:15 zápasom so Švajčiarskom.

"Hrať budú určite Peter Zuzin aj Lukáš Handlovský, v bránke sa od začiatku predstaví Rasťo Staňa," komentoval zmeny po zápase s USA 66-ročný tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek.

Spomenutú dvojicu čaká v sobotu reprezentačný debut. Jubilejný stý zápas naopak odohrá útočník Tomáš Surový.

Jubilejný stý zápas zase v piatok v slovenskom drese odohral obranca René Vydarený. Prispel v ňom k obratu prihrávkou na druhý gól Michala Sersena, ktorý v 54. minúte znížil na 2:3.

"Vyzeralo to najprv hrozne, teraz je to už veselšie," usmieval sa po víťaznom súboji legionár z Hradca Králové.

"Američania nás zaskočili tým, akí boli trpezliví, ako si to hádzali a ako nás rozoberali. Bolo vidno, že sú plní sebavedomia a že sú na tom technicky lepšie ako my. Po prvej tretine sme niečo v našej hre zmenili a zápas už potom vyzeral inak. Dôležitý bol náš gól v závere druhej tretiny."

Pod zlý úvod sa podľa neho podpísala najmä nezohratosť mužstva. "Nám vždy dlhšie trvá, kým sa rozohráme. V reprezentácii sa stretnú hráči z rozličných klubov a pred turnajom absolvujeme spoločne len pár tréningov. Tie nestačia na to, aby sa vytvorila v tíme 'chémia'," pokračoval Vydarený.

Veľa síl zobrali slovenským hokejistom početné oslabenia, naopak, mužstvu sa darilo vo využívaní presiloviek, v ktorých dali dva góly. "Pritom sme ich ani veľmi nenacvičovali. Na tréningoch sme sa im venovali dokopy desať minút," podotkol.

Otočiť výsledok z 0:3 na 4:3, to sa nestáva každý deň. Okrúhly štart v najcennejšom drese nemohol mať pre odchovanca bratislavského Slovana sladkastejšiu príchuť. "Sto zápasov, to je už doba...," spomínal Vydarený, ktorý vo štvrtok oslavoval meniny.

"Na prvý zápas v reprezentácii si dobre pamätám, bolo to v apríli 2005, prehrali sme vtedy vo Švédsku s domácimi 2:5. Hral som v obrane s Richardom Lintnerom, ktorý vtedy aj skóroval. Krásne spomienky mám aj rok 2012, celá sezóna bola fantastická a zavŕšili sme ju ziskom strieborných medailí."