Skvelá Gereková predbehla aj Kuzminovú, dobehla deviata

Janka Gereková na trati Svetového pohára v Östersunde.
Janka Gereková na trati Svetového pohára v Östersunde. (Autor: TASR / AP)
Miloslav Šebela, TASR|29. nov 2013 o 18:55

Slovenská biatlonistka trafila všetky terče, v šprinte bola deviata. Nebyť slabšieho behu, mohla Janka Gerekova bojovať o pódiové umiestnenie. Od tretej priečky ju včera delilo 22 sekúnd.

Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.

ÖSTERSUND, BRATISLAVA. V miešanej štafete ani vo vytrvalostných pretekoch Janka Gereková neprekvapila výbornou streľbou. V šprinte včera nečakane trafila všetko.

K lepšiemu výsledku jej chýbal iba rýchlejší beh. Na 2,5 km od druhej streľby po cieľ stratila na víťazku vyše 21 sekúnd.

Maximum šieste miesto

Iba preto nedokázala posunúť svoje doterajšie najlepšie umiestnenie vo Svetovom pohári – 6. miesto. Tento výsledok dosiahla v uplynulej sezóne dvakrát. Podarilo sa jej to pritom vlani v Östersunde rovnako v šprinte.

Zo slovenských biatlonistiek body do Svetového pohára získala aj Anastasia Kuzminová. S tromi chybami dobehla na 35. mieste.

Skvelý výsledok opäť dosiahla Češka Gabriela Soukalová. Po dvoch víťazstvách (jedno bolo v štafete) bola šiesta. A v hodnotení Svetového pohára je priebežne prvá. Kuzminová je ôsma.

„Prvá desiatka je výborný výsledok. Na strelnici bola bezchybná, ale niečo tomu ešte chýba bežecky. Teraz ju čaká ešte ťažšia úloha – udržať sa v stíhačke v prvej desiatke, čo sa jej pred rokom nepodarilo. Musím pochváliť Paulu Fialkovú, ktorá sa dostala do stíhačky a bude to pre ňu veľká skúsenosť,“ hodnotil pre agentúru SITA vedúci výpravy Milan Gašperčík.

Rusky i Nórky sú späť

Opäť prepadli Nemky. Kedysi pravidelne bojovali o medailové pozície. Teraz sa vo dvoch pretekoch nedostali ani medzi desiatku najlepších. Po neúspechu v prvých pretekoch sa naopak zmobilizovali Rusky i Nórky.

V prvej desiatke boli tri Rusky a dve Nórky.

Tora Bergrová, veľká favoritka tejto sezóny, si včera vybojovala tretie miesto napriek jednej streleckej chybe.

Dnes Svetový pohár pokračuje rýchlostnými pretekmi mužov (15.15 h). V nedeľu sú stíhacie preteky (11.30: ženy, 13.30: muži).

Gereková bude štartovať z deviatej pozície a má možnosť zopakovať výborný výsledok.

Výsledky

šprint žien na 7,5 km: 1. Ann Kristin Flatlandová (Nór.) 20:41,2 (0 tr. okr.), 2. Oľga Zajcevová (Rus.) +15,9 (0), 3. Tora Bergerová (Nór.) 22,0 (1), 4. Darja Domračevová (Biel.) 24,1 (1), 5. Irina Starychová (Rus.) 24,3 (0), 6. Gabriela Soukalová (ČR) 28,8 (1), 7. Jekaterina Jurievová (Rus.) 34,9 (0), 8. Synnoeve Solemdalová (Nór.) 36,2 (1), 9. Jana Gereková (SR) 44,8 (0), 10. Anais Bescondová (Fr.)49,3 (1), ...35. Anastasia Kuzminová 1:46,9 (3), 57. Paulína Fialková 2:28,5 (3), 78. Martina Chrapánová 3:02,9 (2), 88. Terézia Poliaková 3:38,9 (4)

Priebežné poradie SP (po 2 z 26 pretekov): 1. Soukalová 98, 2. Domračevová 81, 3. Flatlandová 79, ...8. Kuzminová 60, 18. Gereková 35