AKTUALIZOVANÉ 22:45

Univerziáda: Slováci opäť zdolali Čechov 4:1

Hokejisti vyhrali nad Českom a zahrajú si o piate miesto. Snoubordista Matej Bačo nepostúpil zo štvrtkovej kvalifikácie, štafeta v behu na lyžiach skončila jedenásta.

Slováci na medaily nedosiahnu, ale hrajú o piate miesto.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME / TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

MONTE BONDONE. Slovenskí hokejisti uspeli aj v druhom vzájomnom meraní síl s Českom na 26. Svetovej zimnej univerziáde a v súboji o umiestnenie zdolali svojho rivala 4:1.

V prvom vzájomnom dueli v B-skupine zvíťazilo Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch. Zverenci Igora Tótha vyzvú v piatkovom zápase (20.30 h) o celkovú 5. priečku Taliansko, ktoré zdolalo Lotyšsko 4:1.

Slovenský výber síce prehrával po prvej tretine gólom Babku z 19. minúty 0:1, no v závere druhého dejstva sa o vyrovnanie postaral Martin Kalináč. Rozhodnutie prišlo v záverečnej časti hry, ktorú Slováci vyhrali 3:0 po góloch Cútta, Kalináča a Boltuna a nad Českom zvíťazili 4:1.

Bačo nepostúpil

Slovenský snoubordista Matej Bačo nepostúpil zo štvrtkovej kvalifikácie paralelného slalomu mužov do vyraďovacej fázy súťaže, keď bol diskvalifikovaný v elimináciách. Druhý Slovák Richard Rákoczy v slalome napokon neštartoval.

Víťazom paralelného preteku sa stal Rakúšan Sebastian Kislinger, ktorý vo finále zdolal domáceho Taliana Aarona Marcha. V "malom" finále o bronz bol úspešnejší Slovinec Tim Mastnak pred Kórejčanom Sang-Kyumom Kimom.

Štafeta skončila jedenásta

Slovenská štafeta v zložení Andrej Segeč, Erik Urgela, Dávid Brünn a Martin Kapšo dosiahla v cieli štvrtkového preteku v behu na lyžiach na 4x10 km 11. priečku časom 1:48:32,3 h. Strata na víťazov z Kazachstanu sa vyšplhala na takmer pät a pol minúty.

"Myslím si, že s jedenástym miestom môžeme byť relatívne spokojní. Potvrdili sme našu štartovú pozíciu. Andrej to rozbehol veľmi dobre, keď predával na štvrtom mieste, no potom sme sa prepadávali a napĺňali naše papierové predpoklady. Nemôžeme byť extra nespokojní, no dalo sa ísť aj lepšie," konštatoval pre TASR Brünn.

Na posledný úsek vybiehal z 11. pozície Kapšo, ktorému sa už nepodarilo zmazať manko na desiateho Švéda. "Koncentroval som sa na to, aby ma Nemec a Francúz nedobehli, čo sa mi aj podarilo. Je škoda, že Švéd bol už príliš ďaleko na odovzdávke a zrejme ani nie som rýchlejší lyžiar ako on, preto sa ho nedalo dobehnúť," uviedol Kapšo.

Kazašská štafeta v zložení Alexandr Malyšev, Sergej Malyšev, Gennadij Matvijenko, Mark Starostin si zlato vybojovala v dramatickom závere, keď finišovala v čase 1:43:03,6 hod. Na striebornej priečke skončili reprezentanti Ruska len s niečo viac ako sekundovou stratou, bronzová štvorica z Fínska stratila na víťazov 27,1 s.

Hokej

O umiestnenie (5. - 8. miesto)

Slovensko - Česko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Góly: 38. Kalináč, 48. Cútt, 57. Kalináč, 57. Boltun 19. Babka. Rozhodovali: Hall Jonsson, Nikulainen, vylúčení: 4:3, presilovky: 0:0 , oslabenia: 0:0

Zostava SR: Slovensko: Cibuľa Slimák, Kramár, Tartaľ, Brejčák, Šedivý, Rais, Habšuda, Loydl Gmitter, Cútt, Baláž Čížek, Kentoš, Daniška Kalináč, Piačka, Baran Varga, Boltun, Gápa

výsledky - štafeta 4x10 km

1. Kazachstan (Alexandr Malyšev, Sergej Malyšev, Gennadij Matvijenko, Mark Starostin) 1:43:03,6 h , 2. Rusko +1,1 s, 3. Fínsko +27,1 ... 11. SLOVENSKO (Andrej Segeč, Erik Urgela, Dávid Brünn, Martin Kapšo) 1:48:32,3 (+ 5:28,7 min)