Halák jasne predčil bývalého rivala, góly Pánika a Kopeckého

Richard Pánik (vpravo) strelil gól.
Richard Pánik (vpravo) strelil gól. (Autor: SITA/AP)
TASR|20. dec 2013 o 06:56

Slovenský brankár vychytal výhru nad Montrealom, v ktorom drese chytal Carey Price.

NEW YORK. Tomáš Kopecký pomohol jedným gólom v zápase zámorskej NHL v noci na piatok jeho Floride k triumfu na ľade Ottawy 4:2. Kopecký sa presadil v 59. minúte v oslabení, keď dal výsledku konečnú podobu.

Kopecký sa po chybe ofenzívneho obrancu Ottawy Erika Karlssona dostal do brejku dvoch proti jednému a presnou strelou švihom k bližšej žrdi na vyrážačkovú stranu Craiga Andersona poistil v čase 58:19 triumf Floridy, ktorá vyhrala piaty duel po sebe. Víťazný gól strelil necelú minútu pred Kopeckého zásahom Tom Gilbert, keď potrestal vylúčenie Jeana-Gabriela Pageaua. Kopecký sa po slabšom štarte do sezóny dostáva do formy.

Floride sa darí

V Ottawe strávil na ľade 16:32 minúty, pripísal si plusový bod a päť striel. Strelil svoj tretí gól v aktuálnej sezóne a tretí gól v oslabení v kariére. Florida po vedením Petra Horacheka, ktorý nahradil Kevina Dinnena vyhrala 12 z 20 zápasov.

Horachek začal svoje účinkovanie prehrou 2:3 práve proti Ottawe. "Od vtedy už prešlo veľa času. Verím, že sme na dobrej ceste, chalani tvrdo makajú a snažíme sa bodovať v každom zápase. Hráčom vštepujem, že súperi sa musia báť, že prišla Florida Panthers," povedal Horachek. Panthers piatimi víťaznými zápasmi za sebou vyrovnali klubový rekord z marca 2012.

Svoj druhý gól v sezóne strelil slovenský útočník Richard Pánik z Tampy Bay, ktorá doma zvíťazila nad Nashvillom 4:2. Pánik v 34. minúte perfektne tečoval strelu obrancu Erica Brewera a upravil na konečných 4:2. Jeho gól prišiel len 49 sekúnd po tom, čo Craig Smith znížil na 2:3 z pohľade Predators.

Štyri strely Pánika za deväť minút

Pánik svojim gólom vyhnal z bránky Cartera Huttona, ktorého nahradil Marek Mazanec. Pánik bol na ľade len 9 minút a 9 sekúnd, ale stihol streliť gól, mal dva plusové body a zaznamenal až štyri strely. Výborný výkon proti svojmu bývalému tímu podal brankár Anders Lindbäck, ktorý chytil 30 striel Predators.

"Mal ten zápas zakrúžkovaný v kalendári. Chytal perfektne a podržal nás," chválil svojho spoluhráča útočník Alex Killorn, ktorý dal gól a zaznamenal asistenciu. "Poznal som veľa hráčov v tíme súper, bol to pre mňa špeciálny zápas. Som rád, že sme vyhrali, je to príjemné," povedal švédsky brankár, ktorého Nashville vymenil do Tampy v júni 2012.

Halák má proti Montrealu skvelé štatistiky

St. Louis priviedol k domácej výhre 5:1 nad Montrealom slovenský brankár Jaroslav Halák, keď kryl 25 striel hráčov klubu, ktorý ho v roku 2003 draftoval.

Bratislavský rodák nastúpil v NHL proti Canadiens štyrikrát a vždy vyšiel zo súboja ako víťaz, pričom v nich má priemer 0,98 gólu na zápas a 96-percentnú úspešnosť zákrokov.

"Stretávame sa s nimi tak raz - dvakrát do roka. Som preto rád, že sme tento zápas vyhrali. Kľúčom bolo, že sme hrali naplno celých 60 minút," citovala Haláka po súboji oficiálna internetová stránka ligy. V bráne Montrealu dostal pred Petrom Budajom prednosť Carey Price. Dva góly Blues strelil Alexander Steen a oslávil tak podpis nového trojročného kontraktu. Na konte má Steen už 24 gólov a je druhým najlepším strelcom NHL.

Boston prekvapujúco prehral s Buffalom

Buffalo prekvapujúco zdolalo na domácom ľade Boston, keď rozhodlo dvoma gólmi v tretej tretine. Víťazný zásah si pripísal Drew Stafford, ktorý v 55. minúte obišiel bránku a po krásnej akcii zasunul spoza bránky puk za chrbát Chada Johnsona. Stafford dal svoj tretí gól v sezóne a skóroval prvýkrát od 5. novembra.

"Bolo to dlhé čakanie na gól. Snažil som sa čo najviac strieľať a vedel som, že to skôr či neskôr príde," povedal Stafford. Víťazstvo o minútu a 20 sekúnd poistil Tyler Myers. Slovenský kapitán "medveďov" Zdeno Chára bol na ľade vyše 25 minút, do štatistík si zapísal jeden mínusový bod. Prvé dva góly duelu padli v oslabení, skóre duelu otvoril v početnej nevýhode Brian Flynn, potom pri hre štyroch proti piatim vyrovnal Brad Marchand, ktorý dal oba góly Bruins.

Mladí Slováci v Detroite nebodovali, ten vyhral

Zraneniami sužovaný Detroit vyhral doma nad Calgary 3:2 po predĺžení a prerušil šesťzápasovú sériu prehier. Slováci v drese víťazov sa bodovo nepresadili. Tomáš Tatar odohral vyše 15 minút, Tomáš Jurčo bol na ľade 11 minút a 29 sekúnd a zaznamenal tri strelecké pokusy.

Zápas otvoril aj uzavrel švédsky veterán Daniel Alfredsson, keď dal gól v prvej minúte duelu a potom rozhodol v predĺžení. Okrem toho nahral na gól krajanovi Joakimovi Anderssonovi a zaznamenal 700. asistenciu v NHL. "Bolo to veľmi dôležité víťazstvo, potrebovali sme ho," povedal Alfredsson. Pri všetkých troch góloch asistoval ruský útočník Pavel Dacjuk. Red Wings chýbajú šiesti hráči.

Zápas s divokým priebehom videli diváci vo Philadelphii. Flyers prehrávali s Columbusom po dvoch tretinách 0:3 a v tretej časti ešte 2:4, ale nakoniec vďaka piatim gólom v tretej tretine a skvelým výkonom Jakuba Voráčka (1+2) a najmä Clauda Girouxa (2+2) duel otočili.

Meszároša tréner nepostavil, Gáborík je stále zranený

Hrdinom záverečných minút bol práve Giroux, ktorý v 57. minúte vyrovnal na 4:4 a v čase 58:22 svojim 100. gólom v kariére strelil vo veľkom štýle víťazný gól. Dvadsaťpäťročný center z ťažkej pozície v páde prekvapil brankára Curtisa McElhinneya perfektnou strelou bekhendom. Slováci v tomto zápase nehrali, domáci Andrej Meszároš nedostal opäť šancu od trénera, v drese hostí chýbal stále pre zranenie Marián Gáborík.

Pittsburgh vyhral šiesty zápas po sebe aj napriek tomu, že má veľké problémy so zraneniami. Penguins bez desiatich hráčov zo zostavy zdolali Minnesotu 5:2.

"Tučniakom" pomohol aspoň návrat Jamesa Neala, ktorý si odpykal päťzápasový trest, stále však chýbal Jevgenij Malkin. Posledný gól duelu strelil z trestného strieľania v oslabení fínsky obranca Olli Maatta a stal sa len druhým obrancom Pittsburghu v histórii, ktorý dal gól z trestného strieľania.

Skvelý brankár Jones

V kalifornskom derby vyhrali hráč Los Angeles nad San Jose 4:1, keď bol opäť ústrednou postavou brankár Martin Jones. Ten vo svojom siedmom zápase v kariére vychytal siedme víťazstvo a o štvrté čisté konto prišiel až v dve minúty a 10 sekúnd pred koncom po góle Patricka Marleaua. V siedmich dueloch inkasoval Jones len šesť gólov, v zápase so San Jose si dokonca pripísal aj asistenciu.

"Je to veľmi príjemné, ale ako som už povedal asi 100-krát, je to len začiatok. Nelietam v oblakoch," povedal Jones, ktorého delí už len jedno víťazstvo od vyrovnania rekordu NHL. V sezóne 1982/1983 vstúpil do NHL Bob Froese v bránke Philadelphie ôsmimi víťazstvami. San Jose prišli o českého nováčika Tomáša Hertla, ktorý nedohral po faule kolenom Dustina Browna. Kapitán Kings dostal za svoj zákrok trest na 5 minút a do konca zápasu.

Ako hrali slovenskí hokejisti?

Jaroslav Halák (St. Louis) vychytal 17. výhru v sezóne, keď kryl 25 z 26 striel hráčov Montrealu

Tomáš Kopecký (Florida) hral 16:32. Rozdal päť hitov, mal plusový bod a strelil v oslabení gól

Mladíci Detroitu nebodovali. Tomáš Tatar hral 15:45, Tomáš Jurčo pridal 11:29, pripísal si jeden menší trest a tri strely.

Richard Pánik (Tampa Bay) dostal priestor len na 9:09, ale stihol dať gól a pripísať si dva plusové body.

Zdeno Chára (Boston) vystrelil päťkrát za 25:09, nakoniec však skončil len s mínuskou.

Andrej Mezszároš za Philadelphiu opäť nehral, podobne ešte nenastúpil za Columbus Marián Gáborík, ktorý sa zotavuje po zranení kolena.

výsledky:

Buffalo - Boston 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 17. Flynn (Sulzer, Ehrhoff), 38. M. Foligno (McBain, D'Agostini ), 55. Stafford (Leino, Ott), 56. T. Myers (Flynn, M. Foligno) - 22. Marchand (Boychuk), 24. Marchand (P. Bergeron)

Toronto - Phoenix 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 16. Bodie (Franson, Holland), rozhodujúci sam. nájazd Lupul - 56. M. Hanzal (Klesla, Vrbata)

Philadelphia - Columbus 5:4 (0:1, 0:2, 5:1)

Góly: 45. Voráček (C. Giroux, Streit), 46. Coburn, 56. E. Gustafsson (Simmonds, C. Giroux), 57. C. Giroux (Raffl, Voráček), 59. C. Giroux (Streit, Voráček) - 16. C. Atkinson (R. Murray), 25. Skille (Letestu, Nikitin), 40. N. Foligno (J. Johnson, Dubinsky), 49. Comeau (Anisimov)

Pittsburgh - Minnesota 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Góly: 1. Kunitz (P. Dupuis, Crosby), 22. Sutter (Maatta, Vitale), 24. M. Niskanen (J. Jokinen, J. Neal), 31. Kunitz (Crosby, M. Niskanen), 48. Maatta - 32. Pominville (Niederreiter, Suter), 44. Heatley (Ch. Coyle, Ballard)

Ottawa - Florida 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Góly: 10. Ch. Neil (MacArthur, Methot), 20. Spezza (Karlsson, C. Anderson) - 6. Hayes (Matthias, Barch), 38. Barkov (Gilbert, B. Campbell), 58. Gilbert (Fleischmann, M. Goc), 59. KOPECKÝ

Tampa Bay - Nashville 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Góly: 3. Killorn (Hedman, Cote), 20. M. St. Louis (S. Salo, Killorn), 29. Purcell (Filppula, Carle), 34. PÁNIK (Brewer, Šustr) - 27. C. Smith (Cullen, Weber), 34. C. Smith (Cullen, Ellis)

St. Louis - Montreal 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)

Góly: 5. Steen (Oshie), 8. Steen (D. Roy, Berglund), 14. Ch. Stewart (Morrow, Jackman), 53. Schwartz (Oshie, Shattenkirk), 58. Lapierre (Cracknell) - 33. Gallagher (Desharnais)

Dallas - Vancouver 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 5. Benn (Seguin, Connauton), 5. Sceviour (Peverley, E. Cole), 37. E. Cole (Peverley), 43. Ničuškin (E. Cole, Seguin) - 8. Ch. Higgins (Santorelli, Bieksa)

Detroit - Calgary 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 1. D. Alfredsson (Daciuk, Kronwall), 32. J. Andersson (D. Alfredsson, Daciuk), 62. D. Alfredsson (Daciuk, Kronwall) - 6. M. Backlund (Cammalleri, Brodie), 36. Giordano (Glencross, Cammalleri)

Colorado - Edmonton 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Góly: 22. Barrie (P. Stastny, Duchene), 35. O'Reilly (MacKinnon, Duchene), 39. Talbot (Cliche), 60. Duchene (Talbot, Hejda) - 15. T. Hall (Petry, Nugent-Hopkins), 33. Nugent-Hopkins (T. Hall)

Los Angeles - San Jose 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Góly: 26. A. Martinez (Toffoli), 32. Toffoli (Vojnov, M. Jones), 41. J. Carter (D. King, Regehr), 47. D. King (J. Carter, Regehr) - 58. Marleau (Havlát)