Diváci vypískali Bayern, na triumf mu stačil slabý výkon

Mníchovský klub vyhral päť zo šiestich trofejí, ktoré sa v tejto sezóne dali získať.

(Zdroj: TASR/AP)
Ponuka zájazdov na novú sezónu Premier League >>

BRATISLAVA. Nemeckému víťazovi Ligy majstrov stačila polhodina plnohodnotného výkonu, aby v Marrákeši zdolal Raju Casablanca 2:0.

Bavori dali góly v 7. min Dante a v 22. min Thiago. Do polčasu hrali ešte solídny futbal, po prestávke pôsobili, akoby sa im nechcelo. Skôr už mysleli na sviatky a nik sa nechcel zraniť.

Diváci ho vypískali, odborníci kritizovali. Bol to určite jeden z najslabších výkonov Bayernu v sezóne, ale aj on má právo na taký.

Súťaži stále chýba meno

Majstrovstvá sveta klubov stále nemajú vážnosť, akú by si zaslúžili. Casablanca hrala preto, že je marockým majstrom. Inak štartovali tímy, ktoré vyhrali najvyššiu kontinentálnu klubovú súťaž.

Marocké mužstvo postupne vyradilo novozélandský Auckland, mexické Monterrey a v semifinále senzačne brazílske Mineiro Belo Horizonte s Ronaldinhom na čele.

Bayern (a Atletico) nasadili do semifinále. Európania zdolali najskôr čínsky Kuang-čou Avergrande, ktorý trénuje kouč majstrov sveta 2006 Marcello Lippi.

Bayern vyhral v sezóne nemeckú ligu i pohár, Ligu majstrov, Superpohár UEFA. Nevyhral iba domáci Superpohár.

O najlepší tím sveta sa hralo v rôznych podobách od roku 1965. Súčasnú verziu stvorili v roku 2000, potom mala štyri roky pauzu, pokračujú od roku 2005. Stále to však nie je ono. Sklamanie neskrýval ani šéf svetovej futbalovej federácie (FIFA) Joseph Blatter.

Ťažké srdce mal predovšetkým na Európu. „Záujem tam mal byť oveľa väčší.“

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Bayern vyhral MS klubov, tento rok má už piatu trofej

Dobrá reklama

Aj v Mníchove berú víťazstvo „iba“ ako výrazný reklamný ťah, nie špeciálne cenený triumf.

„V týchto dňoch sa doslova naháňame od zápasu k zápasu. Svet je však globálny. Pre našu popularitu to je skvelý výsledok,“ povedal prezident Bayernu Uli Hoeness.

Priznal, že jeho tím stále nie je taká silná značka ako Real, Barcelona či Manchester United.

Člen exekutívy Bayernu pre stratégiu Jörg Wacker má za úlohu stav postupne meniť.

„Spokojní sme, že bol turnaj v Maroku. Súťaž nemá popularitu iba v Európe. Napríklad v Južnej Amerike je prestížou číslo 1 vyhrať nad európskym klubom.“

Atletico Mineiro doma ostro kritizujú. Iba teraz, v roku 2010 nehral tím z tejto časti sveta vo finále. V roku 2010 vyhral Inter Miláno nad ghanským Mazembe. Brazílčania však v súťaži zvíťazili štyrikrát.