Mladí Slováci prehrali vyrovnaný zápas s USA 3:6

David Gríger si proti Nemecku pripísal štyri kanadské body.
David Gríger si proti Nemecku pripísal štyri kanadské body. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|28. dec 2013 o 11:26

O druhom zápase Slovákov na MS rozhodli presilovky, Američania v nich dali tri góly.

• Najlepším hráčom Slovenska bol útočník Martin Réway, ktorý strelil dva góly
  • O zápase rozhodli najmä presilovky. Američania dali v početnej výhode úvodné tri góly a vyhrávali 3:0
  • Našim sa podarilo znížiť na 2:3, ale súper napokon zápas rozhodol tromi gólmi v poslednej tretine
  • USA obhajujú titul z vlaňajšieho šampionátu, v úvodnom zápase zdolali Česko 5:1

MS hokejistov do 20 rokov A-skupina (Malmö Isstadion)

USA - Slovensko 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)

Góly: 17. Eichel (Hartman, Butcher), 20. O'Regan (Grzelcyk, Kerdiles), 24. Hartman (Butcher, Eichel), 50. Grzelcyk (Carrick, DiPauli), 55. Matteau (Copp, Fasching), 57. Barber (Copp, Kerdiles) - 32. Kolena (Cehlárik), 33. Réway (Gríger, Kolena), 58. Réway (Gríger, Gachulinec).

Rozhodovali: Papp (Kan.), Romasko (Rus.) - Kowert (Nem.), Saha (Fín.), vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0.

USA: Gillies - Skjei, Carrick, Butcher, Santini, McCoshen, Grzelcyk, Slavin - Barber, O'Regan, Kerdiles - Erne, Eichel, Hartman - Fasching, Copp, Matteau - Hinostroza, Shore, DiPauli

Slovensko: Sabol - Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Černák, Valjent, Dinda, Kečkeš - Réway, Kolena, Gríger - Lunter, Daňo, Cehlárik - Horanský, Mlynčár, Minárik - Tibenský, Šimun, Skalický

Prvý gól našich strelil Kolena

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali vo svojom druhom vystúpení v základnej A-skupine juniorských MS vo švédskom Malmö s úradujúcimi majstrami sveta z USA po sympatickom výkone 3:6.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša tak majú po sobote na konte stále iba tri body za piatkové víťazstvo nad rovesníkmi z Nemecka (9:2), vďaka nim však majú reálnu šancu postúpiť do štvrťfinále.

Sedemnásť minút držali remízu

Dvadsiatka držala proti favoritovi bezgólový stav 17 minút, po presnom zásahu Jacka Eichela sa Američania dostali do vedenia a postupne si vytvorili trojgólový náskok.

Hráči spod Tatier sa vrátili do hry v polovici druhej tretiny, keď Milan Kolena s Martinom Réwayom skórovali v priebehu 113 sekúnd a znížili na 2:3.

Všetkých päť úvodných gólov pritom padlo v presilovkách. Obhajca titulu ale nedopustil prekvapenie, v záverečnej časti sa presadil trikrát a definitívne zlomil odpor Bokrošovcov. Tým sa už podarilo iba skorigovať stav zásluhou druhého gólu Réwaya.

Naposledy vyhrali s Janusom v bránke

Zámorský tím tak potvrdil svoju silu a po dvoch dueloch vedie A-skupinu s plným počtom šiestich bodov.

Mladí Slováci naposledy zdolali Američanov na MS 2. januára 2009, keď favorita šokujúco vyradili vo štvrťfinále najmä vďaka výbornému brankárovi Jaroslavovi Janusovi (5:3).

Tretí zápas na MS 20 čaká mladých Slovákov v pondelok 30. decembra o 17.30, keď opäť v Malmö Isstadione narazia na ďalšieho veľkého favorita na zisk titulu Kanadu. Účinkovanie v základnej A-skupine ukončia o deň neskôr na Silvestra o 13.30 súbojom s českými rovesníkmi.

Druhý a tretí gól našich strelil Réway

Povedal po zápase

Ernest Bokroš, hlavný tréner SR (zdroj: hockeyslovakia.sk): "Vzhľadom na kvalitu obhajcov titulu sme herne obstáli, výkon bol dobrý, ale výsledok sa nedostavil. Pripravili sme sa oň našou nedisciplinovanosťou v prvej tretine, keď Američania potrestali obe naše vylúčenia gólom a rovnako aj následnú presilovku v úvode druhej tretiny.

Dvoma presilovkovými gólmi sme sa vrátili do zápasu, znížili na rozdiel jediného gólu, mali i šance, ale napokon sa prejavila väčšia herná kvalita hráčov USA.

Po získaní puku dokázali kompletne piati prechádzať rýchlo do nášho pásma a vytvárať tlak pred Sabolom, nútiť nás k chybám a pohotovo ich trestať.

Tím USA disponuje štyrmi veľmi vyrovnanými formáciami, toľkých my nemáme. Potešilo však, že chlapci zvládli zápas fyzicky bez najmenších problémov, ukázali statočné srdcia a určite nezaostávali v nekompromisných osobných súbojoch.

Vôľa a obrovská chuť zabojovať aspoň o bod nechýbala. Mali sme však viac zdramatizovať zápas, držať výsledok 2:3 čo najviac k záveru a potom sa pokúsiť skórovať v power play.

To nám prekazil štvrtý inkasovaný gól. V pondelok nás čaká ďalší veľký favorit Kanada. Očakávam rovnaký zápas i rovnakú kvalitu. Verím, že sa však tentoraz poučíme z chýb. Pokiaľ mužstvo zopakuje dnešný výkon, bude to dobrý signál do ďalších bojov na šampionáte."

B - skupina

Švédsko - Fínsko 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Góly: 5. Wennberg, 35. Johnson, 37. De La Rose, 48. Wennberg - 1. Lindell, 41. Ristolainen

Online prenos

Zápas sa skončil na góly pre USA 6:3 a 47:30 na strely. Najlepším z našich vyhlásili Réwaya.

58. min Na šiesty gól amerického kapitána Barbera sa podario odpovedať ešte Réwayovi. Prehrávame 3:6.

55. min. Američania s troškou šťastia zvýšili opäť na rozdiel troch gólov. Presadil sa Matteau. Naši svoje šance nevyužili, Američanom sa to naopak darí.

50. min. Prvý gól v zápase padol pri hre 5 na 5 až desať minút pred koncom. Američania po darázení puku odrazeného od zadného mantinelu opäť vedú o dva góly. Presadil sa obranca Grzelcyk.

46. min Presilovku sme opäť ubránili, Američanom sa dokonca počas nej nepodarilo ani vystreliť. Rozdiel v počte striel naši znížili na 24:32.

44. min. Obrovské šance mali naši v oslabení, najskôr nedal gól obranca Luža, potom nevyužil samostatný nájazd Marko Daňo. Američania sa s posledných síl ubránili.

42. min. Prvú veľkú šancu v tretej tretine mal Horanský, sám pred americkým brankárom však neuspel. Naši však opäť faulovali a opäť sa budú brániť v početnom oslabení.

41. min. Tretiu tretinu začíname ešte stále v oslabení, prvú minútu tak naši odohrajú štyria. Napokon to bola prvá presilovka Ameriky v tomto zápase, ktorá sa neskončila gólom v našej bránke.

"Súper nevymyslel nič extra, dal tri góly v presilových hrách. My hráme dobre, gól by som želal Grígerovi," hovorí v štúdiu RTVS Ivan Dornič.

Druhú tretinu sme vyhrali 2:1 a znížili sme tak na 2:3. Američania vedú aj na strely 31:22.

40. min. Posledné sekundy aj v druhej tretine dohrávame v oslabení. Hru sme však vyrovnali, Američanov do veľkých šancí púšťame už menej.

37. min. Američania sa aj ďalej nechávajú vylučovať, Slováci hrajú tretiu presilovku v krátkom čase. Tentokrát sme však gól nedali.

33. min. Séria gólov v presilovkách pokračuje, práve padol už piaty. Druhú presilovku z našich piatich v tomto zápase využil Réway a znížil na 2:3.

32. min. Aj štvrtý gól v zápase padol v presilovke, po troch amerických prišiel prvý náš gól. Amerického brankára prestrelil Kolena. Po pár sekundách hrajú naši opäť presilovku.

30. min. Američania nás zatlačili, z protiútoku však mali možnosť streliť gól Réway s Grígerom, súperov brankár však gól opäť nedostal a Grígerovu strelu chytil. Jeden z Američanov opäť fauloval a tak hráme štvrtú presilovku.

27. min. Tretiu presilovku odohrali aj naši hráči a ani do tretice sa im nepodarilo prekonať brankára Gilliesa. Na strely prehrávame 14:24.

25. min. Američania využili aj tretiu presilovku, po našej nevyužitej šanci strelili tretí gól a vedú už 3:0.

23. min. Na trestnej lavici je náš najmladší hokejista vo výbere Erik Černák. Lunter mal však aj v oslabení veľkú šancu, brankár opäť výborne šancu našich zlikvidoval.

21. min. Druhá tretina začala nebezpečnou strelou Milana Kolenu. Bránku však minul.

Skončila sa prvá tretina, prehrávame 0:2 na góly a 11:22 na strely.

20. min. Brankár Sabol dostal dve minúty za zdržovanie hry a Američania nás zatlačili a využili aj druhú presilovku v zápase. Gól sme dostali len pol sekundy pred koncom zápasu.

19. min. V americkom mužstve sú na ľade aj hráči, ktorí už odohrali zápasy v NHL. Základ nášho mužstva tvoria hráči HK 20, hrajúcemu našu extraligu.

17. min. Sedemnásta strela Američanov padla do našej brány. Prvú presilovku náš súper okamžite využil.

16. min. Naši teraz zatlačili Američanov, do zakončenia sme sa však nedostali. Následne je prvým našim vylúčeným Dinda.

14. min. Američania ubránili aj druhú oslabovku a okamžite po jej skončení mali veľkú šancu. Sabol ju zneškodnil. Na strely prehrávame 9:14.

11. min. Veľké dve príležitosti mal práve druhý útok, Američania sa šťastne ubránili. Zahráme si aj druhú presilovku.

10. min. Američania za posledných pár minút pridali a za desať minút tak nášmu brankárovi už na iihf.com narátali 12 zákrokov. Náš prvý útok si šance dokáže utvoriť, ale Američania sú veľmi nebezpeční.

8. min. Veľkú šancu mal Marko Daňo, puk mu preskočil cez hokejku. Na strely je zatiaľ remíza 4:4.

7. min. Hoci sa nám presilovka veľmi nedarí, Gríger nebezpečne vystrelil. Stav sa nemení.

5. min. Prvým faulovaným v zápase bol Milan Kolena a Slováci tak budú hrať v početnej výhode v zápase ako prví.

3. min. Prvú obrovskú šancu v zápase mal Gríger, sám pred brankárom však neuspel. Šanca ušla aj režisérovi kanadskej televízie, ktorá televízny prenos zo šampionátu vyrába aj vo Švédsku.

1. min. Zápas sa začal, úvodné buly sme prehrali. Američania nás okamžite napádajú.

0. min. V bránke je aj dnes Richard Sabol, mužstvo sa bude spoliehať na jeho výkon. Prvý útok aj dnes v zložení Réway, Kolena, Gríger,

13:35 Hráči oboch mužstiev sú na hracej ploche a sú pripravené na stretnutie.

13:33 Podobne ako včera zápas s USA aj dnes začneme o pár minút neskôr. Rozhodcovia už korčuľujú, o pár sekúnd prídu aj hráči. Domáci sú dnes podľa zápisu Američania.

13:29 "Američania hrajú nátlakový hokej a sám som zvedavý ako sa s tým vyrovnáme," povedal pre RTVS pred zápasom s USA tréner Ernest Bokroš. "Je to iný štýl hokeja, pramení to aj z výberu hráčov v Amerike, ktorý je výrazne širší," povedal v televíznom štúdiu Igor Tóth.

11:25 Na 7 z posledných 10 juniorských MS hrali Slováci o záchranu, teraz má národný tím vyššie ambície. „Cítim, že tento rok to bude iné,“ hovorí Martin Reway, ktorý by mal patriť medzi opory. „Tvorí sa dobrá partia. Prvoradé je postúpiť zo skupiny a potom to bude na nás, kam sa dostaneme.“

Skvelé sólo Horanského a náš deviaty gól

11:20 Dnes hrajú naši proti obhajcom vlaňajšieho titulu z ruskej Ufy– tímu USA. V základnej A-skupine na nich ešte čakajú Kanaďania (30. decembra o 17.30) a Česi (31. decembra o 13.30).

Pred nemeckým brankárom je Slovák Réway.

11:15 Nik z hráčov neutrpel zranenie podľa manažéra slovenského tímu Romana Ulehlu.

„Len Cehlárikovi pri poslednom striedaní súper trochu načal bradu, no verím, že do zápasu proti Američanom bude v poriadku.“

Dvadsiatka dosiahla jedno zo svojich najvyšších víťazstiev v histórii juniorských šampionátov. Nemcov už v minulosti zdolala 9:0 a 8:3 (zápasy o záchranu v roku 1998) i 5:0 (2004).

V ôsmom vzájomnom súboji na MS do 20 rokov vyhrali Slováci včera šiestykrát.

11:09 Slováci v úvodnom zápase porazili Nemcov 9:2. Strelec siedmeho slovenského gólu Martin Réway si pochvaľoval súčinnosť vo formácii s kapitánom Milanom Kolenom a krídelníkom Dávidom Grígerom.

„S Milanom sme hrávali už v osemnástke, na ľade o sebe dobre vieme. S Nemcami sme sa zbytočne nemlátili pri mantineloch, snažili sme sa využiť naše technické a kombinačné výhody. Výsledok je príjemný, ale s troma bodmi sa rozhodne neuspokojíme. Chceme bodovať aj ďalej.“