Karel Gut bol pán tréner s pamäťou vedca

Karel Gutt bol ako tréner funkcionár pri ôsmich československých a českých tituloch majstra sveta.
Karel Gutt bol ako tréner funkcionár pri ôsmich československých a českých tituloch majstra sveta. (Autor: MAFRA)
Peter Fukatsch|10. jan 2014 o 11:19

Jeden z najlepších obrancov svojich čias sa stal legendou na trénerskom poste. Pod jeho vedením spolu so Slovákom Jánom Starším vybojovalo Československo v rokoch 1976 a 1977 dva tituly majstrov sveta za sebou.

Karel Gut (16. 10. 1927 - 6. 1. 2014) bol človek vodcovských schopností bez toho, aby to dával najavo.

Ako obranca na ľade, potom na trénerskej lavičke i v mnohých funkcionárskych kreslách riešil veci vždy pokojne. Keby nebol športovcom, asi by sa stal zdatným diplomatom.

Šéfoval pri zlatých

"Bol všeobecne uznávanou osobnosťou nášho i medzinárodného hokeja," hovoril súčasný šéf českého zväzu Tomáš Král. "Desaťročie, počas ktorého viedol český hokej, bolo najúspešnejším obdobím a vďačíme mu za mnoho." Česko sa stalo za Gutovho šéfovania olympijským víťazom 1998 a štyrikrát majstrom sveta.

Legendárnu dvojicu tvoril v Spartaku Praha Sokolovo (istý čas názov komunistami premenovanej Sparty) s Františkom Tikalom. V roku 1954 získali náš titul, už predtým boli reprezentantmi. Bola to najdlhšie hrajúca obranná dvojica Československa.

Tikal (zomrel v auguste 2008) a Gut boli protipóly. František bol silný fajčiar, Gut skôr askét. Tikal bol "poctivý obranný pes", ktorý aj fauloval. Gut tvorivý a útočný bek. Priekopník v hre z obrany dopredu. Približne, akoby dnes nastupovali spolu Chára s Višňovským.

Český (československý) hokej so Slovákom Trojákom mal tesne po vojne mužstvo schopné konkurovať Kanade. Vyhralo MS 1947 a 1949. Na olympiáde 1948 skončilo za Kanadou len o skóre. Ibaže v roku 1950 komunisti urobili z polovice slávneho tímu vlastizradcov, dvanástich uväznili.

Reprezentácia sa rozpadla. Na šampionát 1951 ČSR nešla, o dva roky z MS odstúpila, lebo zomrel prezident Klement Gottwald.

Gut (aj Tikal) získal iba tri bronzové medaily. I tak však patril medzi najuznávanejších svetových obrancov. V roku 1955 ho vyhlásili za najlepšieho na tomto poste na MS v západnom Nemecku. Zo 114 stretnutí v reprezentácii dal 34 gólov, čo je slušná bilancia aj pre útočníka.

Hral na troch olympiádach - 1952 (4.), 1956 (5.) a 1960 (4.) a deviatich majstrovstvách sveta. Naši boli tretí trikrát - 1955, 1957, 1959. Hokeju vládla Kanada, rázne doň vstúpil Sovietsky zväz, prekvapiť vedeli Švédi. V prípade Kanady išlo vždy o víťaza Allenovho pohára pre najlepší amatérsky klub krajiny, profesionáli na MS a OH nesmeli.

Ako tréner spolu s Ján Starším viedol Československo v majstrovských rokoch 1976 a 1977.
FOTO - ČTK

Trénerské triumfy

Gut veľa študoval, na začiatku šesťdesiatych rokov plynulo prešiel z hráčskej kariéry na trénerskú – viedol Spartu, nemecký Landshut a československú reprezentáciu. V nej sa dočkal satisfakcie. Mužstvo koučoval so Slovákom Jánom Starším, tiež slávnym hráčom, rovnako praktikom ako vzdelancom. Slovák je svetová kapacita, docent so športovým vzdelaním, Gut bol skôr historik.

V ich výberoch sa stretli vzácne typy. Napríklad brankári Dzurilla a Holeček, obrancovia Pospíšil, Machač, útočníci Hlinka, Martinec, Nový, bratia Šťastní, Lukáč.

„Ako hráč si všetko užijete oveľa intenzívnejšie než v úlohe trénera. Ale ja som bol fakticky pri ôsmich z jedenástich zlatých medailách," zhrnul Gut svoj pocit, keď sa v roku 2004 lúčil s pozíciou prezidenta Českého hokejového zväzu.

Gut je členom svetovej i českej hokejovej Siene slávy. Šéfom tej so sídlom v Liberci je legendárny brankár Dominik Hašek. "Pan Gut bol historik i pamätník. Keď sme sa potrebovali niečo dozvedieť, vždy sme sa mohli na neho obrátiť a on mal k tomu čo povedať. Myslím si, že na vyššej úrovni tu nikto taký nebol. Možno nie je ani v Európe, v Kanade asi áno."

Napísal vzácne knihy s využitím vlastnej dokumentácie Zlatá kniha hokeja a Svetový hokej. Pri rozlúčke s oficiálnym pôsobením v československom a českom hokeji v roku 2004 na otvorení majstrovstiev sveta v Prahe hovoril: „Holešovickú halu som otváral v hráčskom drese pred päťdesiatimi rokmi. A teraz končím, prepáčte za výraz ako bafuňár (papaláš, pozn. red.), v najmodernejšej aréne Európy."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Slovensko»Karel Gut bol pán tréner s pamäťou vedca