AKTUALIZOVANÉ V NEDEĽU 10:23

Tatar zariadil výhru Detroitu, Hossa strelil 16. gól

Andrej Meszároš sa plnohodnotne vracia do zostavy Philadelphie. Jeho asistencia však nezabránila prehre s Tampou 3:6.

Tomáš Tatar odohral v tejto sezóne už 37 zápasov. Strelil v nich desať gólov.(Zdroj: TASR / AP)

NEW YORK. Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar sa postaral o víťazný gól Detroitu v sobotňajšom zápase zámorskej NHL na ľade Los Angeles.

Dvadsaťtriročný ľavý krídelník upravil v 53. min súboja na priebežných 2:1, Red Wings vyhrali napokon 3:1. Tatar pridal k presnému zásahu aj jednu asistenciu, keď v 18. min prihral na vyrovnávajúci gól Rileymu Sheahanovi.

Rodáka z Ilavy Tatara po zápase vyhlásili za tretiu hviezdu.

Predbehol Cháru a gól poslal otcovi

Tatar dosiahol desiaty gól v sezóne a celkovo má na konte 19 bodov. V bodovaní Slovákov sa prepracoval na tretie miesto pred Zdena Cháru z Bostonu.

Po góle si dal dole rukavicu a jasným gestom poslal hore do neba pozdrav pre svojho otca, ktorý v piatok zomrel. "Gól aj víťazstvo venujem otcovi. Mal som celý zápas pocit, že je s nami. Ťažko sa mi o tom hovorí, je to pre mňa veľká strata," povedal po zápase zámorským médiám Tatar.

Pre mladého útočníka to bol jubilejný 10. presný zásah v tejto sezóne a deviata asistencia.

Tréner Tatara chápe

Citové rozpoloženie mladého hokejistu chápe aj jeho tréner Mike Babcock.

"Najlepšie ako si uctiť pamiatku otca, či matky, je tvrdo na sebe pracovať a ďalej makať na sto percent. Viem to z vlastnej skúsenosti, pretože som prišiel v mladom veku o mamu a vždy počas štátnej hymny sa za ňu modlím. Nikdy som sa s ňou navždy nerozlúčil a to môže byť aj jeho prípad. Jeho otec tu je stále s ním. Je to samozrejme iný druh vzťahu, ale mne veľmi pomáha, keď na mamu myslím," povedal kouč Detroitu.

"Hral s ťažkým srdcom, nemal to jednoduché. Bolo to vidieť na jeho reakcii po góle," povedal Tatarov spoluhráč Daniel Cleary. "Chlapec si prešiel nepríjemným obdobím. Sme všetci s ním a pomôžeme mu," dodal brankár Jimmy Howard.

Svoj gól poslal Tomáš Tatar zosnulému otcovi

Gól Mariána Hossu stačil Chicagu len na jeden bod, Blackhawks prehrali na ľade Montrealu 1:2 po predĺžení. Hrdinom duelu sa stal domáci obranca Andrej Markov, ktorý strelil obidva góly Habs.

Pre Hossu to bol 16. gól v ročníku, na ľade strávil 18:10 min. Jeho spoluhráč Michal Handzuš pobudol na ploche 12:27 min, pripísal si jeden mínusový bod a dve trestné minúty.

Boston vyhral v San Jose 1:0, keď o víťazstve hostí rozhodol v 53. minúte švédsky útočník Carl Söderberg. Piate čisté konto v sezóne a 21. v kariére vychytal fínsky brankár Tuuka Rask, ktorý zaznamenal 26 úspešných zákrokov.

Jeho krajan a spoluhráč v tíme do Soči Antti Niemi čelil 22 strelám Bruins. Jednu na neho vyslal aj slovenský obranca Zdeno Chára, kapitán Bostonu odohral viac ako 26 minút. Do zostavy Bostonu sa po treste vrátil Shawn Thornton a po zranení Loui Eriksson.

Jágr prekonal Lemieuxa

Česká legenda Jaromír Jágr prekonal v sobotu svojho bývalého spoluhráča Maria Lemieuxa v počte získaných bodov v základnej časti NHL.

Štyridsaťjedenročný útočník New Jersey si pripísal asistenciu pri víťaznom góle Mareka Židlického v predĺžení proti Floride a dosiahol tak svoj 1724. bod. Jágr sa osamostatnil na siedmom mieste v historickom rebríčku, šiesty je s 1755 bodmi Steve Yzerman.

Hráči Tampy Bay zvíťazili v úvodnom zápase sobotňajšieho programu na ľade Philadelphie 6:3. V drese domácich si slovenský obranca Andrej Meszároš pripísal do štatistík jednu asistenciu pri druhom góle Čecha Jakuba Voráčka v 35. min duelu.

Meszároš odohral v zápase takmer 21 minút a prezentoval sa aj piatimi streleckými pokusmi, v tomto smere bol druhým najaktívnejším hráčom duelu. V drese Lightning znova nenastúpil slovenský útočník Richard Pánik.

NHL - Sobota

Philadelphia - Tampa Bay 3:6

Góly: 27. Voráček (Giroux), 32. Simmonds (Hartnell, Giroux), 35. Voráček (MESZÁROŠ) - 5. Killorn, 26. Purcell (V. Filppula, Carle), 28. Malone (N. Thompson, Crombeen), 36. V. Filppula (Killorn, Purcell), 40. St. Louis (T. Johnson, R. Gudas), 59. Malone (Crombeen, Carle)

Montreal - Chicago 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 33. Markov (Jemelin, Bournival), 62. Markov (Pacioretty) - 50. MARIÁN HOSSA (Toews, Sharp)

New Jersey - Florida 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 16. Ryder (Clowe, Henrique), 65. Židlický (Jágr, Zajac) - 32. Bjugstad (Fleischmann, Upshall)

Los Angeles - Detroit 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Góly: 15. Doughty (Kopitar, M. Richards) - 18. Sheahan (TATAR, B. Smith), 53. TATAR (Sheahan, Bertuzzi), 58. Cleary (Glendening)

San Jose - Boston 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 53. Söderberg (L. Eriksson, Spooner)

Nashville - Ottawa 1:2 psn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 37. M. Fisher (Ellis, S. Jones) - 27. Turris (Conacher), rozh. sam. nájazd: Zibanejad

Winnipeg - Columbus 3:6 (1:0, 1:4, 1:2)

Góly: 5. O'Dell (Ellerby, Pardy), 32. Enström (Little), 46. Little (Ladd, Byfuglien) - 21. Letestu (MacKenzie, Ťutin), 25. Atkinson (Wisniewski, R. Murray), 29. N. Foligno (R. Johansen, J. Johnson), 30. Jenner, 45. Jenner (Horton, Anisimov), 52. Letestu (Wisniewski, MacKenzie)

Minnesota - Colorado 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Góly: 35. Coyle (Heatley), 35. Coyle (Heatley, Prosser) - 30. Landeskog (P. Stastny, Talbot), 34. O'Reilly (Mitchell, Benoit), 53. O'Reilly (Duchene), 59. Talbot (Benoit)

Phoenix - Anaheim 3:5 (1:1, 0:3, 2:1)

Góly: 4. Korpikoski (Vrbata, Hanzal), 52. Hanzal (Vrbata, Ekman-Larsson), 59. Ribeiro (Vrbata, Chipchura) - 13. Lindholm (Bonino, Palmieri), 26. Vatanen (Silfverberg, Perreault), 30. Penner (Perry, Perreault), 31. Getzlaf (Penner, Perry), 47. Lindholm (Maroon, Perreault)

Calgary - Pittsburgh 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 52. Backlund (Brodie, Hudler) - 17. Kunitz (Bortuzzo), 27. Niskanen (Glass)