AKTUALIZOVANÉ 14:33

Žampa v Adelbodene bodoval, vyhral Hirscher

Marcel Hirscher bol po prvom kole tretí, vďaka druhému najrýchlejšiemu času v 2. kole sa vyšvihol na prvé miesto a oslávil 22. triumf vo Svetovom pohári.

Slovák Adam Žampa skončil v Adelbodene na 22. mieste.(Zdroj: SITA/AP)

ADELBODEN. Slovenský lyžiar Adam Žampa šiestykrát v kariére bodoval v alpskom Svetovom pohári.

V nedeľňajšom slalome vo švajčiarskom Adelbodene obsadil 22. miesto so stratou 3,54 s na víťazného Rakúšana Marcela Hirschera a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal deväť bodov.

Žampa sa po druhý raz v tejto sezóne dostal medzi bodovanú tridsiatku, v novembrovom úvodnom slalome vo fínskom Levi skončil 14.

Postúpil z 30. miesta

Životný úspech dosiahol v roku 2012 v obrovskom slalome v rakúskom Söldene, kde bol senzačne deviaty. O postupe Žampu do 2. kola v Adelbodene rozhodli tri stotiny.

V Adelbodene dosiahol v 1. kole 30. najrýchlejší čas, na vedúceho Švéda Mattiasa Hargina stratil 3,15 s. V druhom kole sa slovenský zjazdár vydal na trať ako prvý a v konečnom účtovaní si polepšil o osem priečok.

Žampa bol s 22. miestom spokojný. "Teší ma, že sa mi v technicky najnáročnejšom slalome sezóny podarilo bodovať, vážim si to. V prvom kole som mal aj šťastie, postúpil som z 30. miesta," povedal pre TASR Žampa.

"Na trati mi vypadla tyč a išla mi rovno pod nohami. Pred druhým kolom som si povedal, že pôjdem do toho naplno, no pri nájazde do hornej roviny som spravil chybu, zostal som trochu vzadu," vysvetľoval Žampa.

"Technicky náročný spodok som však zvládol výborne. Možno to tak v televízii nevyzerá, ale tá strmina je naozaj brutálna, hrboľatá. Teraz ma čakajú slalomy vo Wengene i Kitzbüheli a potom môj obľúbený v Schladmingu. Chcem zabojovať o postup do finále SP v Lenzerheide, kam postúpi najlepších 25 slalomárov," dodal Žampa.

Celkový víťaz Hirscher bol po prvom kole tretí, vďaka druhému najrýchlejšiemu času v 2. kole sa však vyšvihol na najvyšší stupienok a slávil 22. triumf v SP.

V celkovom poradí sa obhajca veľkého glóbusu dostal na čelo o 23 bodov pred Nóra Aksela Lunda Svindala a vedie aj v priebežnej klasifikácii slalomu.

Rozhodli posledné bránky

Druhý skončil v nedeľu so stratou 29 stotín Švéd Andre Myhrer, tretí bol s odstupom 66 stotín Nór Henrik Kristoffersen.

Hirscherovi sa v Adelbodene darí, v nedeľu sa tešil vo švajčiarskom stredisku už zo štvrtého víťazstva. "Technická trať mi vyhovuje a dnes som si to naozaj užil. Prvé kolo nebolo celkom podľa mojich predstáv. V druhom kole som v hornej časti spravil chybu, no posledné bránky pred cieľom som zvládol výborne, práve tam som rozhodol o mojom triumfe," povedal do kamier rakúskej televízie ORF víťaz.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Adelboden (Švaj.)

Slalom mužov (1.+2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:49,75 min, 2. Andre Myhrer (Švéd.) +0,29 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,66, 4. Mattias Hargin (Švéd.) +0,80, 5. Manfred Moelgg (Tal.) +1,00, 6. Patrick Thaler (Tal.) +1,22,... 22. Adam Žampa +3,54, Andreas Žampa (obaja SR) nedokončil 1. kolo

Poradie vo Svetovom pohári celkovo (po 16 z 35 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 675 bodov, 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 652, 3. Ted Ligety (USA) 333, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 326, 5. Felix Neureuther (Nem.) 311, 6. Hannes Reichelt (Rak.) 296, ... 76. Adam Žampa (SR) 27.

Poradie v hodnotení slalomu (po 4 z 8 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 280 bodov, 2. Mattias Hargin (Švéd.) 220, 3. Mario Matt (Rak.) 200, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) 174, 5. Patrick Thaler (Tal.) 164, 6. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 150, ...28. Adam Žampa (SR) 27.