ALT: sporty v TV

Sportnet|17. jan 2013 o 14:31

Šport je biznis a musí predávať. Televízie vedia, kedy bude prenos pre diváka ešte príťažlivejší.

Predstavte si, že ste spoluhráčom Zdena Cháru a slovenský obranca práve vedľa vás na ľade dáva súperovi bitkou najavo, že nebolo veľmi múdre ísť s ním súboja.

Potom stlačíte gombík a už ste v koži samotného hráča, ktorý práve zo svojho soka vyzlieka dres. Pozeráte sa naňho (takmer) cez jeho vlastné oči a už pomaly putujete na trestnú lavicu. Ak vás nebaví pohľad z nej, prepnete sa na iného hráča. Alebo brankára. Alebo rozhodcu.

Je síce takmer isté, že kapitána slovenského tímu pri takýchto možnostiach v televízii už hrať neuvidíte, no budúcnosť športových prenosov bude podobná.

obr.jpgUž dnes totiž významne rastie dopyt po tzv. second-screen obsahu. Prichádzajú technológie, ktoré nám umožňujú vybrať si sledovanie zápasu z ľubovoľnej kamery, prepínať medzi nimi alebo určiť, ktorú akciu si pozrieme spomalene a viackrát.

Nechceme sa spoliehať na dramaturgiu televíznych režisérov, každý chce byť režisérom svojho vlastného zápasu a pozerať sa naň podľa seba.

Ako to vidí rozhodca

V zápase Americkej hokejovej ligy (AHL) medzi Charlotte Checkers a Rockford Ice Hogs nainštalovali rozhodcovi na prilbu malú kameru. Video síce neprenášala naživo, no neskôr zo zaznamenaného materiálu spravili zostrih, ktorý sa stal hitom internetu.

Nielenže fanúšikovia získali úplne nový pohľad na hru, odokrylo sa im aj zákulisie duelu, rozhovory medzi hráčmi a rozhodcami a rýchlosť ich reakcie.

Nadávky, hecovanie sa, radosť z hry. "Dobrá práca, chlapci," hovorí rozhodca hráčom, ktorí sa akurát pobili. Takto vyzerá hokej naživo. Lepšie ako vtáčia perspektíva, no nie?

Ragbisti nie sú nervózni

V Austrálii, Británii a ďalších krajinách úspešne vyskúšali kameru u rozhodcov aj pri ragby zápasoch.

"Je našou povinnosťou priblížiť ragby čo najväčšiemu možnému počtu ľudí a rozhodcovské kamery sú zásadnou súčasťou tohto procesu," povedal šéf anglickej profesionálnej ragbyovej ligy Phil Winstanley pre Telegraph.

Kamera "first-person" podľa neho ponúkne ľuďom nevšedný pohľad na to, čo vidí rozhodca a ako komunikuje s hráčmi.

Hráči experiment neodsúdili a tvrdia, že ich nemá prečo rozptyľovať. Istú obavu však vyjadril šéf klubu Newcastle Falcons.

"Je to niečo, čo musíme mať napamäti. Hrá sa pod tlakom, pred tisíckami ľudí. Keď sa z diaľky dostanete tak blízko k akcii, určite je to iný zážitok. Som z toho nervózny," povedal pre BBC.

Ideme naživo

Podobné experimenty prenikajú aj do futbalu. Znie to paradoxne, keďže ešte nedávno mnohí významní svetoví futbaloví funkcionári rázne odmietali zavedenie čo len tých najzákladnejších technológií do hry.

Napríklad aby sa nestávalo, že na Majstrovstvách Európy 2012 odpíšu Ukrajinu neuznaním platného gólu, keďže bránkové kamery sa na šampionáte nevyužívali.

Technika je však nezastaviteľná a o platnosti gólov pomaly, a žiada sa dodať - našťastie, začína rozhodovať "jastrabie oko".

fox.jpgV Spojených štátoch medzitým pri futbalovom zápase po prvýkrát vyskúšali aj rozhodcovské kamery.

"All Stars" výber najvyššej severoamerickej súťaže MLS nastúpil v exhibícii proti AS Rím. Keď si hviezdy Francesco Totti a Thiery Henry pred výkopom podávajú ruky, stojíte hneď vedľa nich. Hlavný arbiter Hilario Grajeda má totiž na hlave špeciálu čelenku s pripojenou kamerou.

O experiment sa postarali spoločnosti Broadcast Sports a televízny kanál ESPN2. Lebo futbal je biznis a toto je jedna z možností veľkých budúcich ziskov. Zábery prenášali už priamo počas zápasu.

Malá kamera s hmotnosťou sto gramov umiestnená na boku hlavy presne na úrovni očí zachytáva skutočný "first-person" pohľad. Bezdrôtový vysielač uchytený na špeciálnej veste potom odosiela signál, a divák tak dostáva na svoju obrazovku netradičné zábery priamo z centra diania. Navyše v HD rozlíšení.

Systém si pochvaľuje aj americká organizácia profesionálnych rozhodcov, podľa ktorej ide o vynikajúci nástroj pri vzdelávaní.

Mimochodom, keď si pozriete video práce hlavného rozhodcu, najbližšie frflanie nad zlým rozhodnutím proti vášmu obľúbenému tímu si možno rozmyslíte.

Od rozhodcov k športovcom

No rozhodcovia nestačia. Vy chcete ešte väčšiu akciu, chcete byť samotným hráčom. V krikete sa to už podarilo. Diváci Fox Sports v Austrálii sa totiž mohli vcítiť do kože hráča, ktorý odpaľuje loptičku rýchlosťou 145 kilometrov za hodinu. Samozrejme, z pohodlia svojej obývačky.

Kameru na helme mal pálkar Brisbane Heat Shane Watsor. Tvrdí, že ide o omnoho menej rušivý prvok, ako sú napríklad takzvané "spidercams" - kamery, ktoré sa pomocou spleti lán posúvajú nad celou plochou ihriska ponad hlavy samotných hráčov.

Pri iných športoch však môže nastať problém. Futbalista určite nebude behať s čelenkou na hlave a vysielačom za pásom. Ťažko si to zatiaľ predstaviť aj napríklad pri plavcoch či atlétoch, ktorí okrem súperov bojujú aj s váhou svojho výstroja a taká kamera by im určite do plánov nepasovala.

No núkajú sa iné športy. Prilby ako potenciálny priestor pre technológie nosia už spomínaní hokejisti, zjazdoví lyžiari, u nás veľmi úspešní vodní slalomári alebo cyklisti. Veď kto by si nepozrel zjazd z Col du Galibier na Tour de France očami Petra Sagana.

Kamery sú už teraz malé a výkonné a budú ešte menšie a ešte výkonnejšie. Zabudovať ich do helmy a niekde ukryť aj vysielač by o pár rokov nemusel byť žiadny veľký problém.

Čo sa už zmenilo

Ak sa vám to zdá prehnané, stačí sa pozrieť, kam sa posunuli športové prenosy od toho úplne prvého z olympijských hier v Mníchove 1936.

Farebné vysielanie prišlo v roku 1955. NBC takto priblížila divákom tenisový zápas Davisovho pohára medzi USA a Austráliou. Od roku 1955 môžete pozerať opakované zábery, o rok neskôr prišli aj spomalené.

V roku 1965 sa zrodili prvá televízna grafika. Síce to fungovalo tak, že človek musel pred kamerou držať tabuľku s nápisom, napríklad s menom aktuálne zobrazovaného hráča, ale účel to splnilo.

Prvá stanica s 24-hodinovým čisto športovým vysielaním, ESPN, začala v Spojených štátoch vysielať 7. septembra 1979. Keď sa pozriete na niektoré dnešné programy a úroveň grafiky menších športových televízií, nebol to až taký trapas.

Už od roku 1999 existuje možnosť, aby si televízni fanúšikovia cez pár nastavení svojho boxu mohli zápas nahrať a pozrieť, kedykoľvek im to bude vyhovovať.

Na prelome tisícroční prišlo HD rozlíšenie, a to najmä vďaka športu. O niekoľko rokov neskôr sa začínajú rozširovať streamované prenosy na internete. Kto dnes nechce, televíziu už ani nepotrebuje.

Nakoniec tu máme technológiu 3D, ktorá má ešte viac vtiahnuť do deja. Zatiaľ to nie je úplne ono, čo sa však už čoskoro môže zmeniť väčším rozšírením televízorov, na ktorých sledovanie v 3D už nebudú potrebné okuliare.

Príde revolúcia?

doom.jpgVo svete počítačových hier spôsobil žáner "first-person" revolúciu. Hry ako Wolfenstein 3D alebo Doom sa stali vzorom pre tisícky ďalších. Ľudia zostali fascinovaní zžitím sa s inou, virtuálnou postavou.

Pri televíznom prenose zápasu Barcelony Messiho síce ovládať nebudeme, ale pokojne by nám stačilo sledovať každý jeho pohyb a techniku práce s loptou. A tých, ktorí by si za to pokojne priplatili, nie je málo.

Už dnes môžeme vidieť zábery nebezpečnej rýchlosti v zákrutách priamo z pohľadu bobistov, akčné kamery našli svoje uplatnenie vo Formule 1 či motocyklových sériách.

Vďaka cenovej dostupnosti techniky, najmä populárnych GoPro kamier, je internet zaplavený amatérskymi "first-person" videami. Zobrazujú všetko, od skokov adrenalínových wingsuit letcov cez prechádzky mestom až po varenie.

Tým obrazom sme fascinovaní, pretože ukazuje dianie z pohľadu človeka. Človeka, ktorý je nám takto omnoho bližší, lebo zisťujeme, že svet vidí úplne rovnako, ako my. Napriek jeho vzdialenosti a sláve.

Chceme to zažiť sami, ale vrcholoví športovci z nás už nikdy nebudú. Televízie to vedia. V budúcnosti tými športovcami naozaj budeme. S čipsami v ruke v obývačke.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»ALT: sporty v TV