Nemec Schempp vyhral v Anterselve šprint, Slováci bez bodu

Nemecká biatlonová štafeta. Simon Schempp stojí celkom vpravo.
Nemecká biatlonová štafeta. Simon Schempp stojí celkom vpravo. (Autor: SITA/AP)
TASR|17. jan 2014 o 16:52

Na štarte zaujali viaceré absencie popredných biatlonistov, vrátane Nóra Svendsena. Príčinou bola blízkosť prioritnej olympiády a ladenie formy v tréningoch.

ANTERSELVA. Nemec Simon Schempp a Talian Lukas Hofer sa stali víťazmi piatkových rýchlostných pretekov na 10 km v rámci 6. kola Svetového pohára v biatlone v talianskej Anterselve.

Schempp bol neomylný na strelnici a v dramatickom finiši dosiahol navlas rovnaký čas ako Talian Lukas Hofer, ktorý strieľal s jednou chybou. Rozhodcovia sa tak rozhodli až dodatočne, najskôr za víťaza vyhlásili len Nemca.

O 4,3 s zaostal na treťom mieste ďalší nemecký reprezentant Arnd Peiffer. Slovákom preteky nevyšli a nevošli sa do bodovanej štyridsiatky.

Najlepší zo slovenskej štvorice Pavol Hurajt skončil na 55. mieste s jedným nepresným pokusom na strelnici. Ďalší traja Slováci mali po štyri chybné výstrely a skončili v záverečnej tretine výsledkovej listiny.

Matej Kazár bol 72., Miroslav Matiaško 74. a Martin Otčenáš obsadil 87. miesto spomedzi 100 biatlonistov v cieli.

Husto snežilo a bolo mokro

Na štarte sa vyplavili viaceré absencie popredných mužov, vrátane Nóra Svendsena, na príčine bola blízkosť prioritnej olympiády a ladenie formy v tréningoch.

V Anterselve husto snežilo a keďže teplota vystúpila na jeden stupeň, bolo mokro a sneh mal ťažkú štruktúru.

Slováci nastúpili vo štvorici olympionikov, už aj s uzdraveným Matejom Kazárom, a čakalo sa, že si zdvihnú vďaka výsledkom sebavedomie.

Kazárovi (strelecká bilancia 2-2) sa to na ležke nepodarilo, druhý a štvrtý terč nevybielil napriek tomu, že na strelnici nefúkalo a výkony boli pomerne stabilné. V stojke ho neposlúchol druhý a štvrtý terč a zahatal si vo výsledkoch cestu vpred.

Potešil Pavol Hurajt (0-1) a podal by stopercetný strelecký výkon, nebyť ´uleteného´ úplne posledného terč na stojke. Vo finiši sa vyžmýkal z energie, no na solídnejšie miesto to nestačilo. Oveľa horšie dopadli Martin Otčenáš (2-2) a Miroslav Matiaško (1-3) s nepríjemne vychýlenou muškou.

Ako prvý si o prenikavý výsledok medzi 101 štartujúcimi zažiadal Francúz Simon Fourcade so štartovným číslom jedna. Vybielil všetky terče a nastolil vysokú latku, za ktorou výrazne zaostal trebárs Nór Björndalen, na strelnici až s tromi chybami.

Zlyhal Fourcade

Prekvapujúco zlyhal aj M. Fourcade, v ležke minul druhý, štvrtý terč a na medailových stupňoch chýbal. Na čele sa poradie menilo, oproti S. Fourcademu boli bežecky rýchlejší viacerí, až nakoniec premiérové víťastvo putovalo do Nemecka zásluhou Simona Schemppa.

Domáci Lukas Hofer taktiež siahal na prvý kariérny triumf triumf, napriek tomu, že na medzičase pred posledným kolom strácal na Peiffera 3,1 sekundy a na Schemppa 3,9. V cieli stihol Peiffera zdolať, no na 25-ročného Schemppa s rozdielom púhych 0,3 sekundy nestačil.

Výsledky SP v Anterselve

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Simon Schempp (Nem.) a Lukas Hofer (Tal.) 24:44,9 min, 3. Arnd Peiffer (Nem.) +4,3 (0), 4. Dominik Landertinger (Rak.) +13,9 (1), 5. Martin Fourcade (Fr.) +25,3 (2), 6. Björn Ferry (Švéd.) +31,1 (1)... 55. Pavol Hurajt +2:05,8 (1), 72. Matej Kazár +2:43,5 (4) , 74. Miroslav Matiaško +2:46,6 (4), 87. Martin Otčenáš (všetci SR) +3:19,3 (4).

Priebežné hodnotenie SP (12 z 22 pretekov): 1. M. Fourcade 502, 2. Svendsen 413, 3. Landertinger 331, 4. Boe 315, 5. Schempp 310, 6. Šipulin 306, ...58. Hurajt 35, 65. Kazár 25, 81. Hasilla 9