Neznámy škótsky bežec na lyžiach zdolal všetkých domácich Nórov

Andrew Musgrave takto oslavuje triumfálne víťazstvo v Nórsku.
Andrew Musgrave takto oslavuje triumfálne víťazstvo v Nórsku. (Autor: SITA/AP)
SITA|18. jan 2014 o 12:58

Andrew Musgrave ovládol šprint voľnou technikou na majstrovstvách Nórska v bežeckom lyžovaní.

MOLDE. Dvadsaťtriročný neznámy Škót Andrew Musgrave sa stal prekvapivým v Molde víťazom šprintu voľnou technikou v rámci majstrovstiev Nórska v bežeckom lyžovaní.

Za ním sa zoradili známe mená zo Svetového pohára Ola Vigen Hattestad, Finn Haagen Krogh, Anders Glöersen a Tomas Northug. Vedúci muž priebežného poradia Svetového pohára Martin Johnsrud Sundby neštartoval.

"Je čas, aby sa definitívne zabudlo na orla Eddieho a skončili sa posmešky na adresu britských lyžiarov. Málokto vie, že bežecké lyžovanie funguje aj u nás na Ostrovoch. Som zvedavý na to prekvapenie všetkých, keď sa mi podarí v Soči získať olympijskú medailu," vyhlásil Musgrave.

Narážal na britského skokana na lyžiach Michaela Edwardsa, ktorý sa svojho času "preslávil" rekordne krátkymi skokmi a na ZOH 1988 v Calgary obsadil posledné miesto. Dolu mostíkmi sa spúšťal s dioptrickými okuliarmi na očiach, mal krkolomný štýl letu, preto aj dostal prezývku Orol.

Aktuálny nórsky šampión Musgrave je rodák z juhoanglického Dorsetu, ale lyžovať sa učil počas šiestich rokov, ktoré strávil ako dieťa v Shetlande na Aljaške. Neskôr žil v škótskom Aberdeenshire.

Na olympiáde vo Vancouvri obsadil v skiatlone na 15 + 15 km 51. miesto. Jeho víťazstvo v šprinte v Molde zrejme nebolo dielom náhody, keďže v ďalších pretekoch na 15 km klasicky obsadil 7. miesto.

Domov»Zimné športy»Neznámy škótsky bežec na lyžiach zdolal všetkých domácich Nórov