Giro d'Italia: 17. etapa | Sledujte naživo
Sagan sa štverá po kopcoch, etapu zrejme vyhrá jazdec z úniku
PROFILY

Kovaľčuk je krížencom P. Bureho a Nolana

Florida 24. júna (TASR) - Ruský krídelník Iľja Kovalčuk sa stal najväčšou hviezdou v sobotňajšom vstupnom drafte NHL, po 18-ročnom talente siahla Atlanta Thrashers. Odborníci tvrdia, že je krížencom rýchlika Pavla Bureho a ...

Florida 24. júna (TASR) - Ruský krídelník Iľja Kovalčuk sa stal najväčšou hviezdou v sobotňajšom vstupnom drafte NHL, po 18-ročnom talente siahla Atlanta Thrashers. Odborníci tvrdia, že je krížencom rýchlika Pavla Bureho a agresívneho Owena Nolana a korčuliarskym štýlom sa podobá na krajanov Maxima Afinogenova a Sergeja Samsonova. Slovenská draftová jednotka 2001, Tomáš Slovák, je mohutný zase mohutný obranca, prezentujúci sa fyzickou hrou a disponujúci tvrdou strelou.

Kovaľčuk, rodák z ruského Tveru je vynikajúci korčuliar a vďaka svojim fyzickým prednostiam forsíruje agresívny štýl hry. Vo svojej prvej semiorskej sezóne nazbieral v drese Spartaka v 40 zápasoch 46 bodov a patril k oporám tímu. Kovaľčuk je majstrom sveta do 18 rokov v tomto roku a štartoval aj na MS 20, kde v siedmich zápasoch získal 7 bodov. Celú sezónu figuroval na čele európskeho zoznamu skautov a všeobecne sa očakávalo, že bude draftovaný na jednom z prvých dvoch miest.

"Iľja má všetky predpoklady stať sa špičkovým hráčom. K skvelému a efektívnemu herném prejavu pridáva veľmi dobré charakterové vlastnosti. V každom tíme, v ktorom hral bol lídrom," povedal o ruskej nádeji bývalý sovietsky reprezentant Jevgenij Zimin.

Slovák odohral v minulej sezóne v drese HC Košice 43 zápasov a nazbieral v nich 10 bodov za 5 gólov a rovnaký počet asistencií a tri zápasy odohral aj v košickej juniorke (1+1). Mohutný obranca sa prezentuje fyzickou hrou a disponuje tvrdou strelou. V prípade úspechu v prípravnom kempe sa Slovák pridá k ďalším štyrom hokejistom Nashvillu Richardovi Lintnerovi, Vladimírovi Országhovi, Mariánovi Cisárovi a Jánovi Lašákovi. V systéme predátorov je aj ďalší slovenský útočník Martin Bartek.

Igor Pohanka patril v prvej zámorskej sezóne patril k oporám svojho tímu Prince Albert (WHL). Bývalý hokejista bratislavského Slovana v mládežníckych tímoch je skvelým korčuliarom s dobrou stabilitou. Navyše vyniká technickou hrou a k dobrej rozohrávke pridáva i nebezpečnú strelu švihom. Pri hráčskom potenciále New Jersey si však na NHL pravdepodobne musí ešte počkať.

Peter Budaj odchytal v zámorí už druhú sezónu a v Toronte (OHL) si oproti prvému roku výrazne zlepšil priemer inkasovaného gólu na zápas. Má rýchlu lapačku a dobrý reflex, navyše je veľmi silný vo vlastnom bránkovisku. Medzi slabiny patrí práca s hokejkou. Reprezentoval Slovensko na posledných MS do 20 rokov v Petrohrade.

Tomáš Malec je odchovancom skalického hokeja a v prvej sezóne v zámorí sa prezentoval úspešne, keď sa stal ôsmym najproduktívnejším hráčom juniorskej QMJHL a zároveň ho vyhlásili za najlepšieho obrancu medzi nováčikmi a dostal sa aj do All-Star tímu nováčikov. Reprezentant Slovenska do 18 a 20 rokov je veľmi dobrým korčuliarom s dobrou rozohrávkou. K ofenzívnym schopnostiam pridáva aj tvrdú fyzickú hru. V tíme panterov by sa po boku skúseného Róberta Švehlu mohol stať druhým slovenským zadákom.

klub: HC Košice

draft: Nashville Predators (2. kolo/42. pozícia)

klub: Prince Albert (WHL)

draft: New Jersey Devils (2. kolo/44. pozícia)

2000-01 Prince Albert 70 16 33 49 -28 24

PETER BUDAJ

narodený: 18. septembra 1982 v Banskej Bystrici

váha: 90 kg

post: brankár

klub: St. Michaelďs (OHL)

draft: Colorado Avalanche (2. kolo/63. pozícia)

štatistika v poslednej sezónu:

2000-01 St. Michaelďs 37 1996 95 2,86 90,7%

TOMÁŠ MALEC

narodený: 13. mája 1982 v Skalici

váha: 84 kg

klub: Rimouski (QMJHL)

draft: Florida Panthers (3. kolo/64. pozícia)

2000-01 Rimouski 64 13 50 63 -17 198 /vysvetlivky: u hráčov: počet zápasov, góly, asistencie, body, plus/mínus, trestné minúty

u brankára: počet zápasov, počet odch. minút, počet inkasovaných gólov, priemer ink. gólu na zápas, percentuálne úspešnosť/