AKTUALIZOVANÉ V PONDELOK 16:28

Aj Andreas Žampa ide do Soči

K istej trojici Adam Žampa, Matej Falat a Martin Bendík pribudne v olympijskej nominácii zjazdárov ešte Andreas Žampa. A možno aj piaty Vladimír Siráň.

Adam Žampa.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ďalšie miesto pre zjazdára zo Slovenska zabezpečil Matej Falat, ktorý vyhral ešte v stredu a vo štvrtok dve superkombinácie FIS v rakúskom St. Lambrechte. V olympijskej listine sa posunul na 93. priečku. Falat tak zaistil olympijskú nomináciu Andreasovi Žampovi, ktorý pôvodne figuroval medzi náhradníkmi. Dvadsaťročnému Falatovi sa darilo v St. Lambrechte aj v super G, v ktorom obsadil 3. miesto.

Cez víkend Falat spolu s Andreasom Žampom štartovali na slalome a obrovskom slalome Európskeho pohára v Zell am See. Sprevádzal ich tam Tomáš Žampa, otec a tréner bratov Žampovcov.

Čaká aj piate miesto

„Neboli žiadne emócie. Ja som bol pokojný. Ako som vravel už pár dní predtým, proces nominácie podľa výstupov vedenia našej lyžiarskej asociácie bol veľmi zdramatizovaný. Matej Falat vyhral dve superkombinácie pretekov FIS ešte pred štyrmi dňami a hneď sa to premietlo do rebríčka. Očakávam, že vďaka ďalšiemu posunu v rebríčku sa rozšíri kvóta pre ďalšieho muža podobne ako u žien na päť a do Soči pôjde aj Vlado Siráň,“ povedal pre SME Tomáš Žampa.

Nomináciu Andreasa Žampu do Soči ešte musí schváliť na mimoriadnom zasadnutí 27. januára výkonný výbor Slovenského olympijského výboru.

V Zell am See sa dvojici kamarátov Andreas Žampa a Matej Falat nedarilo, nepo〜stúpili do druhého kola.

„Sobotný slalom sa išiel ako nočný za teploty plus osem stupňov, v nedeľu bolo dokonca plus 13,5 stupňa. Organizátori posýpali trať soľou, preteky neboli regulárne,“ dodal T. Žampa.

Andreas s otcom vyrazil na ďalšie preteky kategórie FIS v Rakúsku, Adam sa presunie z Wengenu do Kitzbühelu, kde sa bude pripravovať na piatkový Super G a nedeľňajší slalom v rámci Svetového pohára.

Adamovi nevyšiel včerajší slalom vo Wengene. V prvom kole sa nevyhol niekoľkým zaváhaniam a na víťaza 1. kola Hirschera stratil 4,31 sekundy.

Skončil na 40. pozícii „Namiesto toho, aby som šancu využil, som priľahol trať dvakrát na vnútornej lyži. Do kelu...“ zahromžil si Žampa na sociálnej sieti. Náladu mu zlepšil fakt, že jeho brat Andreas má už istú účasť v Soči.

„Andy je teda tiež dnu! Kvóta sa nám zvýšila, čiže ide do Soči aj on, to je skvelé.“

Dráma pre Francúza

Včerajšia trať slalomu bola zradne postavená, diváci videli drámu.

Francz Pinturault sa k svojmu piatemu triumfu v pretekoch SP v kariére dopracoval zo siedmeho miesta po prvom kole, v druhom bol najrýchlejší. Druhé miesto si vybojoval s odstupom 34 stotín sekundy Nemec Felix Neureuther, tretí nakoniec skončil Hirscher.

Na čele celkového poradia SP zostal Nór Aksel Lund Svindal, Hirscher je lídrom slalomového poradia.

Predbežná nominácia slovenských športovcov do Soči:

alpské lyžovanie (9): Petra Vlhová, Jana Gantnerová, Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík, Andreas Žampa

akrobatické lyžovanie (2): Natália Šlepecká, Zuzana Stromková

beh na lyžiach (4): Alena Procházková, Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Daniela Kotschová

biatlon (10): Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková

krasokorčuľovanie (1): Nicole Rajičová

šortrek (1): Tatiana Bodová

hokej (25): brankári - Peter Budaj, Jaroslav Halák, Ján Laco, obrancovia - Ivan Baranka, Dominik Graňák, Zdeno Chára, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Andrej Sekera, Michal Sersen, Ľubomír Višňovský, útočníci - Milan Bartovič, Marián Gáborík, Michal Handzuš, Marcel Hossa, Marián Hossa, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Marcinko, Michel Miklík, Peter Ölvecký, Richard Pánik, Tomáš Surový, Tomáš Tatar, Tomáš Záborský

sánkovanie (6): Jozef Ninis, Viera Gbúrová, Marián Zemaník - Jozef Petrulák, Marek Solčanský - Karol Stuchlák