Klaudia Medlová sa na olympiáde nepredstaví. (Autor: TASR)
TASR|20. jan 2014 o 15:32

Klaudia Medlová a ani Tomáš Zmoray na poslednú chvíľku olympíjske nominácie nezískali.

STONEHAM. Slovensko nebude mať na ZOH v Soči zastúpenie v snoubordingu a ani v skokoch. Posledným s nádajou v snoubordingu bola Klaudia Medlová.

Potrebovala dosiahnuť mimoriadny úspech na podujatí Svetového pohára v kanadskom Stonehame, no z piatkovej kvalifikácie frestylovej disciplíny slopestyle sa neprebojovala do nedeľňajšieho finále.

Dvadsaťročná Slovenka obsadila v 34-člennom štartovom poli 11. miesto so známkou 66,33 bodu, pričom priamo do finále postúpili štyri najlepšie pretekárky.

Podujatie v Stonehame bolo posledným, na ktorom mohli snoubordisti plniť nominačné kritériá na ZOH. Slopestyle zažije v Soči premiéru pod piatimi kruhmi.

Body jej nestačili

Ak chcela Medlová pomýšľať na účasť v Soči, potrebovala skončiť do 24. miesta v redukovanom poradí celkovej klasifikácie, jej krajan Matej Matys do 30. priečky.

Medlová figurovala v pondelok na 65. mieste v priebežnej klasifikácii SP, čo jej vynieslo pozíciu náhradníčky.

"Po veľmi dobrej prvej jazde s bodovým skóre 66,33 sa Klaudia ocitla na štvrtom postupovom mieste. Po druhej jazde skončila v skupine na šiestom nepostupovom mieste, keďže do ďalších bojov postupuje päť dievčat," povedal reprezentačný tréner Marek Hliničan.

"Do postupovej pozície jej chýbalo 0,67 bodu, takže semifinále jej uniklo o chlp. Myslím, že získané body na olympiádu stačiť nebudú, ale to budeme vedieť na 100 percent v nedeľu po finále," povedal Hliničan.

Jeho slová v pondelok definitívne potvrdila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS), ktorá zverejnila zoznam miesteniek. Medlová figuruje až na 13. mieste "pod čiarou" ako čakajúca náhradníčka a jej šance sú v tomto prípade takmer nulové.

Na ZOH 2006 v Turíne dosiahol slovenský snoubording obrovský úspech zásluhou Radoslava Žideka, ktorý v snoubordkrose senzačne získal striebornú medailu. O štyri roky vo Vancouveri neštartoval pre vleklé zdravotné problémy.

Miesto nezískal ani Zmoray

Medzinárodná lyžiarska federácia nepridelila slovenskému skokanovi Tomášovi Zmorayovi miestenku na ZOH 2014 v Soči. Ako informovala oficiálna stránka FIS, zverenec trénera Pavla Mikesku je zatiaľ v pozícii piateho náhradníka.

Zmoray minulý piatok splnil základnú podmienku pre účasť na zimnej olympiáde, keď na podujatí Kontinentálneho pohára v Sappore obsadil bodované 29. miesto.

"Tomáš ešte má šancu štartovať v Soči, ak niektoré z krajín do 24. januára vrátia pridelené miestenky. Následne príde k ich relokácii a Slovensko je zatiaľ štvrté na listine náhradníkov za Kórejskou republikou, ktorá by mala šancu nominovať dvoch pretekárov, Talianskom a Kazachstanom," povedal sekretár skokanského úseku v rámci Slovenskej lyžiarskej asociácie Rene Pretzelmayer.

Pred štyrmi rokmi v kanadskom Vancouveri sa Zmoray na strednom mostíku nekvalifikoval do hlavnej súťaže, na veľkom mostíku obsadil vo Whistler Olympic Parku 43. miesto.

Rozhodnú sa aj krasokorčuliarske mená

Na definitívnu nomináciu slovenských krasokorčuliarov si budú musieť fanúšikovia i športovci ešte pár dní počkať. Zatiaľ je jedinou istotou, že Slovensko obsadí súťaž žien.

Štartovať v nej by mala Nicole Rajičová, ale v hre je ešte účasť Moniky Simančíkovej, ktorá pôvodne vybojovala miestenku pre krajinu. Simančíková mala počas sezóny zdravotné problémy a prehrala s osemnásťročnou rodáčkou z USA na dvoch nominačných súťažiach.

Na majstrovstvách Slovenska bola úspešnejšia Simančíková, na minulotýždňovom európskom šampionáte v Budapešti však štartovala jej konkurentka a obsadila 17. priečku.

Trénersko-metodická Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ) i jeho výkonný výbor sa rozhodli, že jednotkou po Soči by mala byť Rajičová, ale musí splniť viaceré požadované kritériá vo svojich jazdách na majstrovstvách Európy.

"Zatiaľ platí pôvodná nominácia, môžeme ju však ešte zmeniť. Rajičová splnila kritériá, ešte tento týždeň však o nominácii bude rozhodovať trénersko-metodická komisia. Až ona dá definitívu," povedala pre agentúru SITA predsedníčka SKrZ Felicitas Babušíková.

Nádej na účasť na ZOH v Soči majú aj tanečníci na ľade Federica Testová, Lukáš Csölley. Na ME sa prezentovali v dobrom svetle a skončili na 12. mieste. Stále sú však v pozícii prvých náhradníkov.

"Čakáme na prípadné pozvanie od Medzinárodnej korčuliarskej únie. Ak niekto z nominovaných vypadne, potom by mala prísť pre nich pozvánka. Posledný termín na donominovanie je do 10. februára. Až dovtedy musia čakať. Sú pripravení, prakticky môžu okamžite nastúpiť do lietadla a prísť," dodala Babušíková.

Istotu nemajú ani bobisti

Istotu štartu v Soči zatiaľ nemajú ani slovenskí bobisti. Medzinárodná bobová federácia oznámila Slovenskému olympijskému výboru, že v rebríčku FIBT k 19. januáru, ktorý je rozhodujúci pre rozdelenie miesteniek na ZOH 2014, sú Slováci len medzi náhradníkmi.

V dvojboboch patrí Milanovi Jagnešákovi a spol. druhá pozícia pod čiarou a v štvorboboch aktuálne figurujú dokonca ako prví nekvalifikovaní. Nádej na štart pod piatimi kruhmi však pre nich ešte zostáva.

Šancu majú v prípade, že niektorá z krajín nevyužije všetky miesta získané v kvalifikačnom procese. Všetky národné olympijské výbory musia do stredy 22. 1. oznámiť, či obsadia vybojované kvóty posádok. Ak by sa na slovenských bobistov predsa len usmialo šťastie, bol by to pre nich štvrtý štart na zimnom sviatku všetkých športovcov.

V olympijských pretekoch sa predstaví v oboch mužských disciplínach po 30 posádok (3 krajiny maximálne po 3 posádky, 6 po 2 a zvyšok po 1).

Prehľad vybojovaných miesteniek podľa rebríčka FIBT

Muži - dvojboby: USA, Kanada, Nemecko (po 3 posádky), Rusko, Lotyšsko, Švajčiarsko, Kórejská republika, Holandsko, Rakúsko (po 2), Taliansko, Francúzsko, Monako, Rumunsko, Japonsko, Veľká Británia, Austrália, Poľsko, Jamajka (po 1), náhradníci: Srbsko, Slovensko, Česko

Štvorboby: Nemecko, Kanada, Rusko (po 3), USA, Lotyšsko, Veľká Británia, Švajčiarsko, Kórejská republika, Francúzsko (po 2), Holandsko, Taliansko, Japonsko, Česko, Austrália, Rumunsko, Rakúsko, Brazília, Poľsko (po 1), náhradníci: Slovensko, Srbsko, Chorvátsko