AKTUALIZOVANÉ 12.59

Federer zdolal Murrayho a v semifinále vyzve Nadala

Španielsky tenista prehral prvý set s Bulharom, ale v ďalších troch bol už lepším hráčom.

(Zdroj: SITA/AP)

MELBOURNE. Roger Federer viedol nad Andym Murraym 2:0 na sety a v treťom podával za stavu 5:4 na postup do semifinále. Brit mu však servis zobral, set musel rozhodnúť až tajbrejk, v ktorom viedol Švajčiar 5:2 a dokonca mal dva mečbaly, Murray ale skóre otočil a tajbrejk vyhral 8:6.

Federer bol lepší aj vo štvrtom sete, keď mal už na jeho začiatku viacero brejkbalov.

Murray však odolával a vždy gemy otočil. Bývalá svetová jednotka prelomila Škótovi podanie až v ôsmom geme a za stavu 5:3 podávala druhýkrát na víťazstvo.

Jeho dvadsaťšesťročný súper viedol 30:0, ale Federer otočil a využil tretí mečbal. Zápas trval 3:42 h.

Prvé šance hodil za hlavu

"Nemal som nič iné na výber, keď som nevyužil podanie v treťom sete. Musel som to hodiť za hlavu. Andy hral veľmi dobre. Vedel som však, že ďalšie šance prídu, veril som tomu," hovoril Federer v rozhovore s Jimom Courierom.

Semifinále bude hrať tridsaťdvaročný tenista v Melbourne neuveriteľný jedenástykrát za sebou.

"Tento rok je oveľa lepší. Cítim sa zdravo a lepšie sa pohybujem. Verím, že môžem nadviazať na výsledky z minulosti."

Federera čaká v semifinále najneobľúbenejší súper Rafael Nadal, s ktorým ma nepriaznivú bilanciu 10:22. Posledné štyri zápasy so Španielom prehral a naposledy s ním vyhral ešte v roku 2012 v Indian Wells.

"S Nadalom to bude určite brutálne a ťažké, ako vždy. Rafa má za sebou fantastickú sezónu a aj tu hrá výborne. Dúfam, že predvedieme ďalší výborný zápas."

Dimitrov trápil Nadala

Rafael Nadal si poradil vo štvrťfinále po štvorsetovej bitke s Bulharom Grigorom Dimitrovom 3:6, 7:6(3), 7:6(7), 6:2. Zápas trval 3:42 h.

Dimitrov úspešne odolával Nadalovi a dokázal mu uchmatnúť prvý set. Svetová jednotka sa vytrápila s turnajovou 22-kou aj v ďalších dvoch dejstvách, ktoré však dotiahla do úspešného konca.

O svojom triumfe rozhodol Nadal napokon v štvrtom sete, ktorý vyhral 6:2 a štvrtýkrát si tak zabezpečil postup do semifinále turnaja. V boji o finále sa stretne s víťazom z dvojice Roger Federer - Andy Murray.

"Som šťastný, tento zápas sa mohol napokon skončiť hocijako. Ale zvládol som to a som nesmierne rád. Bola tu skvelá atmosféra. Verím, že všetci diváci si užili," cituje agentúra Reuters Nadalove slová.