Nadal porazil Federera 3:0 a dobieha Samprasa

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|24. jan 2014 o 11:14

Rafael Nadal aj so zranenou rukou zdolal v semifinále Australian Open Rogera Federera po setoch 7:6, 6:3, 6:3.

MELBOURNE. Najvyššie nasadený španielsky tenista Rafael Nadal bude súperom Švajčiara Stanislasa Wawrinku v nedeľňajšom finále mužskej dvojhry na Australian Open.

V semifinále si poradil so svojím dlhoročným veľkým rivalom Rogerom Federerom za dve hodiny a 24 minút 7:6 a dvakrát 6:3.

Nadal upravil vzájomnú bilanciu s grandslamovým rekordérom na 23:10. Na podujatiach veľkej štvorky vedie Nadal nad Federerom na zápasy 9:2, jediné dve prehry utrpel vo Wimbledone.

((f))

S Wawrinkom ešte neprehral

,,Wawrinka klope na dvere, Nadala obdivujem, čo všetko dokázal. Ešte môže prekonať Federerových sedemnástich grandslamových titulov,“ komentoval situáciu legendárny Pete Sampras z USA.

Držiteľ štrnástich titulov z toho dvoch austrálskych nebol v Melbourne dvanásť rokov a pozvali ho pri príležitosti dvadsaťročia jeho prvého víťazstva na Australian Open.

Ak to Nadal vo finále uspeje, vyrovná Samprasov rekord na 2. mieste v histórii.

Federera vyradil aj s krvavým pľuzgierom na ruke.

"Podal som najlepší výkon na turnaji. Roger mal za sebou presvedčivé víťazstvá nad Tsongom a Murraym a bol sebavedomý. Hral som rýchlejšie, pohyboval som sa skvele a dostal sa aj z ťažkých pozícií. Aj Wawrinka bude ťažký. Vyradil Djokoviča i Berdycha, je vo výbornej forme, moja bilancia 12:0 nič neznamená.“

Federer: Rafa mal odpoveď na všetko

Federer je sklamaný. "Vydržal som len pol druha hodiny, kým mi nevzal podanie. Dnes mi nešlo, a nefungoval ani forhend. Rafa hral výborne, mal na všetko odpovede. Trochu ma vyrušovalo jeho vykrikovanie, tak som sa posťažoval u rozhodcu“

Mužské finále Stanislas Wawrinka – Rafael Nadal sa hrá v nedeľu o 9:00 SEČ, pre Švajčiara to bude grandslamové v živote.

"Verím, že Stan využije rozbehnutú formu, je nepredvídateľný a nemá čo vo finále stratiť. Rafa bude pod tlakom," dodal Federer.

ONLINE:

12.18 SEČ: Nadal brejkol Federera aj piatykrát v zápase a zaslúžene suverénne postúpil do finále proti proti ďalšiemu Švajčiarovi Stanislasovi Wawrinkovi.

12.12: Je to 2:1 na sety a 5:3 pre Nadala.

12.06: Predsa prišiel ďalší Nadalov brejk, vedie 4:3 a je blízko k finále.

11.59: Nadal mal takmer ďalší brejk (už celkovo tretí v treťom sete po sebe), ale Federer z 15:40 dotiahol na 40:40. Zápas sa zrejme teraz láme, Federer bojuje o udržanie sa v ňom. Podarilo sa mu to.

11.56: Federer prvýkrát brejkol Nadala a vyrovnal v III. sete na 2:2.

11.49: Nadal prelomil v úvode tretieho setu druhýkrát v zápase Federerovo podanie, vedie 2:1 a kráča do finále proti Švajčiarovi Wawrinkovi.

11.39: Federer síce viedol v geme 30:0, ale stratil ho a aj celý druhý set prehral 3:6.

11.32: Federer čistou hrou odvrátil hrozbu straty druhého setu, lenže podáva Nadal.

11.26 SEČ: Nadal prvýkrát v zápase prelomil súperovo podanie, vedie 4:2

Nadala museli na začiatku druhého setu ošetrovať, na dlani mal krvavú podliatinu.

Obaja hráči si v prvom sete udržali svoje podanie, tajbrejk vyhral Nadal 7:4. Nadal mal po troch skvelých obhodeniach k dispozícii tri brejkbaly, Federer si však podržal servis a tak na rad prišiel tajbrejk. V skrátenej hre dominoval Španiel, ktorý si po dvoch minibrejkoch vybudoval náskok 5:1 a za stavu 6:4 premenil hneď prvý setbal. Španiel hral umne do Federerovho bekhendu, bol trpezlivejší pri dlhých výmenách a robil oveľa menej nevynútených chýb. Federer mal iba niečo vyše 50-percentnú úspešnosť na sieti.

Domov»Tenis»Nadal porazil Federera 3:0 a dobieha Samprasa