Na Li bola loptičku od vypadnutia, no vo finále proti Cibulkovej je favoritkou

Jeden zo sponzorov Australian Open v predstihu vytlačil letáky, na ktorých blahoželal Na Li k premiérovému titulu v Melbourne.
Jeden zo sponzorov Australian Open v predstihu vytlačil letáky, na ktorých blahoželal Na Li k premiérovému titulu v Melbourne. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|24. jan 2014 o 17:42

Dominika má rýchle nohy, silné údery a vidím to 50:50, vravela Na Li pred finále.

Sobotňajšie finále tenisových majstrovstiev Austrálie v Melbourne Parku má veľkú favoritku. Odborníci, médiá i stávkové kancelárie uprednostňujú Číňanku Na Li.

Proti Dominike Cibulkovej hovorí všetko – rebríčkové postavenie, neskúsenosť, výška, fanúšikovské zázemie v Melbourne a vzájomné skóre 0:4.

Na Li musela v piatok prísť medzi novinárov na predfinálovú tlačovku, keďže Slovenka si svoju odkrútila už vo štvrtok. Číňanke to veľmi nevoňalo.

„Neprezradím nič. Ako som povedala, Dominika má rýchle nohy, silné údery, je to finále a vidím to 50:50. Cibulkovú som nesledovala. Môžem byť rada, že som ešte v turnaji, lebo v treťom kole som odrazila mečbal Šafářovej a keby Lucia dala na čiaru, som už doma. Už som sa videla na letisku,“ hovorila 31-­ročná Číňanka.

V stávkových kanceláriách je na jej triumf kurz 1,4 až 1,45. Na Slovenku 2,5 až 2,7.

Dominika Cibulková na Australian Open

((foto))

Trojka nie je šťastné číslo

Na Li je v Melbourne tretí raz vo finále. „V ňom nebude platiť nič – žiadne vzájomné skóre, výška, vek, skúsenosti, rozhodne sa na dvorci. Ale je jasné, že veľmi chcem vyhrať. U vás sa vraví do tretice všetko dobré, ale v Číne trojka nie je šťastné číslo, u nás je to až šestka alebo až osmička...“

Pre finalistky je teraz prémia 2,65 milióna austrálskych dolárov vedľajšia. Ale nie tak dávno pre Na Li peniaze hrali významnú rolu...

Keď postúpila v Melbourne 2010 do semifinále, ako odpovedala na otázku, čo ju ženie vpred: „Peniaze.“

Pred olympijskými hrami 2008 musela odovzdávať štátu 65 percent oficiálnych prémií.

Po OH využila uvoľnenie v komunistickom riadení čínskeho športu a uplatnila si výnimku zvanú Danfei – Lietaj si sám. Teraz platí maximálne dvanásť percent.

O smrti otca jej nepovedali

V lete 2012 vydala Na Li autobiografiu s názvom Hrám za seba, v ktorej prezradila viac o smrti otca, bývalého bedmintonistu.

Podobne ako on aj dcéra začala najskôr v bedmintone, až deväťročná presedlala na tenis.

Keď mala štrnásť, hrala na turnaji v južnej Číne a tréner jej neodovzdal správu o smrti otca, ktorý mal choré srdce. Funkcionári chceli, aby ešte pár dní vyhrávala a nezaťažovala sa tragédiou. „Najviac ma bolí, že som sa s ním ani nestihla rozlúčiť,“ píše v knihe.

Na Li opisuje aj turbulentné detstvo, komplikované vzťahy s matkou a dramatické zoznámenie sa s manželom Šan Ťiangom.

Tenisom chcela pomôcť matke zarobiť na domácnosť, ale od roku 1996 do 1999 sa nikam nevyšplhala. Jediným podujatím za toto obdobie s odmenami bol 25-tisícový turnaj ITF v Číne. Vypadla v kvalifikácii a dostala 50 dolárov.

Rebelka

Jedno ráno prvý raz zarebelovala. Ušla zo sústredenia a začala chodiť s budúcim manželom. Ťiang bol reprezentantom Číny a takéto ľúbostné romániky medzi hráčmi nepovoľovali.

V apríli 2002 sa s manželom rozhodli prestať s tenisom a dali sa na univerzitné štúdiá. Na druhý návrat ich prehovoril nový predseda tenisovej federácie.

Vrátila sa v máji 2004 a hneď v septembri vyhrala prvý turnaj WTA v Guang-žu, keď vo finále zdolala Slovenku Martinu Suchú. Zarobila najtučnejší šek v živote 27 000 dolárov.

V januári 2011 sa prebojovala prvýkrát do grandslamového finále, v Austrálii a prehrala s Kim Clijstersovou.

V tej istej sezóne prišiel osudový Roland Garros a jej prvý grandslamový titul. Finále proti Talianke Schiavoneovej sledovalo 120 miliónov Číňanov.

Stala sa prvou ázijskou grandslamovou majsterkou, no na ďalších šiestich turnajoch veľkej štvorky neprešla ani raz 4. kolo.

Nový tréner

Na Li, keď jej ponúkali voľných trénerov, v júli 2012 povedala: „Zavolajte Rodrigueza, dokázal zázrak s Heninovou.“

Argentínčan Carlos Rodriguez viedol nevysokú Justine Heninovú pätnásť rokov a priviedol ju k siedmim grandslamovým titulom. Na Li sa hneď v januári 2013 dostala v Melbourne do finále.

Rodriguez sa presťahoval do Číny a otvoril v Pekingu akadémiu. Po roku je jeho zverenka znovu v austrálskom finále a prvý raz ako favoritka.

„Carlos je na dvorci nekompromisný, prísny. Nič mi neodpustí. Ako prvé mi zakázal hovoriť o negatívach,“ vravela.

„Sťažovala som sa na Čínu, na detstvo, na štátom riadené médiá, musela som ukrývať svoju vytetovanú šťastnú ružu, nemám rada tlačovky a on toto nechce počuť. Poslúcham ho, lebo mi zachránil manželstvo i kariéru. Vlani pred Wimbledonom som chcela skončiť. Prehovoril ma. Som mu vďačná.“

Na letákoch vyhrala Li

V Melbourne Parku museli v piatok stiahnuť zo stánkov propagačné letáky istej slávnej firmy na výrobu hodín, oficiálneho partnera Australian Open, ktorý omylom predčasne vytlačil na zadnú stranu blahoželanie: „Gratulujeme Na Li k víťazstvu na druhom grandslamovom turnaji a k prvému titulu na Australian Open.“

Verme, že sa poriadne sekli.

Kliknutím obrázok zväčšíte

Finále Australian Open

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Na Li bola loptičku od vypadnutia, no vo finále proti Cibulkovej je favoritkou