Wawrinka vyhral Australian Open, Nadala porazil v štyroch setoch

Stanislas Wawrinka. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|26. jan 2014 o 01:23

Švajčiar Stanislas Wawrinka získal svoj prvý grandslamový titul.

• Švajčiar prvýkrát v kariére porazil Nadala, predchádzajúcich 12 zápasov vyhral Nadal
  • Zápas ovplyvnil zdravotný stav Nadala, v druhom sete sa nechal ošetriť, Wawrinka sa v treťom sete nedokázal dostať do rytmu.
  • Nadal nehral tak dobre ako v predchádzajúcich zápasov, slabšie podával a vynechával svoje rituály, ktoré má pred podaním.
  • Wawrinka napriek prehranému tretiemu setu sa dostal vo štvrtom opäť do tempa a získal svoj prvý grandslamový titul.

Rafael Nadal - Stanislas Wawrinka 3:6, 2:6, 6:3, 3:6

MELBOURNE. Dramatický, horúci a nepredvídateľný Australian Open priniesol dvoch nových víťazov. Okrem Na Li je ním aj Stanislas Wawrinka, ktorý dokázal nemožné a nepustil nikoho zo silnej štvorky k slovu.

Zdolal prvých dvoch mužov na svete, okrem obhajcu Novaka Djokoviča aj jednotku Rafaela Nadala a v dvadsiatich ôsmich rokoch získal prvý grandslamový titul.

Postúpi na skvelé 3. miesto v rebríčku. Je prvým víťazom po Juanovi Martinovi Del Potrovi od US Open 2009 mimo hráčov silnej štvorky.

Federer na 8. miesto

Tá už v podstate neexistuje, lebo Roger Federer klesne na ôsme miesto a Wawrinka je novou švajčiarskou jednotkou od roku 2001!

Nič na tom nezmení ani fakt, že v nedeľu vo finále nebol Nadal vo svojej koži a celkom fit. Sťažoval sa na bolesti chrbta. V druhom sete sa nechal ošetriť. V Aréne Roda Lavera vládla nervozita a piskot, keď Wawrinka žiadal vysvetlenie, prečo mu nepovedali príčinu Nadalovho odchodu z dvorca.

Navyše, prestávka na ošetrenie bola o dve minúty dlhšia, než je povolené. Po nej Nadal veľa nenabehal, stratil ďalší set, ale ani súper nehral naplno, vidiac túto situáciu.

Stanislas ubral plyn, v podvedomí súpera trochu ľutoval a vtedy sa ťažko hrá. Španiel odrazu získal tretí set, ale vo štvrtom vôbec nevládal.

Po mečbale sa chudák Wawrinka nemohol ani radovať, lebo za takýchto okolností to nebolo vhodné. Bol by si to však absolútne zaslúžil za vynikajúci tenis, ktorý predviedol v prvom sete, kým sa zdalo, že Nadalovi nič nie je.

Prvý triumf nad Nadalom

Wawrinka má tento rok bilanciu 11:0 a je jediným kandidátom na Grand Slam. Trofej mu odovzdával Pete Sampras. Wawrinka má teraz s Nadalom bilanciu 1:12, keď predtým nezískal ani set.

„Nie je slušné sťažovať sa na zranenie. Bolo by to nespravodlivé voči Stanovi, ktorý predvádza od začiatku roka vynikajúci tenis,“ povedal Nadal.

„Bolesti sa začali v rozcvičke a silneli ku koncu prvého setu. Všetci ma poznajú, že neodchádzam zo zápasov, nenávidím skreče, a tak som ostal. Nechcem to rozoberať, lebo toto je Stanov deň a už aj tak si ho nevychutnal, ako by si bol zaslúžil. Prirodzene, vyhrať som potom mohol už len zásluhou súperových chýb, ale na tie sa spoľahnúť neslobodno a Wawrinka je silný hráč.“

Ukázal najlepší tenis

Wawrinka mal napriek víťazstvu zmiešané pocity. „Nie je to šťastný spôsob, ako vyhrať. Keď nič nebolo badať a netušil som, že niečo Rafovi je, som hral najlepší tenis v živote. Cítil som sa na dvorci skvele, žiadna tréma, potom to bol iný zápas. Všimol som si, že sa Nadal nehýbe, nehrá naplno a to je vždy ťažké. Sústredil som sa vo štvrtom sete už len na seba, lebo zaváhanie, poľavenie môže byť zradné,“ vravel.

K titulu mu gratulovaj aj Roger Federer. „On už získal toľko titulov, že jeden môžem vyhrať aj ja. Tento úspech a tretie miesto na svete je rozprávka. To by som na začiatku sezóny nečakal.“

((gal))

Online prenos:

tenis_lipticka_15.jpg 6:3 Nadal si udržal podanie a vyhral tretí set. Prerušenie zápasu a nevydarený druhý set pomohli Nadalovi vrátiť sa do zápasu a ukončiť dominanciu Wawrinku.

tenis_lipticka_15.jpg 5:2 Nadal je gem od výhry v treťom sete. Španiel hrá lepšie ako jeho súper v treťom sete.

tenis_lipticka_15.jpg 4:1 Nadal si udržal podanie. Španielovi prerušenie zápasu prospelo, je evidentné, že nie je zdravotne v poriadku, Wawrinka bol ale vyvedený z rytmu.

tenis_lipticka_15.jpg 2:6 Wawrinka získava poľahky druhý set. Nadal sa nechal na začiatku druhého setu ošetrovať, počas tretej hry sa bolestivo držal za chrbát. Ošetrovanie Nadalovi nepomohlo, Wawrinka ho poľahky vyhral.

Nadal sa snažil vyviesť Wawrinku z rytmu, zažiadal o lekársku prestávku a nechal sa ošetriť. Wawrinka sa rozčuluje a háda sa s rozhodcom.

tenis_lipticka_15.jpg 0:1 Wawrinka získal prvú hru druhého setu. Wawrinka začal druhý set výborne, hneď v prvej hre brejkol Nadala, ten neuhral ani jeden fiftín.

tenis_lipticka_15.jpg 3:6 Wawrinka získal prvý set. Deviata hra prvého setu bola rozhodujúca, Nadal pri Wawrinkovom podaní viedol 40:0, ani jeden z troch brejkbalov nevyužil, naopak Wawrinka piatimi fittínmi v rade získal hru aj celý set. Wawrinka doteraz nikdy proti Nadalovi set nezískal.

tenis_lipticka_15.jpg 1:3 Wawrinka vzal Nadalovi podanie. Nadal stratil proti Wawrinkovi svoje druhé podanie, uhral v ňom jediný fiftín.

9:46 Finále Australian Open sa začalo. Podávať bude ako prvý Wawrinka.

((anketa))

Rafael Nadal sa po dnešku môže dostať na druhé miesto historického poradia v počte grandslamových titulov.

Na Australian Open hrá o svoje štrnáste víťazstvo proti Švajčiarovi Stanislasovi Wawrinkovi, ktorý je v grandslamovom finále po prvý raz.

Nadal v piatok aj s krvavým pľuzgierom na ruke vyradil rivala Rogera Federera. Tento rok má bilanciu 11:0 a túži po druhom prvenstve v Melbourne.

"Vyradil Djokoviča i Berdycha, je vo výbornej forme," povedal o finálovom súperovi. "Moja bilancia 12:0 zo vzájomných zápasov nič neznamená.“

Podobne hovorí Wawrinka. "Aj s Djokovičom som prehral trinásť či štrnásťkrát predtým, ako som ho zdolal vo štvrťfinále. Vždy si hovorím, že môžem zmeniť všetky tie štatistiky."