ME v hádzanej: Francúzi porazili vo finále Dánov

O titule rozhodli hádzanári Francúzska už v prvom polčase, ktorý vyhrali o sedem gólov.

Nikola Karabatič.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Hádzanári Dánska - takisto ako Srbi pred dvoma rokmi - nedotiahli svoje úspešné ťaženie na XI. majstrovstvách Európy mužov (12. - 26. 1. 2014) v domácom prostredí do víťazného konca. Dáni zaváhali v rozhodujúcom dueli, keď v nedeľňajšom finále v Herningu podľahli Francúzom 32:41 (16:23).

Severania po siedmich víťazných zápasoch za sebou utrpeli na turnaji prvú prehru a neobhájili titul z predchádzajúceho európskeho šampionátu.

Zverenci trénera Ulrika Wilbeka nevyužili v Jyske Bank Boxen šancu na svoje tretie kontinentálne zlato, podobne ako vlani vo finále MS 2013 so Španielmi prišli o nádej na úspech prakticky už v prvom polčase.

Francúzi pokračujú v zbieraní prvenstiev na ME každé štyri roky, po triumfoch v rokoch 2006 a 2010 sa tešili tretíkrát v histórii. Už len jedno prvenstvo ich delí od dostihnutia zatiaľ najúspešnejších Švédov (štvornásobných šampiónov).

Zverenci trénera Clauda Onestu, ktorí na šampionáte zaváhali len raz - z ich pohľadu v nič neriešiacom dueli štvrťfinálovej fázy so Švédmi (28:30), sa rehabilitovali za 11. pozíciu z ME 2012. Reprezentanti krajiny galského kohúta ešte vo finále ME nikdy neprehrali, ich dánski súperi v ňom zaváhali pri treťom pokuse prvýkrát.

Hádzanári Španielska si v Dánsku vybojovali bronzové medaily, keď v nedeľňajšom stretnutí o konečné 3. miesto vyhrali v Herningu nad Chorvátmi tesne 29:28 (16:13). Úradujúci majstri sveta viedli v priebehu prvého polčasu aj štvorgólovým rozdielom, chorvátski hráči sa snažili manko súpera zlikvidovať, ale ich stropom bol jednogólový odstup.

Po kontaktnom góle pivota Igora Voriho 18 sekúnd pred koncom sa im už nepodarilo vyrovnať a vynútiť si predĺženie, a tak pri piatom pokuse o bronz na ME tretíkrát vyšli naprázdno. Španieli si druhýkrát v histórii odnášajú kov bronzovej hodnoty, keď im vyšla odplata za prehru 27:31 s Chorvátmi na kontinentálnom šampionáte pred dvoma rokmi v Srbsku.

finále:

Dánsko - Francúzsko 32:41 (16:23)

Dánsko: Landin, Green - Mogensen 2, M. Christiansen 2, Thomsen, Mensah Larsen 1, Eggert 1, Bo Spellerberg 2, Knudsen, Nöddesbo 3, L. Svan Hansen, Lindberg 6, R. Toft Hansen 1, Möllgaard 4, Söndergaard Sarup 1, M. Hansen 9

Francúzsko: Dumoulin, Omeyer - J. Fernandez, Anic, Narcisse 6, Joli, Nyokas 2, Honrubia, N. Karabatic 5, Grebille, Accambray, Abalo 7, Sorhaindo 2, Guigou 10/3, L. Karabatic, Porte 9

Pok. hody: 0 - 3/3, vylúčení: 3 - 3, rozhodovali: Ó. Raluy López a Á. Sabroso Ramírez (obaja Šp.), 14 000 divákov (vypredané)

zápas o 3. miesto:

Španielsko - Chorvátsko 29:28 (16:13)

Najviac gólov: Caňellas 8/5, Aguinagalde 7, Maqueda 4 - Duvnjak 8, Buntič 5, 14 000 divákov

Konečné poradie ME 2014: 1. Francúzsko, 2. Dánsko, 3. Španielsko, 4. Chorvátsko, 5. Island, 6. Poľsko, 7. Švédsko, 8. Maďarsko, 9. Rusko, 10. Macedónsko, 11. Rakúsko, 12. Bielorusko, 13. Srbsko, 14. Nórsko, 15. Česko, 16. Čierna Hora.