Kližan zdolal 569. hráča sveta v päťsetovej dráme

Kližan a Mečíř.
Kližan a Mečíř. (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|31. jan 2014 o 17:54

Lukáš Lacko úspešne rozbehol daviscupový zápas s Lotyšskom. Kližan získal po tri a pol hodinách druhý bod. Slovensko vedie nad Lotyšskom 2:0.

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti vedú po úvodnom dni stretnutia 1. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára nad Lotyšskom 2:0.

O druhý bod pre domáce farby sa na tvrdom povrchu DecoColor v bratislavskom NTC postaral Martin Kližan, ktorý si poradil s lotyšskou jednotkou Andisom Juškom za 3:34 h po päťsetovej dráme 6:4, 6:7 (4), 6:3, 4:6 a 8:6.

V rozhodujúcom dejstve dokázal otočiť z 3:5. V prvom singli vyhral Lukáš Lacko nad Martinšom Podžusom za 2:30 h v štyroch setoch 3:6, 6:3, 6:3 a 6:1. Slováci môžu potvrdiť svoj triumf a postup do 2. kola už v sobotňajšej štvorhre, v ktorej by mali nastúpiť Kližan s Michalom Mertiňákom.

Kližan sa natrápil

O prvom sete zápasu medzi Kližanom a Juškom rozhodol piaty gem, v ktorom slovenský tenista prelomil súperovo podanie.

V druhom dejstve súkal Lotyš jedno eso za druhým a pri podaní súpera si vypracoval šesť brejkbalov. Kližan všetky odvrátil a vynútil si tajbrejk, v ňom však mal navrch Juška. Tretí set sa stal korisťou slovenskej dvojky.

Kližan za stavu 4:3 po skvelom returne získal Juškov servis, v ďalšom geme odvrátil štyri brejkbaly. Vo štvrtom dejstve si obaja hráči držali svoje podania a všetko smerovalo k tajbrejku. Kližan však za stavu 4:5 prehajdákal náskok 40:0 a Juška si vďaka zisku piatich fiftínov v rade vynútil piaty set.

V ňom išiel Lotyš po brejku v ôsmom geme podávať na víťazstvo v zápase, Kližan však vyrovnal na 5:5 a v koncovke slávil úspech. Za stavu 6:6 po skvelom returne zobral súperovi servis a v štrnástom geme premenil po víťaznom bekhendovom obhodení v poradí druhý mečbal.

91. vs 569. hráč sveta

"Celkom fajn zápasíček," podotkol Kližan v rozhovore pre RTVS a dodal: "Niekedy sa to takto otočí, keď sa súper akoby už psychicky uspokojí. Ja som bojoval, zaslúžene som ho za toho stavu 3:5 v piatom sete brejkol a potom som to už dotiahol do víťazného konca. Dopredu som vedel, že Juška bude dobre servovať, on takto hrá celý život. Povrch mu vyložene sedel, bol naňho šitý a mne až tak nevyhovoval. Myslím si, že preto to bolo také zložité. Vravel som, že sme mali zvoliť niečo pomalšie."

Dvadsaťštyriročný Bratislavčan Kližan je na 91. priečke vo svetovom rebríčku ATP, jeho o štyri roky staršiemu premožiteľovi súperovi Juškovi (opravené v sobotu 05:29, pozn.) patrí 569. miesto v renkingu, v minulosti však bol aj na 226. pozícii.

Lacko vyhral v svojej obývačke

"Na žiadnom inom kurte na svete sa mi nehrá tak dobre ako práve tu v Aegon aréne. Cítim sa na ňom ako v obývačke," povedal slovenský tenista, keď na dvorci s tvrdým povrchom vyhral už ôsmy zápas za sebou - dva razy v Davis Cupe so Švédskom, päťkrát na novembrovom challengeri a teraz s Lotyšskom.

Dvadsaťšesťročný Lacko splnil v súboji s Podžusom úlohu vysokého favorita. V rebríčku ATP je stoprvý, kým mladý Lotyš je až na 650. mieste

"Podžusa som nepoznal, snažil som sa ho preháňať z jednej strany na druhú. Súperovi to spočiatku vyhovovalo, dobre hral z behu a vychádzal mu delový servis," vravel Lacko. Prvý set vyhral prekvapujúco rodák z Rigy. Potom sa už rozohral domáci tenista. "Vedel som, že Podžus nemôže s takouto hrou vydržať po celý zápas. Inak by nebol na 650. mieste, ale v prvej stovke renkingu."

Lacko v ďalšom priebehu spresnil údery, lepšie returnoval a vedel si pomôcť servisom. Od druhého setu už ovládol dvorec, diktoval tempo hry.

"Aj po prvom sete som zostal pokojný, koncentroval som sa len na moju hru," doplnil. Vo štvrtom sete už dominoval a po premenenom mečbale prijímal gratulácie zo slovenskej lavičky.

Potenciál na postup

Lacko hrá v daviscupovej reprezentácii od roku 2006, keď Slovensko vypadlo zo svetovej skupiny. Odvtedy sa tím márne snaží o návrat medzi elitu. Tento rok by to mohlo vyjsť. Lotyšsko bez svojej jednotky Ernestsa Gulbisa je v prvom kole prijateľným súperom.

"Postup do svetovej skupiny je cieľom nášho kolektívu," priznal Lacko. "Potenciál na to máme. Aby sme dokázali vyhrať tri zápasy za sebou, na to treba, aby všetko zapadlo do seba. Aj v minulosti sme mali dobrý žreb, ale neboli sme dosť konštantní vo svojej výkonnosti."

Vlani zaškrípal aj vzťah medzi našimi najlepšími singlistami Lackom a Martinom Kližanom, riešili ho aj cez médiá. V tejto sezóne ho znormalizovali.

"S Martinom sa rešpektujeme, zatrénujeme si," vysvetľoval Lacko. "Sústreďujeme sa na svoju kariéru a snažíme sa pomôcť daviscupovej reprezentácii."

Zlepšuje prechod na sieť

Pred rokom sa Lacko dostal v rebríčku na 44. miesto, čo je jeho kariérne maximum. Potom ho brzdili zranenia, tri razy akoby odznova začínal sezónu.

"Aj v tomto roku je základom byť zdravý," povedal zverenec trénera Ladislava Simona. "Ak dobre potrénujem, odmena príde v zápasoch. V príprave pracujem najmä na zlepšení servisu a na prechode na sieť. Verím, že tento víkend postúpime do druhého kola zóny a v apríli využijeme výhodu domáceho prostredia s Rakúskom. Potom by bol zostal ešte jeden krok do vysnívanej svetovej skupiny."