Hokej sa začal na letnej olympiáde: Náš brankár chytal v plesových rukavičkách

Na pomery roku 1924 supervystrojení hokejisti Kanady.
Na pomery roku 1924 supervystrojení hokejisti Kanady. (Autor: corporate.olympics.com.au)
Michal Trško|15. feb 2014 o 08:15

Hokejový turnaj sa prvýkrát hral na letnej olympiáde. Reprezentácia Československa Kanaďanom závidela aj špeciálny výstroj.

BRATISLAVA. "Hockey – olympijské hry v Antverpách: Amerika - Švajčiarsko 20:0, Kanada - Česko 15:0."

Takto vyšla v Československu prvá oficiálna správa o hokeji na olympiáde v Belgicku.

Vyšla v Prahe 25. apríla 1920. Novinári, zrejme zo zotrvačnosti, zabudli aj na existenciu Československa. Do tlačiarne tak poslali len telegram, ktorý im prišiel z Belgicka od vedúceho výpravy. No veľká sláva to nebola.

Hokej sa vtedy hral ešte na letnej olympiáde. Desať našich hokejistov prišlo do Antverp s pätnástimi hokejkami.

V rukavičkách a trenkách z glotu

„Brankár Wälzer chytal v plesových rukavičkách, len traja hráči v poli mali normálne rukavice, všetci nastupovali v modrých glotových trenkách. Jediným chráneným miestom boli kolená,“ popisuje výstroj našich publikácia Zimní olympijské hry v obrazech z roku 1987.

Len na spresnenie glot je husto tkaná látka používaná na trenírky a pracovné plášte.

Hráč Vindyš, medzi vtedajšími hokejistami známy humorista, pri pohľade na Kanaďanov poznamenal: „Pripadám si ako nahý v tŕní!“

Hokejisti Winipegu Falcons, vtedajšej kanadskej reprezentácie, mali pod svetrami od krku až po stehná plstenné chrániče, hliníkové ochrany predkolenia, vatované trenky. Čechoslovákov však najviac šokoval brankár.

„So suverénnym pokojom chytil ´touš´(puk) dlaňou, na ktorej mal rukavicu vypchatú do tvaru mohutnej plutvy, alebo si puk zastavil svojou hokejkou. Nie, to už nebola hokejka, ale riadna doska so šikmým držadlom,“ cituje publikácia J. A. Palouša.

A to Kanaďania na našich urobili dojem nielen výstrojom. „Bolo to oslnivé predstavenie čistej precíznej práce.... Pohybovali sa po ľade ako diabli,“ cituje Paloušov popis hry súpera publikácia o zimných olympiádach.

„Goodman viedol puk so schopnosťami varietného umelca, oslnil šprintom a potom sa efektným nepatrným oblúkom zbavil obrancu a prihral a strelil...,“ pokračuje ďalej Palouš.

Naši sa na súperov zrejme pozerali len z úctivej vzdialenosti. S Kanadou prehrali 0:15, s USA potom 0:16. So Švédskom však napokon predsa len vyhrali 1:0 a domov si viezli bronzové medaily.

Prvý československý gól v turnaji na olympiáde strelil Ján Šroubek.

Ani Šroubek nepomohol

Vo francúzskom Chamonix o štyri roky neskôr na prvej zimnej olympiáde to potom dopadlo oveľa menej slávne. Nepomohol ani opäť hrajúci Šroubek.

S Kanadou naši hokejisti rekordne prehrali 0:30 a so Švédskom 3:9. Na postup do finálovej skupiny im potom už nestačila ani výhra so Švajčiarskom 11:2.

Inak Kanada porazila Švajčiarsko 33:0, vtedy najvýraznejším rozdielom.

Čitatelia v Československu si o zápase s Kanadou mohli prečítať prvé riadky až 4. februára, hoci sa hralo už 28. januára. Tentoraz však správa bola rozsiahlejšia a dala jasnú odpoveď, prečo naši reprezentanti dostali taký debakel.

„O prekonanie obrany Kanaďanov sa pokúsili všetci hráči vo dvojiciach alebo jednotlivo, ale márne. Odoberanie puku z hokejky dokážu urobiť Kanaďania spôsobom priamo žonglérskym,“ spomínajú dobové texty.

A pridávajú aj príklad skvelej techniky Kanaďanov. „Hráč pokľakne počas jazdy, brzdí jednou rukou a položí celú hokejku na ľad, takže puk cez ňu neprejde.“

Nasledujúcu vetu by bolo nešťastné aj prekladať, a tak si ju vychutnajte priamo v češtine. „Jejich (Kanaďanov pozn.) hlad po goalech je tak značný, že i při pádu, když už mají nohy témeř ve vzduchu, snaží se stříleti na goal.“

A ak ste si mysleli, že Fín Mikael Granlund svojim gólom, pri ktorom priniesol puk na hokejke až za chrbát ruského brankára, objavil nejakú novotu, tak ste sa veľmi mýlili. Podobné kúsky videli diváci už dávno predtým.

Jeden gól dali Kanaďania už v Chamonix Československu tak, že „v najprudšej jazde hráč nabral puk na hokejku ako loptičku na tenisovú raketu a vniesol ho rovno do bránky."

Na finálovú skupinu olympiády opäť so Šroubkom v zostave Čechoslováci nedosiahli ani v roku 1928 vo švajčiarskom St. Moritzi.

Medailu zo zimnej olympiády naši hokejisti prvýkrát doniesli až oveľa neskôr, v roku 1964 z rakúskeho Innsbrucku.

Majstrovstvá na kurtoch v Smokovci

Hokej na Slovensku v tridsiatych rokoch veľmi rozšírený nebol a v reprezentácii hrávali len českí hokejisti. Už v roku 1925 sa však Majstrovstvá Európy v kanadskom hokeji hrali vo Vysokých Tatrách.

Teplé počasie roztopilo všetky dostupné ľadové plochy v Prahe, kde sa malo pôvodne hrať, a hokejisti tak prišli na Slovensko. Zápas odohrali na zamrznutom Štrbskom Plese.

Ani tam neboli podmienky ideálne. „Pred zápasom s Rakúskom museli skrátiť ihrisko asi o dva metre, pretože v ľade bola diera,“ spomína sa v dokumente STV.

Nakoniec sa nemohlo pre zlé počasie hrať ani na Štrbskom Plese, a tak sa turnaj odohral na tenisových kurtoch v Starom Smokovci.

Malo to tam obrovskú výhodu, hoci jedinú. Bolo tam dosť ľadu. Jozef Maleček na zápas so Švajčiarskom už nastúpil v slušivej zimnej čiapke.

Československo vtedy ako favorit turnaj vyhralo, Švajčiarov sme v rozhodujúcom zápase porazili 1:0.

Napriek úspechu sa hokejová liga na Slovensku začala hrať až v roku 1930.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Hokej sa začal na letnej olympiáde: Náš brankár chytal v plesových rukavičkách