Biatlonový kanibal je najväčší, chválil zlatého Björndalena Dählie

Ole Einar Björndalen získal už dvanástu medailu zo zimných olympijských hier v kariére. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela, SITA|8. feb 2014 o 16:48

Nórsky biatlonista je iba krok od toho, aby sa stal najúspešnejším športovcom na zimných hrách.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.

Zo Soči od nášho redaktora MILOSLAVA ŠEBELU

SOČI. Vyhral všetko, čo mohol a v štyridsiatke nemusel súťažiť na šiestej olympiáde. Ole Einar Björndalen skromne pre sobotňajším šprintom vravel, že ho poteší aj štvrté – piate miesto.

„Nie som favoritom, medailu by som chcel určite v štafete,“ povedal 40-ročný biatlonista.

V sobotu však v najkratšej biatlonovej disciplíne zmietol mladých súperov suverénnym behom. Pritom oproti súperom bežal aj trestný okruh. Vyhral s náskokom 1,3 sekundy pred Rakúšanom Dominicom Landertingerom.

Získal siedme olympijské zlato. Viac má zo zimných olympiád iba bežec na lyžiach Björn Dählie - osem.

Najstarší individuálny víťaz

Vizitka
Ole Einar Björndalen
  • 21 sezón je vo Svetovom pohári.
  • Získal 11 olympijských medailí.
  • Z majstrovstiev sveta má 19 titulov.
  • Vo Svetovom pohári vyhral 90 pretekov.

„Šokoval ma. To, čo dokázal, je obrovské prekvapenie a pre mňa je najlepším zimným športovcom,“ vyhlásil Dählie, ktorý je v Soči a víťaza od srdca vyobíjmal.

„Lichotí mi to a je to od neho pekné, ale v celom Nórsku a pre rovnako aj pre mňa bude najpopulárnejší Björn. Že som iba krok od toho, aby som ho prekonal v počte medailí? Opýtajte sa ma to, keď ho prekonám,“ vravel s pokojom Björndalen.

Stal sa najstarším olympijským víťazom v individuálnej disciplíne.

Hoci priznal, že víťazstvo v týchto pretekoch pre neho veľa znamená, silné emócie neprejavil. Pred novinármi bol uvoľnený, no skôr vážny. Ďalší dvaja medailisti – Rakúšan Landertinger a Čech Soukup svoje úspechy prežívali oveľa viac.

„Je ťažké hodnotiť a zaradiť tento úspech. Určite je to vrchol za posledné štyri roky. Naozaj pre mňa veľa znamená. Delilo nás pár sekúnd, stačilo málo a mohol som byť tretí.“

Biatlonový kanibal

Björndalen je maximalista, ktorý biatlonu odovzdáva všetko. Hlad po úspechu odzrkadľuje jeho detailný tréning, do ktorého zaraďuje aj netradičné cvičenia ako chodenie po napnutom lane. Pre ambicióznosť si získal prezývku Biatlonový kanibal.

Pred pár dňami dostal ponuku, aby bol vlajkonosičom na otváracom ceremoniáli. Odmietol.

„Viem, že je to veľká pocta a moje rozhodnutie je sebecké, ale musím myslieť na svoj štart na druhý deň. Nebudem riskovať únavu po dlhých presunoch,“ vravel pre Dagbladet, prečo to odmietol.

Jeho kolega z reprezentácie Tarjei Bö po pretekoch reagoval, že Björndalen isto oslávi zlatú medailu šliapaním na stacionárnom bicykli. Vraj má v hlave len preteky a už teraz myslí na pondelkovú stíhačku.

„O tom by som nemal vravieť pred súpermi. To je predsa moje tajomstvo,“ reagoval s ľahkým úsmevom Nór. „Samozrejme, že malú oslavu s kolegami spravím.“

Biatlonové súťaže sa iba začali. V najlepšom prípade čaká Nóra ešte päť štartov. A s koľkými medailami zo Soči bude spokojný? „To som už teraz. Stačí mi aj jedna zlatá.“

Kazár ho neprešprintoval

„Je to borec, výnimočný pretekár,“ vravel Slovák Matej Kazár, ktorý skončil tridsiaty siedmy. Najvyššie zo Slovákov.

„Dnes som s ním dokonca bežal a stíhal som držať jeho tempo. Pred cieľom som ho chcel ešte predbehnúť, ale nevyšlo mi to. Túto sezónu sa fantasticky pripravil, pred rokom nebol taký silný bežecky. Je vidieť, že mu na olympiáde veľmi záležalo.“

Aj Pavla Hurajta triumf Nóra prekvapil.

"Klobúk dole pred Olem. Niekedy bol mojím vzorom, dnes je mojím súperom. Nemôže ma inšpirovať, keďže o Nórov je postarané úplne inak ako o nás. Sú o niekoľko tried pred nami," povedal Hurajt, ktorý mal čistú streľbu, no pre bolesti v nohách nemohol bežať naplno.

Björndalenove olympiády

Olympiáda IP ŠP SP HP ŠT
1994 Lillehammer 36. 28. 7.

Legenda: IP - individuálne preteky, ŠP - šprint, SP - stíhacie preteky, HP - hromadné preteky, ŠT - štafeta

Výsledky:

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 24:33,5 min (1 trestný okruh), 2. Dominik Landertinger (Rak.) +1,3 (0), 3. Jaroslav Soukup (ČR) +5,7 (0), 4. Anton Šipulin (Rus.) +6.4 (1), 5. Jean-Philippe Le Guellec (Kan.) +9,7 (0), 6. Martin Fourcade (Fr.) +12,4 (1), 7. Simon Eder (Rak.) +13,7 (0), 8. Ondřej Moravec (ČR) +14,6 (0),...

37. Matej Kazár +1:31,3 (3), 52. Pavol Hurajt +2:12,3 (0), 65. Tomáš Hasilla +2:31,9 (3), 68. Martin Otčenáš (všetci SR) +2:34,3 (3)