Akrobatické lyžovanie vyhrali kanadské sestry

Zlatú medailu v akrobatickom lyžovaní si v úvodný deň olympiády v Soči vybojovala Justine Dufourová-Lapointeová. Jej sestra Chloé skončila druhá.

Vľavo Justine Dufourová-Lapointeová, vpravo jej sestra Chloé.(Zdroj: TASR/AP)

ROZA CHUTOR. Kanadská reprezentantka v akrobatickom lyžovaní Justine Dufourová-Lapointeová získala na ZOH zlatú medailu v zjazde.

V sobotňajšom finále disciplíny v Extrémnom parku Roza Chutor zvíťazila pred sestrou Chloé Dufourovou-Lapointeovou, bronz si vyjazdila Hannah Kearneyová z USA.

Prvá kanadská zlatá v Soči

Devätnásťročná Justine Dufourová-Lapointeová triumfovala v sobotňajšom superfinále, keď za precíznu jazdu získala 22,44 b a pre krajinu javorového listu tak vybojovala prvý olympijský titul v Soči.

Jej o tri roky staršia sestra zaostala o 0,78 b. Najväčšia favoritka na zlato a obhajkyňa titulu Kearneyová sa po chybe na prvom skoku musela uspokojiť s bronzovou medailou.

Prečítajte si tiež:V Soči sa ukážu tri kanadské sestry, v roku 1980 to boli bratia Šťastní

Maxime skončila v druhom kole

Tretia zo sesterskej zostavy Maxime Dufourová-Lapointeová skončila svoje vystúpenie v druhom kole, pred bránami superfinále.

Češka Nikola Sudová Sudová vyhrala síce prvú finalovú jazdu, no z druhého kola do užšieho finále takisto nepostúpila.

Justine a Chloé Dufourové-Lapointeové sa stali iba treťou sesterskou dvojicou, ktorá získala zlato a striebro v rovnakej súťaži na ZOH.

Pred nimi sa to podarilo Christine a Marielle Goitschelovým z Francúzska v roku 1964 a Doris a Angelike Neunerovej z Rakúska v roku 1992.

"Dlho sme o tomto dvojitom triumfe snívali. Sen sa nám teraz splnil. Lepšie sa to nemohlo skončiť," nadchýnal sa otec kanadských sestier Yves Dufour-Lapointe.

Jazda na terénnych nerovnostiach

Ženy - konečné poradie: 1. Justine Dufourová-Lapointeová (Kan.) 22,44 bodu, 2. Chloe Dufourová-Lapointeová (Kan.) 21,66, 3. Hannah Kearneyová (USA) 21,49, 4. Aiko Uemurová (Jap.) 20,66, 5. Britteny Coxová (Aus.) 19,43, 6. Eliza Outtrimová (USA) 19,37, do finále nepostúpili: 7. Julia Galyševová (Kaz.), 8. Regina Rachimovová (Rus.)