Björgenová je na nezastavenie. Víťazí a láme rekordy.

Vancouver 2010 opúšťala ako najúspešnejšia účastníčka ZOH s tromi zlatými, striebornou a bronzovou medailou. Hneď prvé preteky v Soči vyhrala. Nórka Marit Björgenová.

Marit Björgenová začala zlatom aj olympiádu v Soči.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Rok pred Vancouvrom ju Nóri posielala do športového dôchodku. Pokazila majstrovstvá sveta v Liberci. Lyžiarka odporúčanie nevnímala. Pustila sa to úmorného tréningu.

Björgenovú opisujú ako zdržanlivú i jemnú ženu. Čiernovláska s modrými očami však podstúpila v rámci tréningu i vojenské cvičenie. Pokojne vliezla do tanku. Nórsky denník Dagbladet ju prirovnáva k postave z filmu G. I. Jane.

Z regiónu šampiónov

Nórsky región Tröndelag možno so zveličením porovnať s kenským územím kmeňa Kalenjinov. V jednom sa rodia fenomenálni bežci na lyžiach, v druhom tí bez nich.

Celý Tröndelag nemá ani pol milióna obyvateľov. Sú odtiaľ Björgenová, vancouvrskí biatlonoví víťazi Emil Hegle Svendsen a Tora Bergerová i bežec Petter Northug.

V Soči zopakovala Vancouver hneď na úvod, vyhrala skiatlon (2 x 7,5 km, na polovicu voľnou a klasickou technikou). Prešla cieľom a poklonila sa, získala štvrtú zlatú medailu na ZOH, celkovo ôsmu (4 – 3 – 1). Zo svetových šampionátov má bilanciu 12 – 4 – 3.

Vraj iba začala

Má 33 rokov a 326 dní. Staršiu olympijskú víťazku ženský beh nepozná.

„Vôbec nepremýšľam, koľko medailí som už získala. Veď ešte súťažím. Zrátam si ich až po skončení kariéry,“ hovorila. V Soči bude mať ešte päť príležitostí, ktovie, koľko z nich využije.

Odborníci predpokladajú, že ruské zimné hry budú tiež patriť Björgenovej. Nórky mali vo vedúcej skupine i na stupni víťazov prevahu (2. Kallová zo Švédska, 3. Nórka Wengová). Štvrtá bola ďalšia Nórka Johaugová.

V cieli vyjadrovali radosť dôstojným spôsobom. Ich kolegyni Astrid Jacobsenovej zomrel v predvečer sobotňajšieho skiatlonu brat.

„Pretekali sme pre Astrid, ktorá nesúťažila. Ak sa stane niečo také, je ťažké sústrediť sa. Zomkli sme sa, súťažili pre Astrid, na pamiatku jej brata. Boli to veľmi emotívne preteky.“

Keď kráčali Nórky na slávnostný ceremoniál, neubránili sa slzám.